Kükürtlü Sabunun Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir?

11.11.2019
998
Kükürtlü Sabunun Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir?

Kükürtlü Sabunun Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir? Doğal ürünler içerisinde en çok sevilen sabunlar, yüzyıllardır güzellik ve şifa dağıtıyor. Özellikle cilt hastalıkları söz konusu olduğunda beğeni kazanan kükürt sabununun faydaları ise pek çok konuda yardımcımız oluyor. Kremlerde, jellerde ve losyonlarda sıkça gördüğümüz kükürdü, direkt sabun şeklinde kullanmak oldukça akıllıca bir çözüm. Peki kükürt sabunun saça ve cilde faydaları neler? Gelin birlikte kükürt sabunun faydaları hakkında tüm bilmeniz gerekenleri öğrenelim.

Kükürtlü Sabunun İçeriği Nedir?

Her ne kadar ürünümüzün adı kükürt sabunu olsa da, bu sabunun içeriğinde yalnızca %10 dolaylarında kükürt bulunmaktadır. Sabunun geri kalan içeriğini ise doğal aromalar ve bazı koku maddeleri oluşturur. Bu denli fazla miktarda koku ve aroma kullanılmasının amacı ise kükürt sabununun kokusu ve yoğunluğunu bastırmaktır.

Kükürdün doğal bir kurutucu olması nedeniyle cilt yüzeyindeki pek çok soruna iyi geldiği söylenebilir. Cildi kurutma özelliği özellikle bakterilerin neden olduğu sorunlarda sıkça kullanılır. Cilt ve saç diplerindeki deride meydana gelen sorunlarda bu kurutucu özellikten bizler de faydalanabiliriz.

Kükürt Sabununun Cilde Faydaları Nelerdir?

Kükürtlü ürünlerin en dikkat çeken özelliklerinin başında akne tedavisine uygun olmaları gelir. Cildin kurumasına neden olduğundan akneli yapının dökülmesini ve cildin arındırılmasını sağlar.

Cildin hem akne hem sivilce sorunları için bu sabunun yaygın şekilde kullanıldığını görürüz. Çünkü bu sorunların temelinde cildin fazla yağlanması yer alır ve kükürdün cildi kurutma özelliği nedeniyle akne ve sivilce gibi aslında birer inflamasyon olan cilt sorunlarını çözdüğü görülür. Cildin yağlanma sorununa engel olduğundan beyaz nokta ve yağ kitlesi gibi diğer sorunlar için de kullanılması mümkündür.

Pek çok kullanıcı kükürtlü sabun uyuza iyi gelir mi gibi soruları merak eder. Cildin altına gömülen uyuz böceklerinden kurtulmak bazen gerçekten yorucu ve can sıkıcı olabilir. Ancak kaşıntı ve ağrı şikayetini dindirmesinin yanında cildin gözeneklerini de kurutan bu sabun sayesinde, mite adı verilen bu böcekler ortadan kaldırılabilir.

Cildin üzerinde meydana gelen mantar enfeksiyonları, kendini yağlı ve döküntülü kızarmalar şeklinde gösterebilir. Saboreik dermatit olarak isimlendirilen bu cilt hastalığı kendini vücudun pek çok farklı bölgesinde gösterebilir. Özellikle göğüs, kol altı ve alın çizgisinde bu hastalığa sıkça rastlanır. Ancak kükürtlü sabunun cilde faydaları sayesinde bu hastalığın evde kolayca tedavi edilmesi mümkün olabilmektedir.

Çene, alın ve burunda görülen kızarıklıklar çoğu zaman isilik sansak da aslında rosacea adı verilen kronik bir hastalığın belirtilerinden olabilir. Saç, göğüs, boyun ve kulak bölgelerini de etkileyen bu sorun oldukça rahatsız edicidir ve hemen tedavi edilmeyi gerektirir. Aksi halde kişide kalıcı bir kılcal damarlı görüntü meydana gelir. Bu isilikleri kalıcı bir sorun halini almadan önce kükürtlü sabunla düzenli yıkamak, kullanıcılar için kurtarıcı olabilir.

Görüldüğü gibi yalnızca estetik amaçlı değil, tıbbi amaçlı da cilde pek çok faydası olan kükürtlü sabunun cilt üzerindeki diğer kullanım alanları ise şu şekilde özetlenebilir:

 • Cildin sarkmasını engeller, daha gergin bir cilt sağlar.
 • Sedef hastalığının belirtilerini azaltır.
 • Siyah noktalar için olduğu gibi beyaz noktalar için de kullanılabilir.
 • Cilt yüzeyinin yenilenmesine katkı sağlar ve daha genç görünüm vaat eder.
 • Cildin aşırı terlemesini engeller.
 • Saç derisine yerleşen mantar ve bakterileri öldürmeye yardımcı olur.

 

Kükürt Sabunu Nasıl Kullanılır?

Öncelikle her doğal ürün gibi kükürtlü sabunu da etkilerini görebilmek adına düzenli ve doğru kullanmak gerektiğini hatırlatalım. Yani ürünü yalnızca birkaç gün kullandıktan sonra etkisini göremediğinizi söyleyerek bırakmak doğru olmaz. Sabah ve akşam olmak üzere sabunu günde iki kere sorunlu bölgeye uygulamak, etkisini görmek için yeterli olacaktır. Ancak bu rutini aksatmamalı ve etkisini görene kadar devam ettirmelisiniz.

Herhangi bir kurutma özelliğinden ileri gelen rahatsızlık halinde ürünü kullanmaya son vermeli ya da öncesinde kullanma sıklığını azaltmalısınız. Ancak sorun ne kadar büyük olursa olsun kurutucu etkinin istenmeyen sonuçlar doğurmaması için günde 2’den fazla kez kullanmamanız gerekir. Kullanım sırasında cildin kükürdü emmesi için çok fazla bekleme yapmaya gerek yoktur. Uygulamayı yalnızca birkaç dakika içinde tamamlamak ve sonrasında durulamak yeterlidir. Aksi halde cildin sağlıklı olan bölgelerinde kurumadan ileri gelen yan etkiler görülebilir.

Ürünü kullanmadan önce doğal ve onaylanmış olmasına dikkat etmeli, küçük fiyat farkları için yanlış ürünleri kullanmamaya özen göstermelisiniz. Aksi bir durumda ürünü kullanmayı kemseli, hatta sizin için uygun olup olmadığı konusunda öncesinde cilt doktorunuza danışarak onay almalısınız.

Kükürt Sabunun Saça Faydaları Nelerdir?

Saçların da sonuçta deri sorunlarından etkilenen önemli bir kısım olması nedeniyle, kükürtlü sabunun faydalarının kullanılabileceği yerler olduğunu biliyor muydunuz? Saçlarınızda etkileri görmek adına cildiniz için kullandığınız kükürtlü sabunu haftada yalnızca iki kere kullanmanız yeterli olacaktır. Bu kükürtlü sabunun saça faydaları her ne kadar şaşırtıcı olsa da herhangi bir yan etkiyle karşılaşmamak ve saçları kurutmamak adına haftada 2 kere uygulama yapmakla sınırlı kalmanız önerilir.

Saçlar üzerinde sabunun etkilerini ise şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Bit sorunu olanlara yardımcı olur, tedaviyi destekler.
 • Saçlardaki kırıkları onarır ve uçları tamir eder.
 • Saçlarında fazla yağlanma sorunu olanlarda, nem ve yağ dengesini sağlar.
 • Saçlarda ve saç derisinde etkili temizlenme sağlar.
 • Saç derisinde bulunan gözeneklerin açılmasını sağlayarak kafa derisinin havalanmasını sağlar.
 • Saçlarda canlılık sağlar, doğal parlaklık verir.

Saçlarında hali hazırda kuruma ve kuruluğa bağlı aşırı yıpranma sorunu olanlara ne yazık kükürtlü sabunun önerilmediğini hatırlatalım.

Siz de saçlarınız ve cildiniz için kükürt sabunu kullananlar arasında yer alabilir, böylece pek çok rahatsızlığı tamamen doğal ve kolay şekilde tedavi edebilirsiniz. Aklınıza takılan tüm soruları ve kendi görüşlerinizi de bizlere yazmayı unutmayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet