Kuru Meyve Kilo Aldırır mı?

  22.08.2019
  1.444
  Kuru Meyve Kilo Aldırır mı?

  Kuru Meyve Kilo Aldırır mı? Ülkemizde yaygın şekilde tüketilen bir atıştırmalık türü olan kuru meyveler başlıca kayısı, üzüm, incir gibi meyvelerden elde ediliyor. Yiyecek çeşitliliği artıkça bu kuru yemişler arasına yaban mersini, muz, mango ve dut gibi farklı meyveler de eklendi. Ramazan’ın gözdesi hurmaları da bu aileye dahil etmeyi unutmak olmaz tabi. Ancak söz konusu beslenme olduğu akla kuru meyve kilo yapar mı sorusunun gelmesi de kaçınılmaz. Sizler için bu sorunu yanıtını arıyor olacağız.

  Kuru Meyve Faydaları için Bilimsel Görüşler

  Yediğimiz her yiyecekte bildiğin gibi az ya da çok da olsa farklı miktarlarda kalori bulunur. Kalorinin yaktığımızdan daha çok oranda alınması ise bize fazla kilo sorunu olarak geri döner. Bu sebeple beslenmede ölçü kadar enerji değerleri de iyi şekilde ölçülmelidir. Besin değeri düşük olmasına karşın bol enerji barındıran şekerli ve hamurlu yemeklere ‘’ boş kalori’’ desek yeri. Çünkü bu besinleri yemek hem yakması güç zararlı bir enerji bileşimi yaratır hem de hiçbir besinsel faydası yoktur.

  Bahsettiğimiz tüm bu nedenlerden dolayı rafine şeker içeren gıdalar yerine enerjiyi kurutulmuş meyveler ile sağlamak çok daha mantıklı bir alternatiftir. Bu yiyeceklerin içerisinde yer alan vitamin, mineral ve lifler sayesinde sağlıklı beslenmek çok daha leziz bir hal alır.

  Kurutulan meyveleri tüketmek için dikkat etmeniz gereken en önemli kural ise bu yiyeceklerin doğal olmasıdır. Küflenmeden olduğu gibi kimyasal da eklenmeden meyvelerin kurutulması önemlidir. Gözle görülemeyen küfler bazen yanlış kurutulan meyvelerde türeyerek şifa bulmak isteyenlerin aksine hastalanmasına neden olur ve zehirlenmeye yol açabilir.

  Kuru Meyveler Kilo Yapar mı?

  Meyveleri diyetlerin baş tacı etsek de aslında meyvelerin içerisindeki doğal şekerden dolayı sınırlı olarak tüketilmesi gerekir. Kuruyan meyvelerin tüketme adedi, tazeleri için söylenen ideal adetlerden daha fazla olabilir, çünkü gramajı düşüktür. Örneğin normalde 20 adet üzüm yemek size fazla gelebilir ancak 20 kuru üzüm bir avuç kadardır ve kolayca yenebilir. Bu durumda meyveleri tüketirken adet yerine porsiyon ölçüleri kullanılmalıdır.

  Lif ve antioksidan bakımından sulu ve taze hallerine göre daha zengin olan kuru meyvelerin, bu özelliği sayesinde kişiye verdiği tokluk hissi daha uzun süreli olabilir. Ayrıca liflerin kalp damar hastalıkları, kanser türleri gibi hastalıklardan da koruduğu bilinmektedir. Bitkilerdeki fenol grubu bileşenler sayesinde kuru meyve yiyenler diyabet, obezite, kalp hastalıkları, beyin hastalıkları gibi hastalık gruplarından korunabilir. Önemli olan doğru miktarda tüketim ve doğru yiyecekleri seçmektir.

  Kırmızı Meyvelerin Faydaları Neler?

   

  Kurusu daha revaçta olduğu için bu noktada bahsetmek istediğimiz ancak tazesi de oldukça faydalı olan bir diğer meyve grubu kırmızı meyveler oluyor. Yapılan son bilimsel çalışmalara göre mor ve kırmızı renklerdeki meyvelerin beyin fonksiyonları için çok büyük faydalar sağladığı görüldü. Bu kapsamında önerilen meyveler ise şu şekilde:

  • Yaban mersini kurusu
  • Erik kurusu
  • Vişne kurusu
  • Çilek kurusu

  Kuru Meyvelerin Çocuklar için Faydaları

  Çocuk beslenmesi için ekstra önerilen bu besinler, enerjinin yanı sıra gün içinde ihtiyaç duyulan besin değerlerinin de alınması için doğal bir kaynak sağlar. Çocuklar yetişkinlere göre gün içinde daha hareketli olup, daha çok enerjiye ihtiyaç duyabilirler. Ayrıca çocukların acıktıklarındaki abur cubura olan istekliliği, bu gibi sağlıklı atıştırmalıklar ile önlenmelidir. Aksi halde ihtiyaç duyulan bileşenler yeterince alınamayabilir ya da çocuklarda yanlış beslenmeden ileri gelen fazla kilo sorunu gündeme gelebilir.

  Çocuklar için meyvelerin kurusu ya da tazesi verilirken yine porsiyonun gözetilmesi gerekir. Bütün bir gün boyunca sokakta oynayan ya da okulda koşturan çocukların aniden acıkmaları söz konusu olabilir. Bu durumlarda onları zararlı yiyeceklerden korumak adına aileler yanında kuru meyvelerden bulundurabilirler. Ancak bu meyvelerden fazla yenmesi doğal yoldan da olsa fazla şeker alımı anlamına gelir.

  Dilerseniz kuru meyveleri çocuklara sevdirmek için bir kap su içinde bir gece bekletip keklere, kurabiyelere, yoğurtlara ve pudinglere ilave edebilirsiniz. Hatta probiyotikli yoğurtlarla meyveleri bir araya getirmek harika bir ara öğün seçeneği olacaktır.

  İdeal Atıştırmalık Kuru Meyveler

  Kuru meyveleri ve kuru yemişleri karıştırarak birlikte tüketebilirsiniz. Ancak kuru meyvelerin şekeri gibi kuru yemişlerin de yağlı olduğunu hatırlatmak isteriz. Ayrıca kuru yemişlerin bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açması da küçük çocuklara verilmemesini gerektirir. Şimdi size yemişlerden ve bu meyvelerden yararlanarak hazırlanabilecek oldukça pratik ve faydalı bir tarif verelim:

  • Bir avuç fındık
  • Bir avuç kuru dut
  • Bir avuç kuru kayısı

  Malzemeleri rondo içerisinde hamur kıvamı alana kadar çekin ve üzerine Hindistan cevizi ekleyerek top şekli verin. Bir ara öğünde çocuklarınıza sütle beraber bu toplardan 3 tane verebilirsiniz. Ayrıca diyet yapıyor ve tatlı krizlerini bastıracak sağlıklı önerilere ihtiyaç duyuyorsanız bu tariften kendiniz için de yararlanabilirsiniz.

  Kuruyan meyveleri sağlıklı kurabiye vb. tariflere ekleyerek şekersiz tatlı tarifleri deneyebilirsiniz.

  Kuru Meyveler Kalori Değerleri Nasıl?

  Diyetinizi kalori hesabı üzerinden yapıyorsanız elbette kuru meyve kalori değerleri hakkında bilgi edinmek isteyebilirsiniz.

  • 100 gr. erik kurusu: 260 kcal. ve 1 adet erik kurusu: 15 kcal.
  • 100 gr. kuru kayısı: 250 kcal. – 1 adet kuru kayısı: 25 kcal.
  • 100 gr. kuru incir: 290 kcal. ve 1 adet kuru incir: 30 kcal.
  • 100 gr. hurma: 277 kcal. ve 1 adet hurma: 40 kcal.

  Kuru meyvelerin hem çocuklarınız hem de sizin için harika bir atıştırmalık olmasının yanında, tarifleri doğal yoldan lezzetlendirmesi de onları bizler için önemli bir besin grubu kılar. Siz de kilo vermenin yanı sıra farklı faydaları için bu meyveleri daha sık tüketmelisiniz.

  Tüm görüşlerinizi yorumlar kısmına eklemeyi unutmayın.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.