Limonlu Çayın Faydaları Nelerdir? Çaya Limon Eklemenin Faydaları Neler?

  17.11.2019
  1.843
  Limonlu Çayın Faydaları Nelerdir? Çaya Limon Eklemenin Faydaları Neler?

  Limonlu Çayın Faydaları Nelerdir? Çaya Limon Eklemenin Faydaları Neler? Çaya limon eklemek verdiği hafif mayhoş tattan dolayı aslında birçok kişi için bir zevk. Ancak pek az bilinse de limonlu çay içmenin faydaları sizleri pek çok istenmeyen durumdan ve rahatsızlıktan koruyabilir. Çaya limon eklemek ya da direkt olarak limon çayı içmek her mevsim bağışıklığınızı zirvede tuttuğu gibi güzelliğinize güzellik de katmaktadır. Siz de limonlu çay mideye iyi gelir mi gibi tüm geleneksel soruların yanıtını ve çok daha fazlasını bu yazımızda bulabilirsiniz.

  Öncelikle çayına limon ilave ederek çayını tüketmeyi tercih edenler için iki alternatif bulunduğundan bahsetmek faydalı olacaktır. Her ne kadar siyah çayın içerisine limonun eklenmesine alışkın olsak da limonla gelen faydaları desteklemek adına dileyenler yeşil çayı da limonla birlikte içmeyi tercih edebilirler. Bazı ülkelerde çaya yalnızca limon ilave edilerek direkt limonun kendisinin bir çay olarak tüketildiği dahi görülmektedir. Sizlere tüm bu seçenekler arasından kendi damak tadınıza en uygun olanı seçmek kalır.

  Limonlu Çayın Faydaları Nelerdir?

  Öncelikle çayını limonla birlikte tüketmenin detoks etkisinden bahsedelim. Vücutta genel bir temizlik yapan ve toksik maddelerden arınma sağlayan limonun etkisi çaya ilave edilmesiyle daha yoğun bir şekilde alınabilir. Bu detoks etkisi sayesinde hatsallıklara ve enfeksiyonlara neden olan toksin maddeler vücuttan uzaklaştırılabilmektedir.

  Soğuk algınlığı ve grip gibi mevsimsel hastalıklardan korunmak adına da limonlu çay içmek oldukça akıllıca bir yöntemdir. Hafif bir rahatsızlık hissedildiğinde anda günde 3 ila 4 fincan çaya limon ekleyerek içmek, hemen ağrıların azalmasını, içinizin ısındığının hissedilmesini ve boğaz şişkinliğinin geçmesini sağlayacaktır. Limonun bol vitaminli yapısı sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir ve hastalığın ilk evrelerinde hemen önlem alınmış olabilir.

  Limonlu Çayın Fizyolojik Faydaları Nelerdir?

  Vücudun bu toksin maddelerden arındırılmasının yarattığı olumlu sonuçlar, kişi tarafından anında hissedilebilir. Vücut daha enerjik ve canlı bir hal alır, böylece yalnızca bedenen değil zihinsel olarak da kişi çok daha verimli hisseder. Enerjisiz, yorgun ve bitkin hissettiğiniz anlarda aktif kalabilmek adına çaya limon sıkmak ya da limonu çay içerisine ekleyerek tüketmek oldukça iyi bir fikirdir. Limonun kanı temizleyici etkisi sayesinde dolaşım çok daha temiz ve enerji verici şekilde devam eder.

  Yapılan bilimsel çalışmalara göre limonlu çayın faydaları arasında kalp ve damar sağlığının korunması da yer almaktadır. Limonun içerisinde bulunan flavonoid adlı maddeler, kalbin temizlenmesini, damarlarda pıhtı oluşumunun engellenmesini ve fazla yağların yarattığı tıkanıkların önüne geçilmesini sağlamaktadır.

  Limonun kendisinin iyi bir antiseptik olması nedeniyle, virüs ve bakterilerin yol açtığı her durumdan korunmak için limonun suyu da kullanılabilir. Bu sebeple enfeksiyonlardan korunmak için limonlu çay içmenin faydaları ön plana çıkar. Enfeksiyonların giderilmesinin yanı sıra henüz oluşmadan ve etkisi hissedilmeden önlenmesi için aralıklı olarak çaya limon eklenmesi tavsiye edilmektedir.

  Antiseptik ve antibiyotik etkilerini diş ve ağız sağlığı için de gösteren limonlu çayın faydaları sayesinde kişilerde ağız kokusunun önüne geçilebilir. Ayrıca uzun vadede kokudan daha önemli sorunlar yaratan diş eti ve diş çürükleri de limonun antiseptik etkileriyle önlenebilmektedir.

  Pek çok kişinin limonu asidik etkileri sebebiyle çaya limon sıkmak iyi midir gibi soruları olabilir. Ancak çay içerisinde asit etkisi hafifleyen limonun, toksik madde etkisini ortadan kaldırması ve atık maddeleri vücuttan uzaklaştırması sayesinde besinlerin bağırsaklar tarafından emilmesini de kolaylaştırdığı bilinmelidir. Limonun içerisinde bulunan sitrik asit böbrek ve safra kesesinde taş oluşumlarını engellemekte; içerdiği bir diğer madde olan askorbik asit ise vücut için antioksidan etkiler sağlamaktadır.

   

  Peki limonun pek az bilinen bir diğer faydasından bahsedelim; ameliyat sonrası faydaları. Limonun çaya ilave edilerek tüketilmesi, yeni ameliyat geçirmiş kişilerin yaşadığı şişkinlik ve ödem sorunu için oldukça etkili bir çözüm olabilmektedir. Yağ içerisinde sıvı ve ölü hücre birikmesine neden olan ameliyat enjeksiyonları, dokular arasında biriken sıvının acı ve ağrı yaratmasına neden olmaktadır. Ancak limonun ödem giderici etkisi hem anestezi etkisi sağlamakta, hem de toksinlerin uzaklaştırılması sayesinde var olan ödem hafifletilmektedir.

  Fazla ödemin atılması için idrar üretimini arttıran limonlu çayı tüketenlerin, daha sık ve düzenli idrar yaptığı da bilinmektedir. Bu düzen, böbrek sağlığı açısından faydalı olabilmektedir.

  Limonlu Çayın Dolaşıma Faydaları Nelerdir?

  Vücudun içerisinde yer alan glikoz ve şeker dengesi, insülin hormonu tarafından kontrol edilir. Limonlu çay tüketen kişilerde yapılan bilimsel çalışmalar ise insülinin etkisinin arttığını ve şeker dengesinin limonla daha iyi korunduğunu göstermektedir.

  Yalnızca şeker dengesi değil, demir oranı da önemli olan kan değerlerine faydaları bulunan limonlu çayın düzenli tüketilmesi, kanın demir oranı üzerinde olumlu etkiler sağlar. C vitamini bakımından zengin içeriği sayesinde demir emilimini arttıran limon çayının faydaları, demir eksikliğinden ileri gelen hastalıkların ve sık üşümenin önüne geçmek için etkili bir kurtarıcıdır.

  C vitamininin dolaşım üzerine olan bu olumlu etkileri cilt üzerinde de görülebilir. Limonun cilde faydaları sayesinde akne gibi cilt kusurlarının önüne geçilebilmekte, henüz oluşmadan akne ve sivilceler tedavi edilebilmektedir.

  Limonlu Çay İçmek Kanseri Önler mi?

  Bilindiği çağın en yaygın hastalıklarından olan kanserin limonlu çayın düzenli tüketilmesiyle önüne geçilebilmektedir. İçeriğinde bulunan polifenoller ve C vitamini sayesinde vücut genelinde antioksidan etki yaratan limon, kanser öncülü ve hasarlı hücreleri onarabilir, sağlıksız hücre oluşumlarının önüne geçer.

  Başta cilt kanseri olmak üzere farklı kanserler üzerinde geriletici ve önleyici etkileri olduğu bilinen limonu daha sık tüketmek adına çay içerisinde içmek mantıklı olabilir. Limonun kendine has bileşenlerinden olan limonoidlerin ağız, akciğer, meme, mide ve kolon kanseri için tedavi edici etkilerinin olduğunun bilinmesi yararlı olacaktır.

  Limonu siyah çay yerine yeşil çayla tüketmek ise antioksidan etkilerin daha iyi görülmesini sağlar ve vücudun genel sağlığı açısından çok daha faydalı bir seçim olacaktır.

  Sizler limonlu çay içmenin faydaları hakkındaki sorularınızı bizlere yazmayı unutmayın.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.