Magnezyum Malat Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

  07.04.2021
  7.652
  Magnezyum Malat Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

  Magnezyum Malat Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir? İnsan sağlığı için son derece önemli ve faydalı bir mineral kompleksi olan magnezyum malat son dönemde adı daha sık duyulan diyet takviyeleri arasındadır. Magnezyum ve malik asidin birleştirilmesiyle üretilen bu besin takviyesi, birçok farklı türde hazırlanarak piyasaya sürülmekte, en iyi takviyeyi almanız için magnezyum malat nedir sorusuna ilişkin tüm detaylarsa bu rehberimizde sizlere açıklanmaktadır.

  Magnezyum Malat Nedir?

  Magnezyum ve malik asidin laboratuvar ortamında birleşmesiyle elde edilen bir tür kimyasal bileşik olan magnezyum malat pek çok meyvenin asidik bileşeni olarak doğada da bulunmakta, hatta meyvelere ekşi – tatlı tadını veren asitlerden biri olarak görev yapmaktadır. Bu bileşiğin diğer magnezyum takviyelerinden daha hızlı ve daha kolay emildiği düşünülmekte, hatta fareler üzerinde yapılan araştırmalarda biyolojik açıdan en faydalı magnezyum bileşeni olarak tespit edildiği bilinmektedir.

  Kronik ağrılardan migrene, kramplardan depresyona kadar vücudun mineral, özellikle de magnezyum ihtiyacından ileri gelen pek çok rahatsızlık için son derece faydalı bulunan takviyelerden biri olan magnezyum malatfaydaları sayesinde hem koruyucu hem tedavi edici olarak kullanılabilmektedir.

  Magnezyum Malat Ne İçin Kullanılır?

  Yetişkin bireylerin pek çoğu gündelik beslenme programları ile önerilen magnezyum miktarını alamamakta, haliyle daha sağlıklı olmak adına daha çok ve ideal miktarda magnezyum kullanılması pek çok beslenme uzmanının önerisi haline gelmektedir. Diyeti dahilinde yeterince magnezyum alamayan bireylerin bu açığı kapatmak için tercih edebileceği en iyi takviyelerden biri olan magnezyummalatın yararları tekrarlayan uzun vadeli ağrılardan olumsuz ruh halini önlemeye kadar pek çok fizyolojik problemde etkili olabilmektedir.

  Magnezyum malatın kullanımı için ışığa karşı hassasiyetten geçmeyen mide bulantılarına kadar pek çok şikayetten bahsetmek mümkün olurken, bu takviye sayesinde özellikle sindirim sisteminin büyük ölçüde düzene girdiği bilinmektedir. Yiyeceklerin sindirim sistemi içindeki hareketlerini kolaylaştıran magnezyum malatın sindirime faydaları yiyeceklerin hazmını kolaylaştırmakta, yani bu takviyenin bir tür müshil gibi davrandığını da düşünmek mümkün olmaktadır. Mide ekşimesi gibi mide rahatsızlıklarının doğal bir antasit türevi ilaçla tedavi edilmesi için de kullanılan bu ürünler, mideyi koruma ve şikayetleri hafifletme konusunda etkili olmaktadır.

  Magnezyum Malatın Faydaları Nelerdir?

  Pek çok bilimsel çalışma doğrultusunda ispatlanan magnezyum malat faydaları konusunda beslenme uzmanları tarafından uygun görülen takviye gıdaların liste başında gelmekte, ancak herhangi bir diyet sırasında bu takviyelerin kullanımının uygunluğu konusunda daha çok çalışma yapılması gerekmektedir. Ürüne dair şu ana kadar edinilen bilgiler doğrultusunda ulaşılan olası faydalar ise şu şekildedir:

  1920’li senelerden bu yana ruh halini iyileştirme etkisiyle depresyon tedavisinde kullanılan magnezyum, 8.894 yetişkin üzerinde gerçekleştirilen bir çalışmayla günlük motivasyonu arttırdığını göstermiştir.

  Daha yüksek magnezyum alınması dahlinde Tip 2 diyabete ilişkin risklerin düştüğü ispatlanmış bulunmakta, hatta insüline karşı duyarlılık geliştirme amacıyla magnezyum takviyelerinin verildiği bilinmektedir.

  Kasların işlevlerini yerine getirmesinde ve vücudun yeterli enerji üretiminde büyük role sahip olan minerallerden magnezyum, elektrolit dengesi konusunda son derece temel bir göreve sahiptir. Haliyle magnezyummalat takviyesi alanların fiziksek performansı artmakta, egzersiz performansı gelişmekle kalmayıp, egzersizle birlikte kaslarda biriken laktik asit temizlenmekte ve kişinin kas ağrılarıgeçmektedir.

  Vücut genelindeki kas ağrılarıyla karakterize bir sorun olan fibromiyalji, uzun dönemde kontrol edilmesi ve hem egzersiz hem beslenme takviyesiyle onarılması gereken bir sorundur. 80 kadında yapılan bir çalışma doğrultusunda magnezyum fibromiyalji tanılı hastalarda daha düşük olduğu bulunmakta, bu mineralin takviyesiyle böylesi zorlu ve kronik bir hastalığın belirtilerini azaltmak mümkün olmaktadır.

  Magnezyum Malatın Yan Etkileri Nelerdir?

  Pek çok çalışmada magnezyumun bilinen faydaları tekrarlı şekilde desteklenmekte, magnezyum takviyeleri içerisinde magnezyum malatın en çok tercih edilenlerden biri olduğu kabul edilmektedir. Ancak hakkındaki çalışmalar hala yeterli düzeye ulaşmamış olan magnezyum malatın yan etkileri düşündürücü olmakta, özellikle doz aşımı halinde mide bulantısı, mide krampları ve ishale neden olabilen bu takviyelerin uzman kontrolünde alınmasına dikkat edilmelidir.

  Kemik sağlığını korumak adına reçete ile verilen ilaç türlerinden olan diüretikler, antibiyotikler ve bifosfonatlar ile ters etki yaratabilen bu tür takviye ilaçlar, kullanılan ilaçların belirtilmesiyle birlikte uzman doktor görüşü alınarak kullanılmalıdır. Günde 5.000 mg’ı aşan dozların, tansiyon düşüklüğü, yüzde kızarma, kas güçsüzlükleri veya kalp damar problemleri gibi ciddi sonuçlar yaratabileceği unutulmamalıdır.

  Magnezyum Ne Kadar Alınmalı?

  Yaş ve cinsiyet gibi kişisel faktörlere bağlı olarak günlük ne kadar magnezyum malat alınmalı sorusunun da yanıtı değişmekte, magnezyumun öncelikli olarak avokado, yeşil sebzeler, kuru yemişler, baklagiller ve tahıllar gibi faydalı besinler aracılığıyla alınması önerilmektedir.Günde 300-450 mg. Kadar alınması önerilen magnezyumu ihtiyacın beslenme yoluyla karşılanamaması halinde takviye kullanarak tamamlamak gerekmekte, alınması gereken günlük dozun kişiden kişiye değiştiği unutulmadan sağlıklı beslenmeye öncelik verilmelidir.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.