Mahlep Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

09.09.2020
1.054
Mahlep Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

Mahlep Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerelerde Kullanılır? Hem tatlılara hem tuzlulara oldukça yakışan, çay saatlerini benzersiz aromsıyla bir anda değiştiren mahlep henüz keşfetmemiş olanların hem tadını hem faydalarını bir an önce keşfetmesi gereken özel bir tat. Mahlebin faydaları ve mahlep ne işe yarar gibi tüm önemli soruların yanıtı ise elbette sizler için özel olarak bu yazımızda.

Mahlep Nedir?

Genellikle hamur işleri içerisinde kullanılan ve toz mahlep şeklinde tüketilen bu özel bitki, lezzetinin yanı sıra kokusuyla da oldukça ünlüdür. 

Gül ailesinden ve kirazın yabani bir alt çeşidi olarak sınıflandırılan bu bitki, boyu 6-10 metre arası değişen bir ağaçtan elde edilmektedir. Mahlep baharatı kullanacak kişilerin ise yakından ilgilendiği kısım elbette bu ağacın meyvelerinden elde edilen çekirdek kısımları.

Mahlep Çeşitleri Nelerdir?

Bitkinin beyaz ve siyah mahlep olarak iki türü bulunmakta, özellikle beyaz renkte olanı mutfaklarda sıkça kullanılmaktadır. Hamur işleriyle ilgili olanların sıkça tercih ettiği ürünün halk arasında İdris ağacı, endirez veya taş kirazı gibi farklı isimlerle anıldığını duymak mümkün.

Dünya çapında en çok Avrupa’nın güneyinde, Asya’nın batısı ve kuzeyinde yetiştirilen beyaz mahlep Türkiye’de ise İç ve Doğu Anadolu’da yaygındır.

Mahlebin son derece beğeni kazanan tadı ve kokusu haricinde kullanılması için hiçbir nedeni yok mudur?

Mahlebin faydaları hakkında edindiğiniz bilgiler karşısında, eğer onu sıklıkla kullanmıyorsanız eminiz sizin de fikriniz değişecektir.

Mahlebin Faydaları Nelerdir?

Besin değeri açısından oldukça değerli bir bitki olan mahlepin faydaları özellikle lif açısından zengin bir besin olmasıyla ön plana çıkıyor. Liflerin yanı sıra protein ve yağ asitleri açısından da zengin olan bu besin ayrıca mineraller bakımından da iyi bir besin kaynağı. Kalsiyum, potasyum, magnezyum gibi her gün alınması önem arz eden mineralleri de sağlayan mahlebin besin değeri görüldüğü gibi oldukça zengin. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve genel olarak pek çok hastalığa karşı koruyan bitkinin bazı rahatsızlıklara yönelik özel yararları da mevcut:

 • Balgam sökme özelliğine sahip olduğu için solunum yollarını rahatlatır. Böylece astım veya nefes daralması gibi sorunları çözebilir.
 • Diyabet hastalarına önerilen mahlebin kan şekerini büyük ölçüde düzenlediği düşünülüyor.
 • Vücuda önemli bir enerji kaynağı oluşturduğu için hem gün içinde verimli olmayı destekliyor hem afrodizyak etki sağlıyor.
 • Karın ağrılarına, böbrek rahatsızlıklarına ve karaciğer hastalıklarına iyi gelen mahlebin, bu bölgeler için ağrı kesici etki sağladığı biliniyor.
 • Antioksidan etkiye sahip olmasıyla vücudu serbest radikallerden koruyan mahlebin sağlığa faydaları özellikle kalp ve damar sistemleri için koruyucu olmasını sağlıyor.
 • Yüksek miktarda kalsiyum içerdiği için küçük yaşlarda kemiklerin gelişimini büyük yaşlarda ise korunmasını destekliyor.

Mahlep Nerede Satılır?

Birçok farklı formda mutfaklarda kullanılabilen mahlebi ister çekirdek, ister yağ, ister toz ister de püre olarak temin etme ve direkt kullanma imkanına sahipsiniz. Ürünün hangi halini isterseniz isteyin kullanımı sık olduğu için hemen her aktarda kolayca bulunması mümkündür.

 

Ayrıca pek çok kişi güvenilir organik gıda ve baharat satışı yapan online alışveriş siteleri üzerinden de toz mahlep almakta, böylece ürünün üretilme şartlarını daha iyi inceleyerek doğallığı güvenilir baharatlar temin edebilmektedir. Ürünü aldığınız kaynağa ve şekline göre fiyatı değişkenlik gösterse de bütçe dostu bir bitki olarak uygun fiyata alınabilir.

Mahlep Nerelerde Kullanılır?

Mahlebin bu önemli yararlarını ve doğal içeriğinin vücuda sağladıklarını duyanlar bir an önce onu mutfağına dahil etmek isteyebilir ve akıllara mahlep nasıl kullanılır sorusu gelebilir.

Pek çok pastanenin olmazsa olmazlarından mahlebin özellikle poğaça, simit gibi hamur işlerine çok yakıştığını bilmenizi isteriz. Dileyenler bu farklı aromayı pirinç pilavı içerisine dahil ederek farklı tariflere de sofrasında yer açabilir. Klasiklerden şaşmam, diyenler ise kandil simidi gibi geleneksel ve sevilen tariflerde mutlaka mahlebe yer vermelidir.

Mahlepli Tarifler Nelerdir?

Sizler için kısaca mahlep nerelerde kullanılır sorusunu yanıtlamış olsak da mutfaklarınızda ne gibi harika ürünler yapabileceğinize dair örnekler vermeden geçmek istemedik. Mahleple tıpkı pastenelerdeki gibi hazırlanan mis kokulu ve dokusu oldukça beğenilecek tarifler hazırlamak mümkün. Dilediğiniz gibi geliştirebileceğiniz ve çeşitlendirebileceğiniz mahlepli tarifler ise şu şekilde:

 • Kandil simidi
 • Peynirli poğaça
 • Tuzlu kurabiye
 • Kıtır kurabiye
 • Çatal
 • Grissini
 • Pastane usulü simit
 • Mahlepli pilav

Siz de ister vermiş olduğumuz tarifler ister kendi sırrınız olan hamur işlerinde dilediğiniz gibi mahlepten ve faydalarından yararlanabilir, kendi tarifinizden gördüğünüz yararlara kadar konuya ilişkin her yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet