Makat Çatlağı için Kullanılabilecek Kremler

  30.05.2019
  4.644
  Makat Çatlağı için Kullanılabilecek Kremler

  Makat Çatlağı için Kullanılabilecek Kremler Bilimsel adı anal fissür olan makat çatlağı, anüs bölgesinin giriş kısmındaki rahatsız edici yırtıklardır. Bu yırtığın tedavisi bebekler için olduğu kadar yetişkinler için de merak konusudur. Siz de sizler için hazırladığımız makat çatlağı kremleri listesi ile hangi ürünü nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

  Makat çatlağı tedavisi için bilindiği gibi hem bebeklerde hem yetişkinlerde antiseptik etkili kremlere ihtiyaç duyulmaktadır. Fito krem gibi adını sıkça duyduğumuz bu kremleri tedavideki etki rolüne göre farklı kategorilere ayırmak mümkündür. Tuvaletini yapmayı oldukça zor ve acı verici kılan bu rahatsızlığın tedavi edilmesi kadar, kişinin şikayetlerini hafifletmede de bahsedilen kremlerin rolü büyüktür.

  Semptomları azaltmak yoluyla kişilerin yaşam kalitesini de artıran bu makat çatlağı merhemleri hakkında sizleri bilgilendiriyoruz.

  Makat Çatlağı Tedavisi için Kremler

  Makat çatlağı fito krem ile yaygın şekilde tedavisine destek olunan bir sorundur. Anal fissür sorununda kullanılan elbette daha farklı seçeneklerimiz de vardır ve bunların her biri iyileşme sürecine farklı yollardan katkı sağlamaktadır.

  Kabızlığınızın olması durumunda, dışkının çıkması esnasında makat bölgesi zorlanacak ve bu nedenle bahsedilen yırtık çok daha derin bir hal alacaktır. Ciddi yırtıklar yalnızca sizin için değil, bebeğiniz için de sorun olabilir ve bu nedenle tedavide kremler kadar beslenmenin de önemli bir role sahip olduğunu hatırlatmak gerekir. Beslenmenize dikkat ederek yumuşak dışkılama ile tedavinize destek olmanın kilit bir öneme sahip olduğunu hatırlattıktan sonra kremler konusuna yeniden dönebiliriz.

  Bölgesel Anestezi Etkili Kremler

  Çatlak oluşan bölgenin tedavi edilmesi kadar, bu bölgenin bir miktar soğuması, uyuşturulması ve böylece derinin üst katmanlarının tedaviye hazırlanması da önemlidir. Bölgesel olarak anestezik etki sağlayan kremler sayesinde yırtıktan olayı duyulan acı hafifler, kişinin dışkılaması ya da diğer merhemleri uygulaması kolaylaşır ve tedavi çok daha kolay bir hal alır. Ayrıca bu merhem ile kişinin şikayetlerinin azalması yoluyla hayat kalitesi de artmaktadır.

  Bu alanda en çok kullanılan anestezi etkili krem Anestol pomad olmaktadır. Ayrıca yine bölgesel olarak hisleri uyuşturma etkisi sağlayan bir diğer olan Emla da sıkça kullanılmakta; benzocaine, diperodon, tetracaine , dibucaine, lidocaine veya pramoksin maddelerini içeren tüm kremler aynı amaca hizmet etmektedir. Yani uyuşturma amaçlı kullanabileceğiniz krem seçeneği fazladır.

  Bahsedilen kremlerin kullanımı esnasında yalnızca makat bölgesinde dış kısma uygulama yapılması, kremin herhangi bir şekilde bağırsağa ulaşmaması oldukça önemlidir. Aksi halde bu şekilde iç organlara ulaşan krem zehirleyici etkilere yol açabilmekte, bu nedenle bu kremlerin kullanımı bebek ve çocuklarda tercih edilmemekte, yetişkinler ise yalnızca doktor önerisi halinde ve doğru talimatlarla yapılmalıdır.

  Antiseptik Kremler

  Makat çevresi bilindiği mikrop üremesine oldukça müsait bir bölgedir. Bu bölgedeki herhangi bir enfeksiyon riskini yok etmek adına bölgenin türlü mikroorganizmalardan korunması gerekir. Ayrıca mikroorganizmaları ya da hastalık yapan mantarları bölgeden uzaklaştırmak, tedavi sürecini de olumlu etkileyip hızlandırır. Yaraların daha kolay iyileşmesini sağlayan ve bu alanda adı sık duyulan bazı kremler şunlardır;

  • Fito Krem
  • Hametan krem
  • Pruzon krem (Pomad türündeki bu merhem, daha çok kaşıntı ve mantarı önlemek için reçeteyle verilmektedir.)

  Koruyucu Kremler

  Bepanthene, vazelin gibi deriye ihtiyacı olan nemi sağlama özelliği gösteren kremler, deri üzerinde kurumaların ve böylece çatlamaların yol açacağı hasarı önler. Bilindiği gibi çatlağın oluştuğu bölgede meydana gelecek bir kuruma acıyı artıracak ve bunun önüne geçmek için cildi nemlendirmek şart olacaktır.

  Ödem Önleyici Kremler

  • Hirudoid Forte jel
  • Pruzon krem
  • Arnica krem
  • Dolgit krem

  şeklinde listeleyebileceğimiz merhemler sayesinde çatlağın oluştuğu bölgede ödem gibi bir sorun yaşanması önlenebilmektedir. Bu bölgede meydana gelen bir ödem halinde acı büyük oranda artacağından, makat çatlağı için krem tedavisi sırasında bu türdeki kremlerin önemli bir yeri vardır.

  Kanama için Kremler

  Bazı kremlerin uygulandığı bölgede damarları daraltmak, büzüştürmek ve böylece kanamayı da azaltmak gibi etkileri vardır. Makat çatlağı sorunu olanlar sık sık bu bölgedeki yırtığın yarattığı kanamadan tedirgin olmaktadırlar. Bu semptoma yönelik olarak kullanılabilecek doğal ve etkili bir krem önerisi arayanlar içinse at kestanesi kremi tavsiye edilir.

  Yara için Kremler

  • Fucicort krem
  • Hametan krem
  • Fito krem
  • Fucidin krem
  • Travazol Krem
  • Teramisin merhem

  şeklinde listeleyebileceğimiz bazı kremler, çatlağın neden olduğu doku hasarının onarılmasına, hücresel boyutta bir yenilenme ile derinin tamir olmasına yardımcı olmaktadır.

  Kortizonlu Kremler

  • Eumovate
  • Hipokort
  • Advantan
  • Dermovate
  • Fucicort
  • Momecon

  kremlerin içerisinde bulunan steroid ya da benzeri maddeler sayesinde bölgedeki inflamasyon kontrol altına alınabilmektedir. Çatlaklı bölgenin tedavi edilmesinde bu kremlerin enfeksiyonu önlerken dokuyu da onarması büyük katkı sağlamaktadır.

  Nitrogliserinli Kremler

  • Rectoderm
  • Anrecta
  • Anuflex

  gibi eczanelerden kolay temin edilebilen bazı kremler çatlağın ilerlemesini kontrol altına almada kullanılabilir. Nitrogliserin içeren bu kremler sayesinde sorununuz kronik bir hal almaktan çıkacaktır.

  Cilt çatlamalarını önleyen ya da tedavi eden diğer krem türlerinin bu bölge için kullanımı pek uygun olmamaktadır. Ancak Anuflex gibi makat bölgesine uygun olarak özel bir formülle üretilen kremler sayesinde bu bölgenin rahatlatılması sağlanır. Semptomları azalan ve rahatlayan kişi için elbette tedavi süreci de belirgin şekilde hızlanacaktır.

  Kabızlık gibi sindirim güçlüğü problemlerinde görülen makat çatlağı, daha çok hemoroid sanılan ancak daha farklı tedavileri gerektiren bir durumdur. Bahsedilen makat çatlağı krem tedavi türlerinin yanında, doğal karışımlar, lazer tedavisi, cerrahi müdahale gibi farklı tedavi seçenekleri de mevcuttur. Doktorunuza başvurduğunuz takdirde kendiniz için en doğru tedavi uygulamasını ve ürününü öğrenebilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.