Maya Maskesi Tarifleri ve Cilde Faydaları

12.08.2020
6.341
Maya Maskesi Tarifleri ve Cilde Faydaları

Maya Maskesi Tarifleri ve Cilde Faydaları Son zamanların popüler güzellik uygulamaları arasında yer alan maya maskesi isterseniz kuru, isterseniz yaş mayadan yapılabildiği gibi isteyene cilt isteyene de saç güzelliği vaat ediyor. Malzemeleri uygun fiyatlı, kolay edilebilir ve doğal olması sebebiyle sizin de her birini çok seveceğiniz maya maskesi tarifi seçenekleri bu yazımızda, hem de tüm faydalarıyla birlikte!

Mayanın cildin hem nem bombardımanına tutulmasını hem de onarımını destekleyen mayanın, özellikle fazla yağdan arınma sağlaması çok sevilmesini sağlıyor. Fazla yağı uzaklaştırırken nem vermekle kalmayan bu maskenin inatçı akneler üzerinde dahi etkili olduğu görülüyor. İsterseniz sadece cilt için değil, saç için de pek çok faydasından yararlanabileceğiniz mayanın tüm bileşenlerinin canlılığı ve parlaklığı desteklemesi en büyük avantajları arasında.

Maya Maskesi Ne İşe Yarıyor?

Özellikle yağlı cilt tipine sahip olanlar için yaş maya maskesi sivilce üzerindeki iyileştirici ve onarıcı etkileri nedeniyle önerilmekte. Ancak elbette maskemiz bu ünü yalnızca tek bir etkiye borçlu değil. Yağlanmadan ileri gelen parlamayı da alan ve cilde doğal bir parlaklık veren maske, bu bakımdan doğal bir nem kaynağı olarak kullanılabilir.

Her cilt tipinin güvenle uygulayabileceği maya maskesinin kuru cilt üzerinde de pek çok yararı bulunuyor. Öyle ki siyah nokta oluşumunu engellemek için gözenekleri arındırırken aynı zamanda pullanmayı ve gerilmeyi önleyen maskeden en çok da kuru cilde sahip olanlar memnun kalıyor desek yeri.

Cilt tipinden bağımsız olarak maya maskesi faydaları konusuna birlikte göz atmak gerekirse, şöyle çarpıcı bir liste yapabiliriz:

 • Cildi ölü hücrelerden arındırır.
 • Arınan cildin beslenmesini sağlar.
 • Egzama gibi cilt rahatsızlıklarında medikal tedaviyi destekleyici etki sağlar.
 • Ciltteki erken yaşlanma belirtilerini geciktirir, ince kırışıkları ortadan kaldırır.
 • Göz altı bölgesinde kullanımı daha gergin ve canlı cilt sağlar.
 • Deri döküntüleri ve pullanmaları geçirir.
 • İçerisindeki B1 vitamini sayesinde güneş lekelerini ortadan kaldırır.
 • B3, B6, potasyum gibi vitamin ve minerallere ek folik asit içerir.
 • İçeriği sayesinde cildin arınıp yenilenirken toksik maddelerden ve bakterilerden de arınmasını sağlar.

Lekeler İçin Yaş Maya Maskesi Tarifi

Cildin güneş veya yaşlanma gibi nedenlerden geliştirdiği lekeleri gidermek için yapabileceğiniz bu yaş maya maskesi tarifi için ürüne karbonat ilave edeceğiz:

 • 1 yemek kaşığı su
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 çay kaşığı yaş maya

Verilen malzemeleri birbiri içerisinde eriterek homojen bir karışım elde edin ve masaj yaparak cilde uygulayıp etki etmesi için 10 -15 dakika bekleyin, ardından bol suyla durulayın.

Yağlı Ciltler İçin Yaş Maya Maskesi Tarifi

Cildin yağ dengesini sağlamayı amaçlıyorsanız bu maske tam size göre:

 • 2 tatlı kaşığı yaş maya
 • 2 tatlı kaşığı limon suyu

Malzemelerini birbiri içerisinde eritin, masajla cilde uyguladıktan sonra 15 dakika bekleyip durulama yapın. İşlemin etkilerini görebilmek için ayda 2 kere uygulama yapmayı ihmal etmeyin.

Kuru Ciltler İçin Yaş Maya Maskesi Tarifi

Cildinizin kuruluğundan dolayı pullanma sorunu veya nem eksiği mevcutsa cildi protein ve vitaminlerle besleyecek olan bu harika maske sizin için geliyor:

 • 1 yumurta
 • 1 tane yaş maya
 • 1 E vitamini kapsülü

Malzemelerin tamamını cam bir kapta karıştırdıktan sonra masajla maskeyi cildinize uygulayın ve diğer tariflerde olduğu gibi 10 ila 15 dakika kuruma için bekledikten sonra cildinizi temizleyin.

Kırışıklık İçin Yaş Maya Maskesi

Özellikle boyun bölgesindeki kırışıklarından dert yananları memnun edecek olan bu maskenin tüm malzemeleri ise faydalı olduğu kadar kolay bulunur olmasıyla da dikkat çekiyor:

 • 1 tatlı kaşığı elma suyu
 • 1 tatlı kaşığı süt
 • 1 tatlı kaşığı yaş maya

Verilen tüm malzemeler ahşap bir kaşık yardımıyla cam bir kapta karıştırılıp cilde uygulanır, sonrasında soğuk suyla durulamak üzere 15 dakika bekletilir. Cildin kırışıklık için maya maskesi kullandıktan ve üzerine soğuk su şoku yaşatıldıktan sonra çok daha diri olacağına şüphe yok.

Cildinizin mayaya vereceği tepkiyi denemek için önce ince bir katman halinde küçük bir bölgeye uygulama yapmayı ve sonrasında tüm etkilerini görebilmek için tarif edildiği gibi uygulama yapmayı unutmamalısınız. Özellikle aktif ve iltihaplı sivilce sorunu yaşayanların her ne kadar yaş maya maskesi kullananlar memnuniyetini dile getiriyor olsa da dikkatli olmasında ve doz aşımı yapmamasında fayda var.

Maya maskesi kuru bir cilde uygulanacaksa önce cildin maskeye verdiği tepki incelenmelidir. Cildin kuruluğundan dolayı pullanma ve sivilce problemleri mevcutsa maskenin haftada 2 kez uygulanması önerilir. Zaman bu problemlerde azalma olması halinde uygulama haftada bire düşürülebilir.

Pek çok kişi için maya maskesi kaç günde yapılmalı sorusu bir merak konusu olurken genel olarak 20 – 30 yaş aralığında haftada 1, daha ileri yaşlarda haftada 2 kere uygulama yapılması öneriliyor.

Maskeleri cilt yerine saç üzerinde denemek isteyenler içinse bekleme süresini 15 dakikadan uzun tutmak bir diğer önerimiz olacaktır. Saç için maya maskesi uygulamasını denemeniz halinde 1 saat kadar beklemeniz ideal olabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet