Melisa Çayı Zayıflatır mı?

  11.02.2019
  6.281
  Melisa Çayı Zayıflatır mı?

  Makalede Neler Var

  Melisa Çayı Zayıflatır mı? İnce ve yumuşacık olan yaprakları, adeta limonu anımsatan kokusu ve bembeyaz çiçekleri ile ülkemizin Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde sıklıkla yetiştirilen Melisa bitkisinden elde edilen lezzetli mi lezzetli Melisa çayıyla kısa sürede zayıflayabileceğinizi biliyor muydunuz?

  Bayanların yanı sıra erkekler tarafından da genellikle sakinleşmek ve rahatlamak amacıyla tüketilen, tıpkı Papatya çayı gibi stresi alan bu mucizevi çay; metabolizmamızı hızlandırarak, fazlalık yağlarımızı kolaylıkla yakmamıza olanak tanıyor.

  Düzenli olarak tüketildiğinde ayda en az 4-5 kilo vermenizi sağlayan Melisa çayı; aynı zamanda sağlığımızı pek çok açıdan gözetiyor.

  Melisa çayı zayıflatır mı? başlıklı bu yazımızda aynı zamanda bu şifalı bitkinin faydalarına da kısaca değinmek istiyoruz.

  İşte, bu mucizevi çaya dair bilmeniz gereken o ayrıntılar:

  Melisa Çayı ile Zayıflama:

  Melisa bitkisinin yani otlarının kurutulmasıyla elde edilen ‘kurutulmuş Melisa otu’ ile hazırlayabileceğiniz bu lezzetli çay; öğünlerden sonra tüketildiğinde sindirimi hızlandırıyor.

  Besinlerin karaciğer ve diğer organlarda depolanmasının önüne geçerek, yağ yakımını kolaylaştırıyor. Düzenli olarak tüketildiğinde yavaşlayan metabolizmamızın tekrar eskisi gibi aktif olmasına aracılık ediyor.

  Bir yandan da vücudumuzda bulunan ödem, karın şişkinliği ve iltihapları gideriyor. Vücut hücrelerimizi yenileyerek, sağlıklı hücre oluşumunu teşvik ediyor.

  Ancak Melisa çayı ile zayıflamak istiyorsanız, çayınızı sade olarak yani şekersiz tüketmeniz gerekiyor. Şekersiz çay içmekten hoşlanmıyorsanız; az bir miktar bal ile çayınızı tatlandırabilirsiniz.

  Kısacası Melisa çayı zayıflatır mı? sorusunu ‘Evet’ şeklinde yanıtlayabiliriz. Ancak tek başına bu çayı tüketerek zayıflamayı beklemek yerine mutlaka en iyi sonucu alabilmek adına günde en az 30 dakika yürümeyi ve sıkı bir diyet yapmayı ihmal etmemelisiniz. Aynı zamanda mümkün olduğunca hareketli bir yaşam sürmeli ve günde en az 2 litre su tüketme alışkanlığı kazanmalısınız!

  Aksi halde çay tüketiminden istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz.

  Melisa çayı içmek zayıflatır mı? sorusunu yanıtladıktan sonra yazımıza bu harika çayın faydaları ile devam etmek istiyoruz.

  Melisa Çayının Faydaları:

  Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerimizde ot şeklinde yetişen Melisa bitkisinin kurutulmuş yapraklarının demlenmesi ile elde edilen bu çayın cilt sağlığımızdan tutun da saç sağlığımıza kadar sağlığımıza onlarca farklı katkısı bulunuyor.

  Bu bitkiden elde edilen yağ ise cilt ve saç sağlığında kullanılan pek çok ürünün bileşenlerinde yer alıyor. Melisa yağı cildimize uygulandığında cildimizi nemlendiriyor, besliyor ve temizliyor. Şampuanımıza eklendiğinde ise saçlarımıza yumuşaklık, canlılık ve ipeksilik katıyor.

  Aynı zamanda Melisa yağını oral yolla tüketerek de bu bitkinin tüm şifalı etkilerinden yararlanabiliyorsunuz.

  Saymakla bitmeyecek kadar çok faydası bulunan Melisa çayının en önemli yararlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Stresimizi alıyor, sinirlerimizi yatıştırıyor

  Beyni direk olarak etkileyerek, mutluluk hormonunun salgılanmasını aktivite eden bu çay; stres ve gerginliğe oldukça iyi geliyor.

  Yoğun ve sorunlu geçen bir iş gününün sonunda biraz huzur bulmak biraz da dinlenmek adına bir bardak Melisa çayı içebilirsiniz.

  • Beyin sağlığımızı gözetiyor

  Stres ve gerginliği alan bu çay; beyin sağlığımızı gözeterek, beyin hücrelerimizin sağlıklı bir şekilde uzun yıllar boyunca yaşayabilmesine olanak tanıyor.

  Alzheimer, Parkinson, hafıza kaybı, unutkanlık vb. beyin hücrelerinin hasar görmesinin yol açabileceği hastalıklara yakalanma riskimizi ciddi oranda düşürüyor.

  Günde 1 bardak Melisa çayı tüketerek, kendinizi gün boyu daha dinç, enerjik hissedebilir, odaklanamama, unutkanlık vb. şikayetlerinizi en aza indirgeyebilirsiniz.

  • Kalp ve damar sağlığımızı koruyor

  Felç, kalp krizi, damar tıkanıklığı gibi özellikle yüksek tansiyon ve yüksek kolesterolden kaynaklanan ciddi sağlık sorunlarına karşı da bizleri koruyan bu çay; kalbimizi besliyor.

  Yüksek tansiyonu düşürerek, dengelemenin yanı sıra kötü kolesterol seviyelerini de dengeliyor.

  • Sindirim sistemi problemlerine iyi geliyor

  Mide şişkinliği, gaz, kabızlık, kolik sancıları gibi mide-bağırsak şikayetlerini hafifleten Melisa çayı; gastrit, reflü, ülser semptomlarını en aza indirgiyor.

  • Bağışıklığımızı güçlendiriyor

  Güçlü bir antioksidan ve iltihap giderici olarak, vücudumuzu mikrop, bakteri, virüslerden arındırıyor. Ayrıca serbest radikallerin zararlı etkileriyle savaşıyor.

  İltihabın daha geniş alanlara yayılmasını durdurarak, iltihabı doğal bir şekilde tedavi ediyor.

  Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır?

  Melisa çayını hazırlarken, asla otu kaynatmaya çalışmamalısınız.

  Zayıflatan Melisa çayını hazırlamak için öncelikle 1 bardak suyu bir cezvede iyice kaynatın.

  Ardından bir fincana aktardığınız kaynar suya 1 tatlı kaşığı kurutulmuş Melisa otundan ilave edin.

  Çayı 15 dakikalığına demlenmeye bırakın. 15 dakikanın sonunda çayınızı tüketebilirsiniz.

  UYARI:

  • Günde 2 bardaktan daha fazla Melisa otu çayı tüketmeniz; birtakım yan etkilere maruz kalmanıza neden olabilir.
  • Bu yüzden gün aşırı tüketimden mümkün olduğunca kaçınmanız gerekir.
  • Aynı zamanda hamilelerin ve bebeğini emziren annelerin de bu çayı asla tüketmemeleri gerekir.

  Melisa Çayı Zararları:

  Kronik bir rahatsızlığı bulunan, yani düzenli olarak reçeteli ya da reçetesiz ilaç kullananların bu çayı tüketmeleri durumunda birlikte içilen çay ile ilaçlar etkileşime girerek, bir takım komplikasyonlar doğurabilir.

  • Kaşıntı, kurdeşen tarzı deride alerjik reaksiyonlar,
  • Ciltte şişlik ve kızarıklıklar,
  • Baş ağrısı,

  bu çayın aşırı tüketiminin doğurabileceği en yaygın yan etkilerdir.

  Özellikle tiroid, sedef, depresyon ve glokom hastalarının bu çayı tüketmekten kaçınmaları gerekir.

  Reçeteli ya da reçetesiz ilaç kullanıyorsanız; Melisa çayı tüketip tüketemeyeceğinize dair mutlaka doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

  Bu yazımızda kısaca Melisa çayı zayıflatır mı? Melisa çayı ile nasıl zayıflanır? sorularını yanıtlamaya çalıştık.

  Her daim ideal kilonuzu koruyabilmeniz dileğimizle….

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.