Metabolizma Nasıl Hızlandırılır? Metabolizma Hızlandıran Yöntemler Neler?

03.11.2020
468
Metabolizma Nasıl Hızlandırılır? Metabolizma Hızlandıran Yöntemler Neler?

Metabolizma Nasıl Hızlandırılır? Metabolizma Hızlandıran Yöntemler Neler? Öğün sayısını azaltmak, hazır gıdalarla beslenmek gibi beslenmeyle ilişkili hatalar metabolizmanın yavaşlama nedenleri arasında yer alıyor. Ancak genetikten strese pek çok etmene bağlı olarak aynı sorundan mustarip olunabiliyor. Bu nedenle sizler için metabolizma nasıl hızlandırılır sorusunu yanıtlıyor ve her biri faydalı metabolizma hızlandıran yiyecekler hakkında detayları veriyoruz.

Vücut Metabolizması Nasıl Hızlandırılır?

Zaman içinde yaşın ilerlemesiyle de birlikte pek çok kişi 30 yaşından sonra metabolizma nasıl hızlandırılır gibi soruları merak etmekte, aslında basit beslenme değişiklikleri ve biraz da egzersiz alışkanlığı ile sorun çözülebilmektedir. Özellikle sabahları metabolizma nasıl hızlandırılır diyenler için yarım veya 1 saatlik tempolu bir yürüyüş, son derece etkili olmaktadır.

Dengeli beslenme ve spor şart olurken elbette gün içinde nasıl beslenildiği de önemli olmakta, 3 ana ve 2 ara öğün olmak üzere küçültülen porsiyonlarla beslenmek şart olmaktadır.

Su içmek, belki de kilo vermenin ve metabolizmaya hız kazandırmanın en temel ancak en etkili ve en kolay yolu olabilir. Pek çok araştırma ara öğün sayısını arttırmak, daha çok protein ve lif tüketmek ya da spor yapmak gibi pek çok önerinin ancak ideal su tüketimiyle etki edebildiğini göstermektedir. Ayrıca cilt, deri ve sindirim gibi pek çok sistem ve alanda etkisini gösteren su içmenin metabolizmayı hızlandırmak gibi faydalarından çok daha öte bir etkisi olduğu bilinmekte, bu nedenle günde en az 8-10 bardak içme suyu olmak üzere toplamda 12- 15 bardak sıvı tüketimine özen gösterilmesi önerilmektedir.

Metabolizma Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir?

Öncelikle güne hafif bir kahvaltı ile başlayarak gün boyu iştahı kontrol altına tutmalı ve hiçbir öğünün atlanmaması gerektiği unutulmamalıdır. Besinler iyi şekilde çiğnenmeli ve yemekler yavaşça yenmelidir. Hamilelikte metabolizma nasıl hızlandırılır sorusunun tüm bireylerle ortak cevaplarından biri olarak canın tatlı çektiği anlara karşı dikkatli olunmalı, çikolata, hamur işi gibi bol kalorili veya işlenmiş gıdalar yerine ev yapımı şekersiz veya sütlü tatlılar tercih edilmelidir.

Yemekler geç saatte yenmemeli, yeşil yapraklı sebzeler veya salatalık gibi su oranı yüksek sebzeler odak noktasında olarak beslenme programı çıkarılmalıdır. Faydalı yağların metabolizmaya olan faydalarını düşünerek sınırlı miktarda da olsa yağ alımı sağlanmalı, bunun için çiğ kuruyemişler veya avokado gibi meyvelerden destek alınmalıdır.

Metabolizma Hızlandırmak İçin Etkili Yöntemler Nelerdir?

Sizler için her biri kendi başına etkileri sınırlı kalabilse de birlikte ve düzenli uygulandığı takdirde, son derece devasa farklar yaratacak olan metabolizma hızlandıran yöntemler listesini paylaşıyoruz:

 • Güne erken başlamaya çalışın, vücudunuzun belli bir saati olduğunu ve günün batmasıyla birlikte metabolizmanın da dinlenmeye çekildiğini unutmayın. Beslenme saatinizin sabah erken kalkıldığı düşünülerek oluşturulmasını sağlayın.
 • Sabah kalktığınız kahvaltı veya spor öncesinde 1 tatlı kaşığı tere tohumu ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırarak tüketin.
 • Toksinleri atarak metabolizmayı canlandırmak için 10 gün süreyle detoks suyu tüketmeyi deneyin, örneğin 1,5 litre suya 2 dilim taze zencefil, 4 -5 limon damla veya 4-5 damla elma sirkesi katarak bu suyu tüm güne yayarak tüketin.
 • Baharatlardan ve hafif acı biberlerden yardım alın. Baharatlar iştahı kontrol altına alırken aynı zamanda sindirimi kolaylaştıracaktır.
 • Gün içinde 1 saat tempolu yürüyüş veya yaşınıza uygun yarım saatlik bir egzersiz programı takip edin.
 • Günde 1 – 2 fincan kadar ılık yeşil çay tüketmeye çalışın.
 • Yağ miktarını azaltın ancak sıfırlamayın. Metabolizma nasıl hızlandırılır bitkiler nasıl yardımcı olabilir, derseniz, bu konuda zeytinyağının gücünü unutmayın. Sağlıklı yağ tüketiminin metabolizmaya olan faydalarından yararlanmak için vücudu az miktarda zeytinyağıyla destekleyin.
 • Et, balık, süt, süt ürünleri gibi doğal kaynaklardan haftada 3 gün ve günde 3 öğün olmak üzere protein takviyesi alın. Protein için mantar gibi besin değeri yüksek sebzeleri de tercih edebileceğinizi unutmayın.
 • Bulgur veya tam buğdaydan elde edilen makarna, ekmek gibi lifli karbonhidratları tercih edin.
 • Lif tüketimini arttırmak için yulaflı tariflere daha çok şans verin veya kahvaltı için pratik yulaf karışımlarını tercih etmeye çalışın.
 • Eğer düzenli ilaç kullanıyorsanız doktorunuzla görüşerek ilacın ödem veya yağlanma gibi etkileri olup olmadığını öğrenin, bu durumda metabolizma nasıl hızlanır diyetisyen kontrolünde yanıtlandırılması gereken bir soru olduğu unutulmadan çözülmelidir.

Siz de metabolizma nasıl hızlandırılır sorusuna aldığınız tamamı sağlıklı ve etkili yöntemleri hayatınıza entegre ederek yalnızca metabolik değil, pek çok sistemik etkiyi bir arada görebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet Bedava İnternet