Mevlana Şekeri Kaç Kalori?

02.10.2018
9.916
Mevlana Şekeri Kaç Kalori?

Mevlana Şekeri Kaç Kalori? Konya ilimize ait yöresel bir tat olan Mevlana şekeri, yolu Konya’ya düşenlerin mutlaka tadına baktığı ve en az birkaç kilo satın alarak, Konya dönüşü sevdiklerine de hediye ettikleri bir lezzetimiz olma özelliği taşıyor.

Kendine has kokusu ve tadı ile ön plana çıkan Mevlana şekeri, aynı zamanda farklı markalar tarafından da paketler halinde satışa sunuluyor. Fındık, süt ve yerfıstığı gibi lezzetlerle de daha da özel bir tada kavuşan Mevlana şekeri, şekerli bir tatlı olduğundan maalesef ki yüksek kalori içeriyor.

Mevlana şekeri kaç kalori?

Başlıklı bu yazımızda 100 gram Mevlana şekerinde yer alan besin değerlerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Mevlana Şekeri Besin Değerleri:

 

Mevlana şekerlerinin her bir adeti ortalama 10 grama tekabül ediyor. Biz bu yazımızda 100 gram Mevlana şekeri besin değerlerini ele alacağız.

Yani ortalama 10 adet Mevlana şekeri tükettiğinizde ne kadar kalori kazanacağınızı aşağıdaki tablomuzdan öğrenebilirsiniz.

Mevlana şekeri enerji ve besin öğeleri(100 gram)

  • Enerji(kalori): 377 kcal
  • Karbonhidrat: 94 gram
  • Protein: 0,2 gram
  • Lif: 0,1 gram
  • Şeker: 85 gram
  • Tuz: 0,7 gram

Bir adet Mevlana şekerinde yukarıdaki tabloyu göz önünde bulunduracak olursak, yaklaşık 37 kalori bulunduğunu ifade edebiliriz.

Ancak bu miktar Mevlana şekerinde kullanılan katkı maddelerine göre de değişiklik gösterebiliyor. Yani sade Mevlana şekerleri bazen 30 kalori olabiliyor. Bu noktada en doğru sonucu satın aldığınız şeker paketlerinin arkasında yer alan bilgilerden edinebilirsiniz.

Mevlana Şekerine Neden Peynir Şekeri Denir?

Mevlana şekerinin içeriğinde hiçbir şekilde peynir bulunmamasına rağmen bu şekere peynir şekeri de denebiliyor. Bunun nedeninin ise Mevlana şekerinin ağızda peynir gibi dağılması olduğunu söyleyebiliriz.

Bazen akide şekerleri ile de karıştırılabilen Mevlana şekeri, sadece Konya’nın değil ülkemizin de en sevilen şekerlemeleri arasında yer alıyor. Akide şekerinden farklı olarak Mevlana şekeri, daha düşük sıcaklıklarda pişiriliyor. Aynı zamanda bu lezzetli şeker, cenaze merasimlerinde ziyaretçilere ikram edilen bir şeker olarak biliniyor.

Kakaolu, aromalı, limonlu vb. pek çok çeşidi bulunan Mevlana şekerini şehrinizdeki şekerlemeciler de bulabileceğiniz gibi internet üzerinden de sipariş verebilirsiniz.

Sizlere sevilen mevlana şekerin kalorisi ile ilgili bilgi vermeye çalıştım sizlerinde aklına takılan bu konuyla ilgili bir soru varsa yorum kısmında bizlere yazabilirsiniz.

Şimdiden afiyet olsun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet Bedava İnternet