Meyan Kökü Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

  11.09.2020
  857
  Meyan Kökü Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

  Meyan Kökü Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir? Nasıl Tüketilir? Yüzyıllardır farklı alanlarda kullanılan ve şifalı bitkiler içerisinde son derece popüler olan meyan kökü özellikle solunum yolları ve mide problemleri için bire bir. Tatlı olduğu için şekerleme olarak özellikle batı ülkelerince sık tüketilen meyan kökü faydaları ile her eve girmeyi hak ediyor. Sizin icjn meyan kökü faydaları ve zararları hakkında tüm merak edilenleri açıklıyoruz.

  Meyan Kökü Nedir?

  Uzak Doğu şifacıları tarafından bir soğuk algınlığı ilacı olarak kullanılan meyan kökünün ayrıca menopoz dönemi sıkıntılarından mide hastalıklarına kadar pek çok alanda geniş bir kullanımı var. 

  Meyan Kökü Nerelerde Yetişir?

  İlk ortaya çıkışına ve ilk kullanımına ilişkin kesin bilgiler olmasa da bu bitkinin günümüzde kaynatılıp meyan kökü şerbeti yapımında kullanıldığı, hatta şampuandan sabuna pek çok kozmetik üründe bulunduğu bilinmektedir.

  Meyan Kökü Nerelerde Yetişir?

  Baklagiller familyasından gelmekte olan meyan kökü bitkisi Latince’de tatlı kök anlamına gelmektedir. Türkiye’de en çok Güney Doğu Anadolu’da yetiştirilmekte olan bitkinin dünya genelindeki vatanları ise Asya ve Avrupa’dır. Sulak yerlerde yetişmeyi sevdiği için dere kenarlarında, kumlu bölgelerde tıpkı yabani otlar gibi kendiliğinden yetişmektedir.

  Çok yıllık bir bitki olan meyan kökü çiçekleri mor renkte olmasıyla dikkat çeken görüntüye sahiptir.

  Meyan Kökü Nasıl Kullanılır?

  Pek çok kişinin aslında şerbetiden adına aşina olduğu meyan kökünü aynı zamanda çay, şeker, sabun veya toz gibi farklı ürün şekilleri içerisinde görmek mümkün.

  Cildindeki sorunlar için meyan kökünü kullanacaklar bitkiden yapılan sabunu, hazımsızlık için kullanacak olanlar şerbetini ve diyabet için kullanacak olanlar çayını tercih edebilirler.

  Meyan Kökünün Faydaları Nelerdir?

   

  Düzenli şekilde kullanıldığı takdirde meyan kökünün faydaları pek çok konuda yardımcınız olabilir. Gelelim farklı alanlarda karşımıza çıkan bu faydaların neler olduğuna:

  • Cildin daha sağlıklı, parlak ve gergin görünmesine yardımcı olur.
  • Kabızlık gibi sindirim sorunlarını çözer.
  • Adet döneminde kadınların sıkça yaşadığı ağrı ve ödem gibi sorunları hafifletir.
  • Menopoz dönemine giren kadınların hormonlarla ilişkili olan sıcaklama, terleme gibi semptomlarını hafifletir.
  • Antidepresan özellik gösterdiği için sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı bir etki sağlar, stres yönetiminde yardımcı olabilir.
  • Daha hızlı ve aktif bir metabolizma sağlayabilir.
  • Soğuk algınlığı gibi ayakta tedavi edilebilir olan hafif ve mevsimsel rahatsızlıklarda şikayetleri azaltır.

  Meyan Kökü Çayının Faydaları Nelerdir?

  Sıcak suya eklenip bir süre bekletilmesi halinde kolayca demlenen meyan kökü çayı dikkatli bir şekilde tüketilmeli, bu durumda sağlık açısından tavsiye edilen içecekler arasında sayılabilmektedir. Düzenli tüketimle birlikte şeker hastalığı olanların kan şekerini dengelemede yardımcısı olan bu çay, aynı zamanda kalp damar sağlığı korumada da etkilidir. Ancak faydalarından yola çıkarak çayı gereğinden çok tüketmek sorunlara yol açabileceği için doz konusunda dikkatli olunması önerilir. Meyan kökü çayı faydaları söz konusu olduğunda aklınızda bulunması gereken birkaç madde daha:

  • Üst solunum yollarını rahatlatır ve bu bölgelerle ilişkili rahatsızlıkların tedavisi için oldukça etkilidir.
  • Ağrıları azaltmada oldukça etkilidir.
  • Regl döneminde yaşanan şişkinlik, kramp gibi genel şikayetleri önler.
  • Mide rahatsızlıklarına, özellikle ülser gibi rahatsızlıklarda tedavi amaçlı kullanılabilir, kabızlık sorununa karşı bire birdir.

  Meyan Kökü Şerbeti Neye İyi Gelir?

  Sıcak yaz günlerinde iç serinlemek için severek tüketebileceğiniz bir içecek alternatifi olan meyan kökü şerbeti faydaları ile de beğeninizi kazanmaya adaydır. Serin olarak tüketilmesi halinde hem ferahlık vererek hem hazımsızlığı gidererek rahatlık sağlayan bu şerbeti ev ortamında doğal şekilde kendiniz de yapabilirsiniz. Ayrıca bu serin içeceğin bağışıklık sistemi üzerine olumlu etkileri de eminiz size çok iyi gelecek.

  Meyan Kökünün Zararları Nelerdir?

  Bahsedilen faydalara ek olarak meyan kökünün zararları ile karşılaşmamak adına yine tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi doğru miktarda tüketime dikkat edilmelidir. Aşırı tüketilmesi halinde olası yan etkiler şu şekilde görülebilir:

  • Uykusuzluk
  • Cinsel olarak isteksiz olma
  • Baş ağrısı
  • Kalp rahatsızlıkları
  • Yüksek tansiyon

  Emzirme ve gebelik dönemlerinde doktor onayı olmadan tüketilmemesi önerilen meyan kökünün, özellikle bazı ilaçlarla birlikte kullanımı ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle kullandığınız ilaçların içeriğinden emin olmadan meyan kökünü denememenizi öneririz.

  Siz de meyan kökü yararları ve kullanım alanları hakkında edinmiş olduğumuz bu kapsamlı bilgiler ile bu şifalı bitkiyi daha çok tüketebilir ve farklı tüketim şekillerinden aldığınız sonuçları bizimle istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.