Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir? Hazmı Kolaylaştıran Yiyecekler Neler?

16.10.2019
1.011
Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir? Hazmı Kolaylaştıran Yiyecekler Neler?

Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir? Hazmı Kolaylaştıran Yiyecekler Neler? Mide şüphesiz sindirim sisteminin en önemli parçasından biridir. Gün içinde tüm tükettiğimiz besinler öğütülmek için mutlaka mideden geçer ve mide sindirim için kasları kullanır. Öğütme işleminde kasılan ve gevşeyen midenin bir yandan asitlerle de sindirime katkısı bulunmaktadır. Ancak midenin tüm bu karmaşık sistemi hem çevresel, hem fiziksel hem de genetik faktörlerden çokça etkilenir.

Biz de sizler için mide ağrısına iyi gelen besinler ve bunun için hazmı kolaylaştıran yiyecekler hakkında harika bir dosya hazırladık. Bu besinler midenin hem asit dengesini korumakta hem de sindirimin daha hızlı olmasına yardımcı olmaktadır. Artık sindirim sistemi sağlığını çok daha iyi koruyabilir ve beslenmenizi çok daha yararlı hale getirebilirsiniz.

Mideye İyi Gelen Besinler Neler?

Besinlerden ileri gelen ve midemize yüklenmemizin neden olduğu farklı durumlar vardır.

  • Gıda zehirlenmesi
  • Midenin üşütülmesi
  • Aşırı yeme
  • Vücudun bilmediği besinleri tüketmek
  • Vücudun hassasiyet gösterdiği besinleri tüketmek

bu besinlerden kaynaklı rahatsızlıklardan bazılarıdır.

Bahsedilen rahatsızlıklar karşısında bünyenin verdiği en yaygın tepki mide bulantısı olmaktadır. Hamilelik genelde midenin bulanmasıyla ilişkilendirilse de yolculuklar, bakteriler, ilaçlar, psikolojimiz ve şüphesiz besinler midenin bulanmasıyla oldukça ilişkilidir. Sorunun temel nedeni yanlış beslenme olabilir. Uzayan problemlerde ise mutlaka bir doktora danışılması gerektiği unutulmamalıdır.

Mide bulanması, ağrıması gibi sorunlara neden olan durum yanlış beslenmeyse, mideye iyi gelen besinler hakkında bilgi edinmiş olmanız mutlaka fayda sağlayacaktır.

İşte mide ağrısı için iyi gelen besinler:

Zencefil çayı: Midenin doğal yapısını ve sağlığını korumada oldukça etkili bir bitki olan zencefil, bulantı ve kusma gibi durumlarda oldukça rahatlatıcıdır. Midenin ekşimesi durumunda zencefil çayından bir bardaki içmek dahi etkili olacaktır.

Keten tohumu: İçerisinde yoğun miktarda omaga 3 ve lif bulunan keten tohumu, bu özelliği sayesinde şişkinliği ve kabızlığı gidermede oldukça etkilidir. Dileyenler tohumu öğüterek ya da yoğurtla birlikte daha rahat tüketebilirler.

Armut: İçerisinde yoğun miktarda lif bulunmasından dolayı sindirimi büyük ölçüde kolaylaştıran ve bu bakımdan mide dostu denen armut, sindirimi oldukça kolaylaştırmaktadır. Hazımsızlıktan kaynaklı mide ağrısına iyi gelen yiyecekler arasında armut, en kolay bulunanlardan olmasıyla da sevilir.

Patates: Yine lif bakımından oldukça zengin bir besin olan patatesle birlikte, pek çok mide problemine çözüm bulunabilir. Çiğ patates suyunun tüketilmesiyle midedeki yanmalar ve ağrılar düzelirken pişmiş patates de sindirimi düzenleyebilmektedir.

Zeytinyağı: Direkt olarak yani herhangi bir yemeğin içine konmaksızın tüketildiği takdirde, zeytinyağının genel olarak bağışıklığa ve pek çok iç organa faydaları bulunmaktadır. Çiğ şekilde yenen zeytinyağı hazmı kolaylaştıran besinler arasında yer almasından dolayı mide ve safra bezini koruyacaktır.

Yoğurt: Probiyotik içermesiyle mikroorganizmalardan ileri gelen sindirim enfeksiyonlarının önüne geçen, yoğurt mideyle birlikte bağışıklığı da koruyacaktır. Baharatlı, acılı yemeklerin yanında yoğurtla birlikte öğünleri çeşitlendirmek, olası mide yanmalarından korunmanın en etkili yolu olabilir. Ayrıca yoğurdu ayran olarak da tüketebilir, bu şekilde aynı anda midenin sıvı ihtiyacını da karşılayabilirsiniz.

Muz: Tam bir mide dostu meyve olan muz, özellikle midedeki yanma ve ağrılar için rahatlatıcı etkisi ile bilinir. Genel olarak öğün aralarında tüketilen bu besini, acil durumlarda da tüketebilirsiniz. Muzu tek başına tüketebileceğiniz gibi yoğurtla birlikte shakeler hazırlayabilir, bir öğün olarak da değerlendirebilirsiniz.

Lahana: Sağlık için olduğu gibi kilo verme amacıyla da tükettiğimiz lahana, çiğ olarak ya da suyunu içerek tükettiğimiz takdirde mide sağlığına iyi gelen besinler arasında sayılıyor ve gastrit, ülser gibi rahatsızlıkları önleyebiliyor. Lahanayı bir kür olarak düzenli aralıklarla tüketmek aynı zamanda metabolik faydalar da sağlıyor ve ödemin atılmasını, yağların yakılmasını da kolaylaştırıyor. Böylece yağlı ve tuzlu yemeklerin yarattığı dezavantajlardan yalnızca mide değil, tüm bünye korunmuş oluyor.

Karnabahar: Şişkinlik ve gaz sorununa neden olduğu düşünüldüğü için yenilirken çekimser kalınmasına neden olan karnabahar aslında doğru şekilde tüketildiğinde tam bir mide dostu. Mide asidinin yükselmesini önleyen karnabahar sindirimi kolaylaştıran besinler arasında yer almakta, şişkinliği önlemesi için içerisine az miktarda baharat eklenebilmektedir. Ayrıca gefarnato isimli bir madde bulundurmasından dolayı, ülser ve mide kanseri gibi çok daha ciddi hastalıkları önlediği de bilinmektedir.

Sindirimi Kolaylaştıran Besinler Nelerdir?

Mide sağlığını korumak adına hazmı ve sindirimi kolaylaştırmak, hızlandırmak da yine doğru besin tercihinden geçmektedir. Özellikle yağlı besinlerden uzak durmak ve çok fazla ağır yememek, mideyi korumanın en önemli kuralıdır. Ancak yemeği kaçırdığınızda da ara öğün olarak tüketebileceğiniz bazı doğru besinlerle rahatlama sağlayabilirsiniz. Gelelim sindirimi hızlandıran yiyecekler hakkındaki listemize…

Maden suyu: Yemeklerin ardından, özellikle de ağır ve büyük porsiyonlu yemeklerin sonrasında maden suyu içmek oldukça yaygın bir gelenek.  Ancak bu durum nedensiz değil. Maden suyunun içerisindeki asidik oran ve mineraller sayesinde sindirim oldukça kolaylaşmakta, mide rahatlamaktadır.

Meyan kökü: Mide içindeki aşırı asitlenme ve buna bağlı yanmaların önüne geçen meyan kökü, bu şekilde mide duvarından yapılan emilimin de artmasını sağlar. Yani mide rahatlarken bir yandan da besinlerin faydalı bileşenleri daha çok alınmış olur.

Salatalık: Sıvı açısından oldukça zengin bir sebze olan salatalığın bu su dengesi sayesinde midenin zarar almadan asit salgılamasına yardımcı olması mümkündür.

Sizlere mideyi rahatlatan besinler ve karın ağrısına iyi gelen yiyecekler hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Bu besinleri düzenli olarak yeme programlarınıza ekleme imkanınız olduğu gibi acil durumlarda yani artan mide ağrısı ve yanmalarında da dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz. Örneğin midenin yanması durumunda çantanızdan hemen bir muz çıkarabilir ya da gün içinde yoğurt tüketerek sindirim sisteminize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Siz midenizi rahatlatmak için neler yiyorsunuz? Bizlerle paylaşmayı unutmayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet Bedava İnternet