Mısırın Zararları Ve Faydaları

28.09.2018
2.371
Mısırın Zararları Ve Faydaları

Mısırın Zararları Ve Faydaları Yazın haşlanmışı, közlemesi, kışın da patlamışıyla mısır kesinlikle beslenme kültürümüzün önemli bir parçasıdır. Bir de konserve mısırı düşünürsek yaz, kış mısır yiyoruz. Kuru mısır ile yapılan yöresel çorbalar da bu alışkanlığın bir diğer boyutu. Ancak mısır, nasıl tüketilirse daha sağlıklı olur
diyettekiler mısır yiyebilir mi? Mısır kaç kaloridir ve kaç dilim ekmekle eş değerdedir ? mısır zararlı mıdır? mısır severlere müjde verelim diyet yaparken mısır yenir ve bunun yanında bir çok yararı vardır dilerseniz yararlarına bir göz atalım. öncelikle diyette mısır nasıl yenmelidir ona cevap verelim sonra mısır hakkındaki detaylara ve yararlarına bakalım

Haşlanmış Mısır Diyette Yenir Mi?

Diyet yaparken mısır yemek istiyorsanız, benimki gibi bir ara öğün yapabilirsiniz. Tabakta gördüğünüz mısırı evde haşladım, orta boy bir mısır ve yaklaşık 120 kalori değerindedir. Bunu, ikindi vakti ara öğününde yedim. Fotoğrafa eklemeyi unutmuşum ama daha kolay sindirilmesi ve bağırsakları çalıştırması için yanında iki büyük bardak su içtim; siz de aynen böyle yapabilirsiniz. Közlenmiş Mısır Kalori

Haşlanmış Mısır Kalori

  • 20.98 gram karbonhidrat,
  • 3.41 gram protein,
  • 1.5 gram yağ,
  • 2.4 gram lif,
  • 2 miligram sodyum,
  • 123 miligram potasyum,
  • 6 miligram kalsiyum,
  • 65 miligram A vitamini,
  • 0.59 miligram demir içeriyor.

Haşlanmış Mısır Faydaları

Potasyum, magnezyum, folik asit, demir, lif ve çeşitli vitaminler bakımından zengin olan mısır kesinlikle beslenmemizin sağlıklı bir parçasıdır. Bir dilim ekmek yerine bir orta boy bardak dolusu haşlanmış mısır yemek çok daha sağlıklı, besleyici ve faydalı olacaktır. Özellikle sağlıklı bir potasyum kaynağı olan mısır, hem zihinsel hem de fiziksel gelişim açısından çok değerlidir.

1.) Mısır kansızlığı giderir

Mısırın içerisinde başta folik asit olmak üzere B vitaminleri ve kansızlığı gideren demir minerali bulunmaktadır. Kansızlık, yorgunluk, sinirlilik, kabızlık, zor kilo verme gibi olumsuz durumlara sebep olmakta ve siz günde bir haşlanmış mısır yiyerek, önemli ölçüde bu sorunların giderilmesine yardımcı olursunuz.

2.) Haşlanmış mısır kaç kaloridir ?

Ortalama boyda haşlanmış mısır, ortalama 120 kaloridir. Diyet yapan bir insan günde 1500 kalori kadar alabilir ve bu toplam kalori değeri içerisinde bir adet haşlanmış mısırdan alacağı kalori değeri oldukça uygundur. Ancak, mısır tahıl ve karbonhidrat grubunda olduğu için gün içerisinde yiyeceğiniz diğer besinlere dikkat etmeniz gerekir. Örneğin, bir haşlanmış mısır, 2 dilim çavdarlı ekmeğe eş değerdir. Haşlanmış mısır yediğiniz günlerde daha az ekmek tüketmelisiniz ki dengeli beslenmeyi sürdürün.

 

3.) Mısır Aynı Zamanda Adet Sancısını Giderir.

Adet sancıları, rahim içindeki kasılmalardan dolayı yaşanır. Bu durumun en önemli sebeplerinden biri magnezyum yetersizliğidir. Haşlanmış mısır, içerdiği magnezyum minerali sayesinde adet sancılarını önemli ölçüde azaltır.

4.) Mısır Kabızlığı Giderir.

Mısır, yüksek oranda lif içerir ve bağırsak sağlığı için çok faydalıdır. Kişinin kendini daha uzun süre tok hissetmesine, bağırsaklarının temizlenmesine ve kabızlığın giderilmesine yardımcı olmaktadır.

5.) Mısır Sindirim Sisteminin Sağlığını Nasıl Destekler.

Mısır çözünür ve çözünmez lif ve diyet lifi içeren bir besindir. Bundan dolayı da mısır, vücutta kolesterol emilimine yardımcı olur ve bağırsak sendromu, ishal gibi sorunların oluşmasını engelleyici özelliktedir. Hal böyle olunca çok sık yaşanan kabızlık gibi bağırsak sorunları da önlenmiş olur, kolon kanseri riski azaltılabilir.

6.) Mısır Size Enerji Verir.

Isır yüksek oranda karbonhidrat içeriğiyle kısa vadede, vitamin ve mineral içeriğiyle de uzun vadede enerjiyi artırır. Bu özelliğinden dolayı, enerji depolamak isteyen sporcular mısırı çokça tüketiyorlar. Özellikle antrenmandan 1 -2 saat öncesinde ya da antrenmandan yarım saat sonra 100 gram mısır enerji verir.

7.)Mısır Bağ Dokusunu Güçlendirir!

Vücudumuzun bağ dokusu; kemikler, bağ, tendon, kas ve kıkırdaktan oluşmaktadır. Mısırda bulunan mineraller ve elbette manganez bu bağ dokusunu güçlendirmeye yardımcıdır. Günde bir bardak mısır tüketerek kas ve bağ dokusunu korumak, güçlendirmek mümkün olur ve bu sayede kemik formu bozulmadan korunabilir.

 

8.) Mısır Hamilelik Dönemi İçin Yararlıdır.

Mısır zengin bir folik asit kaynağıdır ve hamilelik döneminde folik asit alımı çok önemlidir. hamilelikte folik asit eksikliği bebekte zihinsel, fiziksel bazı sağlık sorunlarına ve gelişim eksikliklerine yol açabildiği için özellikle hamilelik döneminde her gün az miktarda yağsız, tuzsuz mısır tüketimi öneriliyor.

9.) Mısır Kolesterolü Dengeler.

Karaciğer tarafından üretilen iyi ve kötü kolesterol değerlerinin dengede olması ve özellikle de kötü kolesterolün düşürülebilmesi çok önemlidir. Yağlı besinler tüketen kişilerin kötü kolesterolleri yükselir ve başta kalp ve damar sağlığı olmak üzere tüm vücut sağlığı olumsuz etkilenir. Ancak haşlamış mısır kötü kolesterolü düşürücü ve kanın sağlıklı bir şekilde akmasını destekleyici etki gösterir, vücutta kolesterol emilimini sağlar.

10.) Mısır Kanser Karşıtı Besinler dendir.

Mısırın etkili bir antioksdian kaynağı olarak serbest radikalleri etkisiz hale getirdiğini kanıtlayan bilimsel veriler vardır. Bu bakımdan mısırın kanserli hücre oluşumunu önlediği, var olan kanserli hücrelerde de iyileşme sağladığı düşünülmektedir. Özellikle de göğüs ve karaciğer kanserine sebep olan tümörlerin oluşmasına engel olabilmektedir.

Peki Pişirilme Açısından Soracak Olursak Patlamış Mısır Kilo Aldırır mı ?

Mısırın içeriğinde karbonhidrat bulunmak ve bu karbonhidrat kontrollü tüketilmezse kilo almaya sebep olabiliyor. Bir de bu karbonhidrat içeren mısırı yağ ve tuz koyarak patlatıp koca bir kase yersek elbette ki, kilo almak kaçınılmaz olur. Normalde evde bol yağ ve tuzla patlatılan mısırın sadece 100 gramı tam 410 kalori içeriyor. Zaten diyette günde 1500 kalori alma hakkımız varken bunun üçte birini mısırla doldurmak istemeyiz.

Fakat hiç yağ ve tuz katmadan mısır patlat tığımızda ise 100 gram patlamış mısır 350 kalori demek. Aslında yağ ve tuz 100 gram başına sadece 100 kalori içeriyor.
100 gram patlamış mısırın 70 gram karbonhidrat içeriğini, yani pişince açığa çıkan karbonhidratın da arttığını hesaba katmak durumundayız.

Bu Kadar Bilgi Verdik Peki Mısır Kilo Aldırır mı ?

Öncelikle mısırı nasıl tükettiğimizin, pişirdiğimizi de önemli başlarda dediğimiz gibi fakat tekrar detaylı hatırlatma yapalım. Söz konusu olan haşlanmış mısırsa ve kontrolü olarak tüketiliyorsa yanıtımız “hayır” olacak
Ama yağlı, tuzlu patlatılmış mısır, katkı ve koruyucu maddelerle konserve yapılmış mısır için “evet” mısır kilo aldırır demek durumundayım.

Mısır tam anlamıyla lif zengini bir besindir. Bu bakımdan metabolizmayı hızlandırır ve bağırsakların daha iyi çalışmasına yardım eder. Hal böyle olunca dengeli ve kontrollü olarak tüketilen mısırın aslında kilo yapması çok da olası değil.

Ancak elbette ki burada haşlanmış mısırdan bahsediyorum, yağsız, tuzsuz sadece su ile haşladığınız mısırdan günde bir orta boy bardak dolusu, yaklaşık 100 gram kadar tükettiğinizde yaklaşık 96 – 100 kalori alacaksınız. Günde 1500, hatta bazıları için 2000 kalori alımının normal olduğunu düşündüğümüzde ara öğünlerin birinde bir bardak mısır yemenin bir zararı olmaz.

Hatta uzun süre tok tutacağını söylemek mümkün. Ortalama bir  koçan mısır da yaklaşık 120 kalori civarındadır. Ara öğünde bir tane mısır yeyip, bağırsak hareketlerini artırması için de üzerine 1 -2 bağırdak su içerseniz, şahane bir şey yapmış olursunuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet Bedava İnternet