Narın Faydaları Nelerdir?

  15.01.2020
  1.046
  Narın Faydaları Nelerdir?

  Makalede Neler Var

  Narın Faydaları Nelerdir? Kış mevsiminin en sevilen meyvelerinden, tezgahları renklendiren narın faydaları, eve bereketini taşımakla kalmıyor. En sağlıklı meyvelerdin biri olan narın faydaları hakkında eğer siz de merak içindeyseniz, ihtiyacınız olan tüm bilgileri almak için en doğru yerdesiniz. Narın kabuğunun faydaları ve kullanımından tutun da narın cilde faydaları gibi hiçbir yerde olmayan pek çok bilgiyi sizin için bu yazımızda bir araya getirdik.

  Neden Nar Bu Kadar Değerli?

  Kutsal bir meyve olmasından dolayı din kitaplarına dair girmeyi başarmış bir meyve olan narın, bilim dünyasında da adı sıkça geçiyor. İçerisinde bulunan A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra folik asit açısından da iyi bir kaynak olan narın virüs ve tümörleri de engellediği biliniyor. En güçlü antioksidanlardan olarak bilinen şarap ve yeşil çaya göre tam 3 kat daha fazla antioksidan içermesi de cabası.

  Narın faydaları İbrahim Saraçoğlu gibi ünlü uzmanların da sıkça adını andığı ve mevsiminde mutfaklardan eksik etmememizi önerdiği besinler arasında yer alıyor. 5 ila 12 cm. çapında değişen boyutu ve kıpkırmızı gövdesi ile meyve sınıfının en dikkat çeken üyelerinden biri. Yapılan bilimsel araştırmalara göre pek çok çeşidi olan bu çiçekli meyvenin tüketilmesi, pek çok ciddi hastalığı evlerden uzak tutmamızı sağlayabiliyor.

  Derisi yani kabuğu kalın bir meye olan narın içerisinde yer alan tohumları yenir ve bir narın içerisinde yüzlerce tohum vardır. Her bir tohumun sulu ve tatlı bir yapıda olması, narın hem bereket hem de ağız sulandıran lezzet timseli olmasını sağlamaktadır.

  Narın Besin Değeri Nedir?

  Yenebilir kısmının yani tohumlarının bir bardak kadarı için narın besin değeri tablosu ise şu şekilde:

  • Lif: 7 gram
  • Protein: 3 gram
  • C Vitamini: Günlük ihtiyacın % 30’u
  • K Vitamini: Günlük ihtiyacın % 36
  • Folat: Günlük ihtiyacın % 16’sı
  • Potasyum: Günlük ihtiyacın %12’si
  • 24 gram şeker
  • 144 kalori

  Narın Faydaları Nelerdir?

  Narın herkesin şikayetlerine yönelik bir çözümü var desek yeri. Bu faydalara yakından göz atma vakti.

  • Antioksidan Bakımından Zengindir

  Polifenol adı verilen maddeler, narın tanelerine kırmızı renk veren bir tür antioksidandır. Bu güçlü antioksidan narın cilde faydaları söz konusu olduğunda büyük rol oynar. Ayrıca narın suyunda da bolca bulunur ve bu maddeler sayesinde hücrelerin mikroskopik seviyede korunması, serbest radikallerin uzaklaştırılması ve iltihapların henüz oluşmadan önlenmesi sağlanır.

  • Bol C Vitamini İçerir

  Pek çok kişi faydalarını duyduğunda narın içinde hangi vitaminler var diye merak edebilir. Bu vitaminlerden bahsetmek gerektiğinde ise başı C vitamini çekecektir. Çünkü yalnızca bir bardak nar tanesi ya da nar suyu tüketildiği takdirde günlük C vitamini ihtiyacının %40 gibi çok büyük bir kısmı karşılanmaktadır.

   

  • Kansere Karşı Koruyucudur

  Bilim dünyası tarafından ortaya konan çalışmalara göre, narın nelere faydası var sorunun yanıtında kansere karşı önleyici olması dahi geçiyor. Başta prostat kanseri olmak üzere farklı kanser türlerini önlemede narın en güçlü ve en etkili koruyuculardan biri olduğu görülmüştür. Bu nedenle kanser hastalarının nar suyunu diyetinden eksik etmemesi önerilmektedir.

  • Hafızayı ve Bilinci Korur

  Meyve sularının içerisindeki antioksidanların pek çok konuda koruyucu olduğunu biliyoruz. Ancak son dönem görülme sıklığı artan ve korkuya neden olan Alzheimer gibi önemli hastalıklara karşı koruyuculuk, narın en dikkat çeken özellikleri arasında yer alıyor. Narın antioksidanlı yapısının hafızanın yaş ilerlediğinde dahi korunmasına ve bilişsel aktivitelerin desteklenmesine yardımcı olduğu görülmüştür.

  • Sindirim Sistemi Hastalıklarını Önler

  Bağırsak içerisinde gelişen iltihapları önleyen; Crohn hastalığı ve kolit gibi sindirim hastalıklarına karşı koruyan narın, özellikle suyuyla pek çok inflamatuar sindirim rahatsızlığını önleyebilmek mümkün. Henüz bilimsel olarak desteklenmiyor olsa da ayrıca halk arasında narın ishale karşı da çözüm olabileceğini düşünülmektedir. Pek çok kişiden sindirim konusunda kendisini iyi hissetmediğinde nar suyunun tüketilmesiyle daha rahat hazım sağladığını duyabilirsiniz.

  • Kalp ve Damar Sağlığını Korur

  Kalp, narın faydaları söz konusu olduğunda en ön planda yer alan organdır. Narın nelere faydası var sorusunun en başta gelen yanıtlarından olan kalp damar sağlığını koruma özelliği, onu sağlık için elzem kılan maddelerdendir. Bilimsel olarak ortaya konduğu üzere kan akışını daha güçlü kıldığı ispatlanmış olan narın, damar tıkanıklığı gibi ciddi problemleri önlediği görülmektedir. Ayrıca sistolik kan basıncı adı verilen basınç türünü düşürmeye yardımcı olur ve bu sayede yüksek tansiyonu da kontrol altına almamıza yardımcı olarak kalp sağlığını korur.

  Bu noktada bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken önemli bir konu ise narın kardiyovasküler rahatsızlıklar için oldukça faydalı olmasının yanında özellikle suyunun bazı kalp damar ilaçları ile reaksiyona girebildiğidir. Bu nedenle kronik bir kalp hastalığı olan ve bunun  için ilaç alan kişilerin diyetine nar suyunu eklemeden önce doktoruna danışması gerektiği unutulmamalıdır.

  • Doğurganlığı ve Cinsel İstekliliği Arttırır

  Doğurganlığın önündeki en büyük engellerden biri vücudun genel stres altında olmasıdır. Oksidatif stres adı verilen bu durumun önüne geçen ve bu şekilde hem sperm hem yumurta kalitesini arttıran nar, doğurganlık üzerinde olumlu etkiler sağlamaktadır.

  • Oksidatin stresi azaltması, narın cinselliğe faydaları arasında da sayılabilecektir. Çünkü narın suyunu içmek, hem kadın hem erkekte cinsel olarak istekliliği ve performansı arttırıcı etki gösterecektir. Henüz bu konuda bilimsel bir ispat olmasa da narın içerisindeki bileşenler düşünüldüğünde halk arasındaki bu bilginin doğruluğunu savunmak mümkündür.
  • Diyabeti Kontrol Altına Alır

  Narın bazı Orta Doğu ülkelerinde ve Hindistan’da diyabet için bir ilaç olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? Diyabet üzerine olan etkileri hala araştırılmakta olsa da narın düzenli yendiğinde kan şekerini düşürmeye yardımcı olduğu ve insülin direncini azalttığı bilinmektedir.

  • Stresi Kontrol Altına Almaya Yardımcıdır

  Stres, adeta yüzyılın salgını, pek çok hastalığın da en görünmez ve en tehlikeli nedeni. Ancak içerisindeki antioksidanlar sayesinde serbest radikalleri uzaklaştıran ve kolesterol seviyesini düşüren narın, stresi ve stresin neden olduğu fiziksel hasarı dahi yenmeye yardımcı olabildiği düşünülüyor. Öyle ki Kraliçe Margaret Üniversitesi yetkililerinin narın faydaları ve zararları hakkında ortaya koyduğu bir çalışmaya göre, nar yiyenlerde kortizol isimli bir stres hormonu çeşidinin azaldığı kaydedilmiştir.

  Sizlere narın içinde hangi vitaminler bulunur, narın faydaları nelerdir gibi, nar tüketimine ilişkin bilmeniz gereken pek çok faydalı bilgiyi sunduk. Sizler de konuya ilişkin soru ve deneyimlerinizi bizlere paylaşmayı unutmayın.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.