Nektarin Faydaları ve Besin Değeri

14.08.2019
1.141
Nektarin Faydaları ve Besin Değeri

Nektarin Faydaları ve Besin Değeri Yaz aylarının en leziz, en ağız sulandıran meyvelerinden biridir nektarin. Anavatanı başta Çin olmak üzere Uzak Doğu ülkeleri olan nektarin kalori değeri merak edilen besinlerden biridir. Şeftaliye oldukça benzese ve hatta bu nedenle tüysüz şeftali olarak tanınsa da aslında ayırt edici özellikleri olan nektarin faydaları ve besin değeri ile tüm detaylarıyla yazımızda.

Hastalıkları uzak tutmak, doğal bir enerji kaynağı yaratmak ve elbette ara öğünleri şenlendirmek için meyveler beslenmemizin vazgeçilmezlerinden biri halini alıyor. Hoş aroması kadar sulu etleri ve mükemmel tadı ile cazip meyvelerden biri olan nektarinin faydaları ise bu meyvenin ün salmasını sağlayan bir diğer yanı.

Sizler için diyetinizde işe yarayabilecek nektarin kaç kalori gibi soruların yanıtlarını bir araya getirdik. Senin de bu detaylı yazıdan edindiğin bilgilerle bir an önce markete koşarak meyvelerin arasında kaybolmak isteyeceğine eminiz. İşte C vitamini deposu bu meyve hakkında bilmen gerekenler!

Nektarin Nedir?

Tam C vitamini kaynağı olan nektarin, egzotik bir aroması olan, hem görünüşü hem tadıyla çok beğenilen meyvelerdendir. Lif bakımından oldukça zengin olması sebebiyle diyet yapanlar kadar spor yapanlar tarafından da sıklıkla tüketilmektedir.

Meyvenin adını yeni duymuş olabilirsiniz ancak tarihi oldukça eskilere dayanıyor diyebiliriz. Hatta nektarin çağlası faydaları ile Antik Yunan’a dahi izini bırakan besinlerden biri olmuştur. Efsanelere göre nektarinin özü için faydalarından yola çıkarak “Tanrıların içeceği” denilmiştir. Bu denli kutsal görüşmesini sağlayan harika tadı ve faydaları ile bizler de bu meyvenin hayranı olduk açıkçası.

Nektarinin küçüğü ya da büyüğü merak edilen diğer meyve türleri olmaktadır. Ancak boyutu fark etmeksizin bu meyvenin üretim ve oluşma mantığı aynı olmaktadır. Aynı dalda eriğin ve şeftalinin birbirine aşılanması ile üretilen bu meyvenin pek çok rahatsızlığa şifa olduğu söylenmektedir. Öyle ki iki farklı meyvenin tüm faydalarını bir dalda toplamıştır.

Halk dilindeki adı tüysüz şeftali olsa da aslında nektarin nedir sorusunun yanıtını verirken fark ortaya çıkmaktadır. Çünkü sertliğini erikten alan bu meyve, ısırdığınız zaman şeftali gibi hafif kaşındırıcı bir uyarma hissi yaratmaz. Kabuğu tüysüz, parlak ve temiz olan bu meyvenin yenmesi de haliyle daha kolay ve keyiflidir.

Nektarin Nasıl Yetişir?

 

Anayurdu Türkiye olmadığından dolayı yetiştirilmesi biraz zor bir meyvedir, diyebiliriz. Ancak uygun iklimi bulanlar için ülkemizde de nektarin yetiştirmek mümkün olabilmektedir. Akdeniz kıyıları ve Bursa’da kendine toprak bulan bu meyve dünyanın pek çok ülkesinde yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Fidanını toprakla buluşturmak için en uygun zamanın sonbahar olduğunu bilmenizde fayda var. Sonbaharın soğuk zamanlarına denk geldiğinde ölebilecek olan  fidanı ilkbaharda dikmeyi de deneyebilirsiniz. Ancak her ne zamanda dikilirse dikilsin bu fidanın yetişip meyve vermesi ciddi bir ilgi ve çaba ister. Tükettiğimiz diğer meyvelerden daha çok budanma gerektirir ve meyveyi ancak ilk senesini dolduran dallar verebilir. İstenildiği gibi nektarin meyvesi üretmek için killi, ıslanmaya müsait, çakıllı ve kumlu karışık topraklar seçmeniz gerekir.

Nektarin Çeşitleri Nelerdir?

Şeftali faydaları gibi nektarinin de sağlığa etkilerini duyanlar elbette bu meyveyi daha yakından tanımak isteyebilirler. Marketten ya da pazardan alıp geçtiğimiz bu özel meyvenin aslında dünya üzerinden yaklaşık 100’den fazla çeşidi bulunmaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere meyve deyip geçsek de oldukça bereketli ve yoğun bir besindir.

Halk arasında yeşil nektarin gibi görünüme bağlı isimler türetilse de yetiştiricilik alanında bu meyvenin Elegant Lady, Spring Lady, Rich May, Tastired gibi özel isimleri bulunmaktadır. Bu isimlerle kendine dünyanın farklı bölgelerinde, farklı pazarlarda yer bulmaktadır. Elbette her türün kendine has renk, büyüklük ve çekirdek yapısı bulunur.

Nektarin Kalori Değeri Nedir?

Gelelim konuya dair en çok merak edilen sorulardan birine: Bunca faydası bulunan nektarin kaç kalori? Diyet yapan ve meyvelerden mahrum kalmak istemeyenler için bu çok kilit bir soru olabilir. Çünkü daha ekşi bulunsa da aslında nektarin kalorisi şeftaliye göre biraz daha yüksektir. Ancak unutmamak gerekir ki şeftaliden 2 kat daha fazla vitamin ve mineral içerir. A ve C vitaminleri ile potasyum ve fosfor gibi elementler bunların başında gelir.

Antioksidan miktarı çok fazla olmasa da sahip olduğu antioksidanlar çok güçlüdür. Bu sayede bağışıklığı güçlendirmede ve bizi hastalıklardan korumada oldukça etkilidir.

1 adet nektarin yaklaşık olarak 47 kalori değerindedir. Bu çerçevede hesap  yaparak meyvenin diyetlerde tüketilmesi mümkündür.

Nektarin Faydaları Nelerdir?

Gelelim meyve tabaklarının en can alıcı rengi nektarin faydaları ve sağlığa olan etkileri konusuna:

Potasyum, fosfor ve A, C vitaminleri bakımından yoğun ve zengin bir içeriğe sahiptir.

Doğal lif içerdiğinden diyetler için uygundur.

Yağ ve protein bakımından en düşük değerlere sahip meyvelerdendir.

Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur, kan şekerini dengeler.

İdrar söktürücüdür, aynı zamanda kabızlık sorununa iyi gelir.

Böbrek taşı olanların taş dökmesini kolaylaştırır, risk taşıyanlarda taş oluşumundan korur.

Bağışıklığı güçlendirir ve yorulmaya bağlı gelişen eklem ağrılarını dindirir.

Kolajen salgılanmasına yardımcı olur ve böylece kas ile eklemleri güçlendirir.

Mide ağrısı yaşayanların şikayetlerini hafifletir. Ayrıca bağırsaklarda üreyen istenmeyen asalakların yok edilmesine yardımcı olur.

Cildin elastikiyetini arttırır, yumuşaklık verir ve zamanla oluşan lekelenmeleri önler.

Kozmetik dünyasının sevilen besinlerinden olan bu meyvenin losyon ya da cilt temizleyiciler içerisinde de görülmesi mümkündür. Cildi besler, kaç ve kirpiklerin uzaması ya da dudakların bakımı için ürünler aracılığıyla kullanılabilir.

Siz de nektarin kalori değerinden yola çıkarak bu harika meyveyi diyetinize ekleyebilir ve tüm faydalarını alabilirsiniz. Görüş ve sorularınızı yorum olarak paylaşmayı unutmayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet