Ödem Kilo Yapar Mı?

02.10.2018
6.867
Ödem Kilo Yapar Mı?

Ödem Nedir

Ödem, vücutta su birikmesi olarak bilinmektedir. Vücut dokularında ve dokular arasındaki boşluklarda su birikmesi sonucu oluşan şişlikler ödem olarak adlandırılmaktadır. Ödemler vücudun şiş ve daha kilolu olmasında da etkilidir. Ödem kısa süreli bir durum olabileceği gibi fark edilmemesi ve önlem alınmaması halinde sürekli olarak görülebiliyor. Bu da ödemin kalıcı bir kilo sorunu olarak algılanmasını sağlıyor. Ancak ödemin sebebi hakkında bilgiye sahip olmak, doğru çözüm yöntemleri ile ödem oluşumunu engellemeye büyük oranda katkı sağlıyor. Yumuşak dokularda su birikmesi çeşitli nedenlerden kaynaklanabiliyor.

Ödem ve Sebepleri Nedir?

Ödem oluşumunun nedeni aşırı tuz tüketimi olabiliyor. Aşırı tuz tüketimi ödemin en çok bilinen sebepleri arasında ilk sırada yer alıyor. Vücuda gereğinden fazla tuz alındığında vücudun tuz-su dengesini sağlamak için suya ihtiyaç duyuluyor. Bu da dokularda ve dokular arası boşluklarda su depolanmasını sağlıyor. Beslenme hatası olarak kabul edilen bu nedenin en hızlı şekilde düzeltilmesi de tuz tüketimini en aza indirerek mümkün oluyor.

Ödem oluşumu her zaman bir hastalıktan kaynaklanmıyor. Uzun süren yorgunluklar, ayakta durma süresinin normalden fazla olması, hareketsizliğe bağlı olarak kan damarlarının yeterince aktif olamaması da ödem sebepleri arasında yer alıyor.

Hamilelik Dönemi?

Hamilelik sürecinde de hemen hemen her anne adayında hormon değişimlerine bağlı olarak ödem oluşumu gözlemleniyor. Ödem Kilomudur.

Ödem Atmak İçin Ne Yapmalı

Ödem oluşumunda diğer bir neden ise çeşitli hastalıklar ve alerjen durumlar olabiliyor. Çeşitli ilaç ve maddelere karşı duyarlı olunması halinde vücut tepkisini su toplayarak gösterebiliyor. Bir ilaç ya da farklı bir besin aldıktan sonra aniden gelişen ödem tutması genellikle alerji kaynaklı olabiliyor. Ayrıca kan damarlarında anormal bir yapı olması ve geçirgenliğin olması gerekenden fazla olması da ödem tutulmasına neden oluyor. Bu durumlarda sağlık kuruluşlarından profesyonel bir destek almak en kalıcı çözüm olarak görülüyor.

Ödemin Belirtileri ve Zararları

Vücutta su toplaması sonucunda belli başlı belirtiler dikkat görülüyor. Vücutta ani şişlik oluşması ilk belirti oluyor. Bu şişlik el ayak bilekleri, parmaklar tüm el ve ayak olabiliyor. Aynı zamanda bacakları, yüzü ve tüm vücudu kaplayan şişliklerde ödemin habercisi oluyor. Bu şişlik ayrıca gerginlik hissi de oluşturuyor ve bu da hareketi kısıtlayabiliyor. Şiş olan bölgeye parmakla bastırıldığında bir çukur oluşumu ve bu çukurun hemen düzelmemesi de ödemin varlığını gösteriyor. Ciltte dolgun ve parlak bir yüzey oluşumu da dikkat çekiyor.

Vücutta Ödem Oluşturan Sebepler

Vücudun olduğundan daha iri ve büyük görünmesi en çok dikkat çeken zararı oluyor. Gereksiz su biriktirilmesi normalden daha fazla kilolu olunmasını sağlıyor. Ayrıca bu şişlikler sonucu gergin bir ten ile hareket etmek, yürümek ve eller ile bir şeyleri tutmak çok daha zor oluyor. Kişinin bu durumda kendisini sıkıntılı ve sağlıksız hissetmesi de en büyük zararı oluşturuyor. Damarların yorulması da ayrıca sorunları beraberinde getirebiliyor.

Ödem Kilo Vermeyi Engeller Mi

Vücutta oluşan ödem vücudun daha gergin daha dolgun bir görüntüye sahip olmasını sağlıyor. Bu nedenle de ödem ve diyet ile ödem ve kilolar arasında sıkı bir bağ olduğu söylenebilir. Vücutta fazla su bulunması doğal olarak tartıdaki rakamı da etkiliyor. Bu da kişinin olduğundan daha kilolu görünmesini ve kilolu hissetmesini sağlıyor.

Yaşam kalitesini ciddi oranda etkileyen ödem zaman zaman ideal kilosunda olanların dahi canını sıkabiliyor. Kilo vermek te ise ilk olarak detoks yöntemleri kullanılarak fazla suyun vücuttan uzaklaştırılması ile işe başlamak gerekiyor. Aksi takdirde kilo vermek daha uzun zaman istiyor. Sağlık sorununa dayalı olan ödem oluşumlarında uzman hekimden destek almak gerekiyor.

Ödem Kilo Mu

Beslenme kaynaklı ödem oluşumunda ise bir beslenme uzmanının vereceği diyet listesi ile ödemler den kurtulmak mümkün oluyor. Ödemin sebebi doğrultusunda doğru çözüm yöntemi kullanılarak, kilolardan kurtulmak için ilk adımı atmak gerekiyor. Kilo vermeye ödemler den kurtularak başlamak motivasyonu da önemli ölçüde arttırıyor. Kilo verme düşüncesi olmayanlar için de ödemler den kurtulmak büyük ölçüde önem arz ediyor. Sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürmek için de ödemler den kurtulmak gerekiyor.

Ödemi Önlemek İçin Bunları Yapın!

Yemekleri az tuzlu yapın ve ekstra tuz ilavesi yapmayın. Aşırı tuz içeren soda, maden suyu ve turşu tüketiminde dikkatli olun.

-Şekerden uzak durun. Çünkü şeker, aşırı su tüketimine neden olur ve böbrekler ihtiyacından fazla suyu süzmez. Bu nedenle su vücutta hapsolur.

Asitli ve aşırı şekerli içecekler, aşırı demli çay, kahve ve kafeinden uzak durun. Bunun yerine su, tuzsuz ayran, süt ve bitki çayı için.

-Karbonhidrat tüketimini en aza indirin. Bunun yerine ara öğünlerde yoğurt ve kefir tüketin.

-Kaliteli uyku uyumaya özen gösterin. Günde en az 7-8 saat uyumaya dikkat edin.

-İdeal kilonuza inin. Fazla kilo da damarlara bası yapar ve dolaşımı yavaşlatarak ödeme neden olur.

-Düzenli egzersiz ve yürüyüş yapın. Hareketli yaşam tarzını benimsemeniz ödem oluşumunu engelleyecektir.

-Posalı yiyecekler tüketmeye özen gösterin. Kepekli gıdalar, kabuklu sebze ve meyveler metabolizmayı hızlandıracağı gibi ödem atılmasına neden olur.

-Kiraz,ananas gibi meyveler ve yeşil yapraklı sebzeler metabolizmayı hızlandırır ve ödem atar.

Ödem Nasıl Atılır

-Ödem atmaya yardımcı olacak bitki ve meyve çayları (adaçayı, ıhlamur, yeşil çay, kantaron otu,  anason, biberiye, rezene, nane limon) için. Bu çaylar idrar söktürücü özellikleriyle ödem atımına yardımcı olur.

-Ödemi vücuttan atmak için bazı kürleri de (biberiye, ısırgan otu, kiraz sapı ve funda yaprağı) uygulayabilirsiniz. Maydanoz en meşhur ödem atıcılardan biridir.

Ödem Atmak İçin Ne İçmeli maydanoz kürü;

1 demet maydanoz ile 2 salatalık ve 1 orta boy havucun suyunu çıkartın ve karıştırın. Daha sonra içine 1 çay kaşığı taze zencefil rendesi ekleyin günde 1-2 defa tüketin.

Ödem oluşumunu engellemek ve oluşan ödemler den en doğal yollarla kurtulmak mümkün oluyor. Çeşitli beslenme önerileri ve farklı kürler ile vücutta su tutulumunu önleyebilir, oluşan ödemler den kurtulabilirsiniz. Ödem Oluşumunu Engelleme ve Ödem Atma Yöntemleri adlı yazımızda bu konuda bilgi alabilir ve faydalanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet