Ödem Nedir? Nedenleri Nelerdir? Ödem Atmak İçin En Etkili 5 Yol Nedir?

  04.10.2020
  1.961
  Ödem Nedir? Nedenleri Nelerdir? Ödem Atmak İçin En Etkili 5 Yol Nedir?

  Ödem Nedir? Nedenleri Nelerdir? Ödem Atmak İçin En Etkili 5 Yol Nedir? Şişkinlik, parlak ve nemli deri yüzeyi ya da bazı durumlarda ağrı ile kendini gösteren bir sorun olan ödem, bölgesel veya genel fark etmeksizin kişide rahatsızlığa yol açabilmektedir. Pek çok nedenden ileri gelebilse de genellikle beslenme ilişkili olan ödemi vücuttan uzaklaştırmanın ve genel rahatlama sağlamanın ve çok yöntemi vardır. Sizler için bu yazımızda hem ödem nedir gibi herkesin bilmesi gereken önemli soruları açıklıyor hem de ödem atmak için en etkili 5 yol listemizi paylaşıyoruz. 

  Ödem Nedir?

  Hücreler arasında normal olarak belli bir düzeyde hep var olan sıvının yanlış beslenme gibi etmenlerden dolayı normalin üstünde artış göstermesi ve vücutta şişkinlik hissine neden olmasına ödem denmektir. Bu sorun metabolizmayı genel olarak etkileyerek vücut geneline yayılabilir ancak genellikle el ve ayaklar ile karın bölgesinin bu şişlik halinden etkilendiği görülür.

  Ödemin Neden Olur?

  Bölgesel veya genel ödemin nedenleri arasında özellikle hücresel madde geçişini yakından ilgilendiren tuzlu gıda tüketimi yer almakta, vücudun herhangi bir travmaya maruz kalması ya da yeterli su alamaması da yine aynı etkilere neden olabilmektedir. Genel olarak ödemin nedenleri dendiğinde etmenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Konserve gıdalar
  • Aşırı tuzlu veya baharatlı yiyecekler
  • Yağlı beslenme düzeni
  • Salamura yiyecekler
  • Aşırı terleme
  • Yeterli su içmeme
  • Fazla kilolu olma
  • Hava sıcaklığının artışı
  • Hareketsizlik

  Ödem Atmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

  Ödemi vücuttan uzaklaştırmanın temeli doğru beslenme ve hareketliliğe dayanır. ameliyat sonrası oluşan adamlar veya herhangi bir kaza sonrası ödem gelişmesi gibi bölgesel ödemler ayrı bir tedavi gerektirir. Ancak vücut genelinde yaşanan şişkinlik ile karakterize olan ve herkeste görebilen klasik ödem genelde dolaşımla ve beslenme ile alakalıdır.

  Ödem atmak için en etkili yöntem daha sık ve bol su tüketmektir ancak su tüketimine ek olarak ödem atma etkisi ile bilinen bitki çayları ve detoks sularından da yardım alınabilir. Maydanoz sapının suyunu demlemek veya dereotu çayı hazırlamak gibi her evde bulunan malzemelerle yapılan klasik bitki çayları da ödem atmada son derece yardımcıdır. İçme suyunun içerisine limon suyu veya salatalık gibi su yüzdesi yüksek sebzeler ilave ederek bu suyu gün içinde tüketmek de diğer yaygın yöntemler arasındadır.

  Ödem Atmak İçin En Etkili 5 Yol Nedir?

  Sizler için ödem atma kürü olarak deneyebileceğiniz ve gündelik hayatta bir alışkanlığa dönüştürmekte hiç zorlanmayacağınız ancak her biri son derece etkili yöntemleri bir araya getirdik:

  1. Ödemi vücuttan uzaklaştırmak için hem en etkili hem en basit yöntem  elbette suyu daha sık, bol tüketmek ve gün içine su tüketimini bir alışkanlık olarak yaymaktır. 2-5 ila 3 litre su tüketildiğinden emin olunmalı ancak çay, kahve gibi sıvıların su tüketimi kapasitesine dahil olmadığı unutulmamalıdır. Düzenli su tüketiminin yalnızca vücuttan ödem atmak için değil, metabolizmanın sağlıklı şekilde çalışması için de şart olduğu unutulmamalıdır.
  2. İçerisindeki su ve lif oranı bol olan meyve ve sebzelerin daha sık beslenme programında yer alması toksik maddelerin vücuttan uzaklaştırılması ve genel bir arınma için bire birdir. Ananas, salatalık, maydanoz ve karpuz gibi ürünlerin hem kendilerini hem sularını tüketerek ödem için detoks yapmış olabilirsiniz.
  3. Bitki çaylarından destek alarak kilo vermek isteyenler, günde 1 ila 2 fincan kadar ödem attıran çay türevlerinden tüketebilir. Vücudu arındıran bu çay kategorisinde biberiye, mısır püskülü ve kiraz sapı gibi bitki çayları yer almaktadır. Dilerseniz evinize aldığınız kirazlardan veya mısırlardan elde edebileceğiniz gibi bu çayları aktarda da kolayca bulabilirsiniz.
  4. Tuz tüketiminin ödemle olan ilişkisinden bolca bahsettiğimize göre, ödem atarken unutulmaması gereken en önemli kurala yani tuzu sınırlamaya da değinmeden geçmek olmaz. Bu amaçla yalnızca yemeğinize ilave ettiğiniz tuzu değil, dondurulmuş gıdaları, konserve ürünleri ve turşu gibi tuzla üretilen besinleri de sınırlandırmalı hatta mümkünse beslenmenizde yer vermemelisiniz. Günlük tuz tüketiminizin 5 ila 6 gram kadar olmasının yeterli olduğunu unutmayın.
  5. Terleme yoluyla vücuttaki toksik maddeleri uzaklaştıran ve genel metabolik faaliyetler gibi hücresel metabolizmayı da olumlu yönde etkileyen spor, şüphesiz sayısız konuda olduğu gibi ödemi yok etmede de oldukça yararlı. Yoğun spor programlarını uygulamak için imkanınız olmasa dahi günde 1 saat kadar tempolu bir yürüyüş yapmanız dahi ödemi uzaklaştırmanıza yardımcı olacaktır.

  Siz de hangi nedenden olursa olsun pek çoğumuzun sık yaşadığı ödemle artık nasıl baş edebileceğinizi bildiğinize göre önerilerimize ek tüm sorularınızı ve görüşlerinizi yazmayı unutmayın.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.