Ödem Oluşumunu Engelleme ve Ödem Atma Yöntemler

  14.12.2023
  8.919
  Ödem Oluşumunu Engelleme ve Ödem Atma Yöntemler

  Ödem Oluşumunu Engelleme ve Ödem Atma Yöntemler; Ödem vücutta su birikmesi sonucu oluşan şişliklerdir. Vücut dokularında ve doku arası boşluklarda farklı sebeplerden dolayı su birikmesi söz konusu olabiliyor. Ödem şişlikleri kişinin sağlıksız bir yaşam sürmesini sağlıyor. Daha gergin ve daha şiş bir vücuda sahip olmak ise kişinin kendisini kötü hissetmesine ve fazla kiloya neden oluyor. Bu sorunları yaşamamak için de ilk olarak vücudun ödem tutmasını engellemek gerekiyor. Ödem oluşumunu önlemek için uyulması gereken belli başlı kuralları şu şekildedir.

  Ödem Oluşumunu Engellemek İçin Ne Yapılmalı?

  Öncelikle beslenme düzenini oluşturmak ve dengeli beslenmeyi alışkanlık haline getirmek gerekiyor. Ödem oluşumunda önemli ölçüde etkili olan tuz kullanımının minimum seviyeye indirilmesi gerekiyor. Bu yöntem ile var olan ödemden kurtulmak ve ani kilo kaybı da gerçekleşmiş olacaktır.

  Vücutta su tutmaya sebep olan diğer bir besin ise karbonhidrattır. Bu nedenle de tuz tüketiminde olduğu gibi karbonhidrat tüketiminde de sınırlamaya gitmek gerekiyor. Karbon hidrat bakımından zengin olan makarna, beyaz ekmek, çay şekeri, pirinç az gibi yiyecekleri azaltmak ta ödem oluşumunu engellemeye yardımcı olacaktır.

  Ödem Atma Yolları

  Posalı yiyecekleri bol miktarda tüketmek ve alışkanlık haline getirmek ise sindirim sistemini destekleyerek ödem oluşumuna engel olurken, ödemin atılmasına da yardımcı olacaktır.

  Su tüketimini arttırmak ta büyük ölçüde ödem tutmasını engelleyecektir. Vücudun yeterli su alması ödem oluşumunu engellerken var olan ödemlerin çözülmesinde etkili olacağından, kilit kural olma özelliğini taşımaktadır.

  Mevsiminde ve dengeli bir şekilde alınan sebze ve meyveler ise vücudun sağlıklı olmasını sağlarken, su tutmasını önleyecektir.

  Abur cubur olarak nitelendirilen tatlı ve tuzlu olan tüm paketlenmiş gıdalardan uzak durmak ta ödem oluşumunu engellemek yardımcı olacaktır.

  Genel olarak sağlıklı besinleri dengeli ve yeteri kadar tüketerek, sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmek ödem oluşumunu ve beraberinde kilo alımını engelleyecektir.

  Ödem Nasıl Geçer

  Vücutta ödem oluşumunu önlemek için yapılan her şey aynı zamanda var olan ödemden kurtulma noktasında da önemli ölçüde yol kat etmeyi sağlayacaktır. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için yapılan her şey var olan ödemlerden kurtulmaya yardımcı olacaktır. Var olan ödemlerden kurtulmak için sağlıklı bir yaşam biçimini benimserken ödem atmaya yardımcı olan çayları tüketmek de daha hızlı sonuç almayı sağlayacaktır.

  Ödem Nasıl Atılır

  Ancak her ne amaçla olursa olsun kişinin kendi vücudunu ve rahatsızlıklarını dikkate alarak gerekli durumda doktorundan izin alarak bu çayların kullanımına başlaması gerekiyor. Ödemlerden kurtularak sağlıklı bir şekilde kilo kaybı yaşamak için düzenli ve etkili yöntemleri uygulamak faydalı olacaktır.

  Elma ve Limon Çayı

  Bir litre suyun içerisine 1 adet elma 1 adet limonu doğrayarak ekleyin, içerisine 1 adet çubuk tarçın ve 1 tatlı kaşığı karabiberi ekleyerek kaynamaya bırakın. Hazırlanan bu çayı günde 2-3 fincan olarak tüketebilirsiniz. Tarçın, elma, limon ve karabiberden oluşan bu çay hem ödemlerin atılmasını sağlayacak, hem de yağ yakımının da daha hızlı olmasını sağlayacaktır.

  Mısır Püskülü Çayı

  2 bardak kaynayan suyun içerisine 1 tutam mısır püskülü ile birlikte, kiraz sapı, maydanoz sapı ve 1 çay bardağı yeşil çayı ekleyerek demlemeye bırakıyorsunuz. 5 dk demlenen bu çayı sabah akşam 1 fincan şeklinde tüketebilirsiniz. Böylece vücutta biriken toksin ve suyun hızlı bir şekilde atılmasına yardımcı olabilirsiniz.

  Zencefil Çayı

  2 cm kadar taze zencefili ince dilimleyerek 1,5 su bardağı suyun içerisinde kaynatın. Süzülerek ılımaya aldığınız bu çayın içerisine bir miktar bal ekleyerek tüketebilirsiniz. Özellikle hamilelik ödemlerinin atılmasında son derece etkili bir tarif olarak uygulanmaktadır.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.