Organik Yeşil Çay

30.10.2018
3.451
Organik Yeşil Çay

Organik Yeşil Çay Nedir

Özellikle diyetisyenler tarafından zayıflamak isteyenlere önerilen organik yeşil çayın metabolizmamızı hızlandırmanın ve daha kolay bir şekilde kilo vermemize yardımcı olmanın yanı sıra sağlığımıza pek çok açıdan katkıda bulunduğunu biliyor muydunuz?

Daha fit ve çekici görünen bir vücuda kavuşmanıza aracılık eden organik yeşil çay, cildinizi güzelleştiriyor, bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor, sindirim sisteminizin daha aktif ve hızlı bir şekilde çalışmasına olanak tanıyor.

Ancak, poşet çay şeklinde satışa sunulan yeşil çayda birtakım katkı maddeleri bulunduğundan bu ürünler, zayıflamanıza pek de yardımcı olmuyor. Bazı markalar tarafından organik yeşil çay olarak satışa sunulan ürünler ise standart yeşil çaya nazaran daha çok etki gösteriyor.

Bu yüzden de sağlıklı bir şekilde kısa sürede zayıflamak isteyenlerin mutlaka organik yeşil çay tüketmeleri gerekiyor.

Organik yeşil çayın faydaları ile ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmek istediğimiz bu yazımızda organik yeşil çay nasıl demlenir? En iyi organik yeşil çay hangisidir? vb. en çok merak edilen soruları da kısaca yanıtlamak istiyoruz.

Organik Yeşil Çayın Faydaları

 • Kilo vermenize katkıda bulunuyor

Her gün düzenli olarak 2-3 bardak organik yeşil çay tüketimi, yavaş çalışan metabolizmanızı uyarıyor ve daha hızlı bir şekilde çalışmasını teşvik ediyor.

Vücudunuzun daha fazla enerji harcamasını ve kalori yakmasını sağlayarak, fazlalık kilolarınızın yağa dönüşmesini önlüyor.

 • Kalp ve damar sağlığını gözetiyor

Yüksek kolesterolü düşüren ve dengeleyen organik yeşil çay, bu özelliği sayesinde kalp ve damar sağlığınızı da gözetiyor.

Güçlü bir antioksidan olarak, vücudunuzu serbest radikallerin olumsuz etkilerine karşı koruyor. Damar tıkanıklığı, damar sertleşmesi, kan pıhtılaşması gibi ciddi sağlık sorunlarına ve kalp krizine yakalanma olasılığınızı düşürüyor.

Felç geçirme riskinizi de azaltan organik yeşil çayın faydaları arasında atardamarları temizlemesi, tromboz riskini düşürmesi gibi kalp sağlığınızı çoğu açıdan gözetmesi de bulunuyor.

 • Göz sağlığını koruyor

C, E vitaminleri, lutein, polifenolün açısından son derece zengin bir içecek olan organik yeşil çay, göz tansiyonu başta olmak üzere göz sağlığınızı yakından ilgilendiren göz hastalıklarıyla karşılaşma riskinizi düşürüyor.

Oksidatif stresi azaltarak, özellikle yaşın ilerlemesine bağlı olarak kişide görülen makula dejenerasyonuna karşı gözlerinizi koruyor.

 • Beyni güçlendiriyor

Serbest radikallerle savaşan yeşil çay; serbest radikallerin beyin hücrelerine hasar vermesini de önlüyor. Beyin hücre ölümünü engelleyerek, Alzheimer ve Parkinson gibi beyin hücrelerinin hasarına bağlı hastalıklardan sizleri koruyor.

Hafızayı güçlendirmenin yanı sıra odaklanamama sorununuzu da gideriyor.

Bu yüzden özellikle 50 yaş üstü bireylerin hafıza kaybı riski ile karşılaşmalarını önlemek adına mutlaka günde 2-3 bardak yeşil çay tüketmeleri gerekiyor.

 • Ağız hastalıklarını doğal bir şekilde tedavi ediyor

Diş ve ağız sağlığını da gözeten yeşil çayda bulunan kateşin isimli madde, diş çürümelerini engellemenin yanı sıra boğaz tahrişlerini ve solunum yolu enfeksiyonlarını da önlüyor.

 • Böbreklerde taş oluşumunu önlüyor

Böbreklerde aşırı kalsiyum birikiminin yol açtığı böbrek taşlarıyla da mücadele eden organik yeşil çay, böbreklerde taş oluşumunu önlüyor.

Böbrek sağlığını da gözeterek, böbreklerinizin daha düzgün ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına öncülük ediyor.

 • Diyabete yakalanma riskinizi düşürüyor

İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde kanda aşırı glikoz oluşumunu engelleyen organik yeşil çayın faydaları arasında tip1 ve tip2 diyabete yakalanma riskinizi düşürmek de bulunuyor.

Özellikle diyabet hastalarına günde birkaç bardak yeşil çay tüketmeleri uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

Organik Yeşil Çayın Zararları:

Şifalı bir içecek olan yeşil çayın gün aşırı tüketimi birtakım yan etkilere maruz kalmanıza neden olabilir. Bu yüzden günde 2-3 bardaktan daha fazla yeşil çay tüketmemeye özen göstermelisiniz.

Aşırı tüketiminin yol açabileceği yan etkileri ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Baş dönmesi
 • Sinirlilik ve gerginlik
 • Uyuyamama
 • İshal
 • Baş ağrısı
 • Tedirginlik
 • Anksiyete

UYARI: Anti-depresanlar başta olmak üzere birtakım ilaçların yeşil çayla birlikte tüketimi, birtakım yan etkiler doğurabilir. İlaç etkileşimleri doğrultusunda ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Bu yüzden reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı düzenli olarak alıyorsanız; yeşil çay tüketip tüketemeyeceğinize dair olarak mutlaka doktorunuzdan bilgi almalısınız.

Reçeteli ya da reçetesiz ilaç kullanıyorsanız, günde maksimum 1 bardak yeşil çay tüketmeli, bu çayı düzenli olarak tüketmekten kaçınmalısınız.

Uyarı: Hamileyseniz, bebeğinizi emziriyorsanız; hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından yeşil çay tüketmemelisiniz.

Yüksek tansiyon, anemi vb. sağlık sorunlarınız bulunuyorsa yeşil çay tüketiminden uzak durmalısınız.

Organik Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Organik yeşil çay da tıpkı diğer çaylar gibi demlenir. Şayet yeşil çayı paket halinde satın aldıysanız, 2-3 yemek kaşığı çayı normal bir şekilde demleyerek, tüketebilirsiniz.

Poşet şeklinde satın aldığınız çayı ise bir fincan sıcak suya ekleyerek, içebilirsiniz.

Yeşil çayın uzun süre beklemesi, tadının acımsı bir hal almasına ve çayın etkisini kaybetmesine yol açabilir. Bu yüzden çayınızı mümkünse fazla kaynar olmadan ancak çok da soğumadan tüketmelisiniz.

Organik Yeşil Çay Fiyatı

Organik yeşil çay fiyatı markadan markaya ve çayın gramajına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

1 kg çay, genelde 50 TL gibi rakamlarla satışa sunulmaktadır.

Bu yazımızda kısaca organik yeşil çayın faydaları ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Sizler de yazıda belirttiğimiz noktaları göz önünde bulundurarak, düzenli yeşil çay tüketimi ile sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Dilediğiniz kiloya en kısa sürede kavuşmanız dileğimizle…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet Bedava İnternet