Pandemi Sosyal Destek Nedir? Pandemi Sosyal Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

02.09.2020
548
Pandemi Sosyal Destek Nedir? Pandemi Sosyal Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pandemi Sosyal Destek Nedir? Pandemi Sosyal Destek Başvurusu Nasıl Yapılır? Korona virüs salgını herkesi yalnızca yaşam düzeni ve sağlık önlemleri konusunda değil ekonomik olarak da ciddi şekilde ilgilendiriyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilecek 1000 TL tutarındaki pandemi sosyal destek yatırımı ise pek çok kişiye rahat bir nefes aldıracak cinsten. E- devlet üzerinden yapılan pandemi sosyal destek başvurusu hakkında detaylar ve sonuç açıklama tarihi gibi merak edilen önemli gelişmeler ise bu yazımızda.

Pandemi Sosyal Destek Yardımı Nedir?

Korona virüs salgınından iş ve maddi olarak etkilenenler için Bakanlık tarafından sağlanan yardım kapsamında değerlendirilmeye alınan ve başvurusu onaylanan kişilere 1000 TL nakit yardımı yapılıyor. Pandemi destek başvurusu e-devlet sistemi üzerinden şahsi olarak yapılmakla birlikte başvuru sonucu olumlu yanıt alan kişilere ödemeleri PTT tarafından eve teslimat şeklinde yapılıyor. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre sosyal yardımın 3. fazında alınan başvurular 6 milyonu geçmiş durumda. Şimdiye kadar aynı faz dahilinda yapılan yardımlar ise 620 bin TL’yi geçmiş durumda.

E-Devlet Pandemi Sosyal Destek Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen hizmetlerden biri olan sosyal yardım bilgilerini sorgulama seçeneği sayesinde şehit yakınları, gaziler ve gazi yakınları da pek çok yardım bilgisine e-Devlet üzerinden erişim sağlayabiliyor. Bu sorgulamalardan bazıları ücretsiz seyahat kartı başvurularının sonuçları, iş başvurusu yerleştirme sonuçları, gelir testi sonuçları gibi örneklendirilebilir.

Sonuçların nasıl öğrenildiğini açıklamadan önce sosyal destek başvuru tarihleri hakkında bilgi verelim. 3 faz yardım başvuruları için TC kimlik kartı numaranızın son rakamı;

  • 0 ise Pazartesi
  • 2 ise Salı
  • 4 ise Çarşamba
  • 6 ise Perşembe
  • 8 ise Cuma

günleri başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Haftasonu ise kişi sınırlaması olmadan herkesin başvuru yapma imkanı bulunmakta, karışıklık oluşmaması adına pek çok vatandaş da Cumartesi ve Pazar günleri formlarını doldurmayı tercih etmektedir.

Sosyal Yardım Başvuru Şartları Nelerdir?

TC kimlik numarasının son rakamı doğrultusunda başvuru yapanlar pandemi destek başvuru sonuçları için takiplerini e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirler. Bu noktada bilinmesi gereken önemli bir bilgi değerlendirme sürecinin kişiye göre değil yaşadığı haneye göre yapıldığıdır, yani aynı evde yaşayan birden çok kişinin başvurusu halinde tek bir başvuru kabul edilecektir.

Başvurunun değerlendirme dışı olmasına neden olan, yasaklı durumlar ise şu şekildedir:

  • Sosyal destek programı dahilinde faz 1’de veya 2’dedaha önce 1000 TL’lik yardım almış olmak,
  • 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi dahilinde kamu işçisi olarak hizmet vermek veya aynı kanunun 4/c maddesi dahilinde memur olarak çalışmak,
  • SGK’dan gelir almak (Emekliler için)
  • İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden veya kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak.

Bahsedilen bu çalışma şekline sahip kişiler haricinde her hane içinden en fazla bir kişi olmak kaydıyla destek ödemesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Hangi faz dahilinde olursa olsun süreç boyunca yalnızca bir defa yardım ücreti alabileceğinizi unutmamanız gerektiğini hatırlatırız.

Pandemi Destek Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanıyor?

Elbette destek ödemesi için başvuruda bulunan vatandaşların yanıtını en çok merak ettiği soruların başında pandemi sosyal destek başvuru sonuçları ne zaman açıklanıyor sorusu geliyor. Ancak ne yazık ki ilk iki fazı tamamen ödenmiş olan yardımın 3.fazının tam olarak ne zaman açıklanacağı bilinmiyor. E – devlet sistemine giriş yaparak sorgulamada bulunanları ise Covid-19 salgınından etkilenen vatandaşların yükünü hafifletmek adına Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi dahilinde başlatılan bu programın ilk 2 fazının sona erdiği, güncel olarak ise kalan ödemeler için başvuru formu doldurulmasının gerekliliği hakkında bilgilendiren kısa bir metin karşılıyor.

Başvuru sonucunu öğrenmek adına yine başvurunun yapıldığı yer gibi sorgulama için de e-Devlet sistemine giriş yapılması gerekiyor. Başvuru sonucunu öğrenmek isteyenler eğer “Sosyal yardım bilgisi bulunamamıştır” gibi bir ibare ile karşılaşıyorsa bu durumda başvuru olumsuz yanıt aldı demek oluyor. Eğer sorgulama ekranında “Başvurunuz hala devam ediyor, inceleme açamasında” gibi bir ibare yer alıyorsa yaptığınız başvuru hala değerlendirilmekte ve sonuç henüz belli değil demektir.

Edindiğiniz bu önemli bilgiler doğrultusunda pandemi devlet desteği başvurusu veya başvuru takibi yapabilir, her haneye bir kereliğine mahsus olarak verilecek bu nakit yardımından yararlanabilirsiniz. Böylece herkes için maddi ve manevi olarak zorlu geçen bu süreçte virüs nedeniyle yaşanılan bütçe zorluklarını hafifletebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet