Papatya Çayı Ve Papatya Çayının Faydaları

  08.10.2018
  3.447
  Papatya Çayı Ve Papatya Çayının Faydaları

  Papatya Çayı Ve Papatya Çayının Faydaları Papatya çayı sakinleştirici özelliğinin yanında birçok faydası bulunan çaydır. Papatya çayı faydaları ile papatya çayı tarifi hakkında bilgiler, demlenişi ve papatya çayı yapımı hakkında ayrıntılı bilgiler

  Papatya Çayının  Faydaları

  Papatya çayının bilinen en belirgin özelliği sakinleştirici etkisinin olmasıdır. Vücuda belirgin bir rahatlık verir, ağrılarımızı dindirir. Papatya çayı bağırsaktaki gazları alır ve dinginlik verir. Papatyanın görüntüsü bile insana huzur vermeye yetiyor.

  • Papatya çayının saç bakımında da kullanıldığı bilinmekte ve uygulanmaktadır.
  • Romatizmadan dolayı kaynaklanan bacak ağrılarına iyi gelir.
  • Sindirim sisteminin iyi çalışmasını sağlar ve kabızlık gibi sıkıntıların giderilmesinde fayda sağlar.
  • Bağırsaklar oluşan kurtların ve tenyaların giderilmesinde fayda sağlar. Özellikle bağırsak parazitlerinin dökülmesinde çok faydalı bir çaydır.
  • Eklem burkulmalarına iyi gelir ve kas zorlamalarından dolayı oluşan ağrıların giderilmesinde faydalıdır.
  • Cilt ve saç sorunlarına fayda sağlar. Özellikle kepeklenme ve cilt lekesi gibi sıkıntıların giderilmesinde çok fayda sağlamaktadır.
  • Adet sancılarının giderilmesin de iyi gelir ve adet döneminde birçok bayanda görülen kasık ağrısının giderilmesinde faydalıdır. Bunun için papatya çayını günde bir fincan içmek yeterli olacaktır.
  • Mideyi çok faydalıdır ve bir çaydır ve mide sıkıntılarını giderir.
  • İyi bir balgam söktürücüdür.
  • Gözlerde oluşan iltihaplara iyi gelir ve göz şişkinliğini giderir.
  • Sinirlerin yatışmasında fayda sağlar ve sakinlik hissi verir.
  • İltihap sökücü özelliği vardır ve dezenfeksiyon olarak tercih edilebilir
  • Kramplara ve kramp ağrılarının giderilmesinde fayda sağlar.
  • Panik atak sorununa ve anksiyete durumuna çok iyi gelir.

  Papatya Çayı Nasıl Demlenir

  Gözümüze ve ruhumuza, ayrıca bedene de faydalı olan papatya çayından, 2-3 yemek kaşığı kurutulmuş papatya çiçeğinin  üzerine yarım litre kaynamış su ekleyerek 3-5 dakika demlenmesini beklemeniz yeterli. İçmek zihnimizi açacak aynı zaman da kendimizi iyi hissetmemizi sağlayacaktır. Hiçbir bitkiyi kaynatamayacağınız gibi papatya çayını da aynı şekilde kaynatmak pek sağlıklı bir sonuç vermez. İsteğe bağlı olarak bir çay kaşığı bal ilave edilebilir. Günde bir veya iki bardak içilmesi uygundur.

  Papatya Çayı Nasıl Yapılır

  Çok pahalı olan kozmetik ürünler yerine, artık tamamen bitkisel tedavilere ve uygulamalara yönelmekte olup, bu anlamda kendimiz için doğal ve sağlıklı olan tarafı seçiyoruz. En önemli olan mayıs ayı papatyası kurutmaktır. Daha sağlıklı olduğu ve faydasını daha çok gördüğümüz söylenir. İçine herhangi bir bitki karıştırmamıza gerek kalmadan, kaynatılıp hemen tüketilmesi makbuldür. Türkiye de çok faydalı türleri vardır ve zararlı olduğu görülmemiştir. Eğer kendimiz topluyorsak, gölgede kurutulmasına dikkat edelim. Güneşte zarar görüp faydalı özelliğini kaybedebilir.

  Papatya Çayı Neye iyi Gelir? Zayıflatır mı?

  Kendimiz için yapacağımız iyilik her gün bir fincan papatya çayı içmek olacaktır. Çocuğunuzun iştahının açılmasını istiyorsanız şayet, ona papatya çayı içirin. Hazmı kolaylaştırıcı ve iştah açıcı özelliği vardır. Kendinizi çok yorgun ve bitkin hissettiğiniz zaman, uyku problemi yaşamakta iseniz çayınızı demleyin ve afiyetle yudumlayın. Kaliteli bir uykuya kendinizi ve beyninizi hazır edin. Çünkü, uyku düzenimiz gerek iş stresinden gerekse başka faktörlerin sebebiyet vermesinden dolayı düzenli bir uykuya hasret kalmış olunabiliyor. Yatmadan bir saat önce içilen bir bardak papatya çayı sakinleştirici etkisini gösterecek ve gün içerisinde aldığımız yoğun enerjiyi üzerimizden atacaktır.

  Papatya Yağı Hakkında Ayrıntılı Bilgi 

  Cildimize de faydası olan papatya çayımızı yine bir tutam bu defa kaynatılmış olarak, kullanım dozu isteğe bağlı olarak değişebilir. Yüzümüzü bu şifalı su ile yıkamak cilde parlaklık ve canlılık kazandıracaktır.

  Ayrıca papatya yağı kullanımı, eski çağlardan günümüze kadar iltihaplı yaraları iyileştirdiği bilinmektedir. Her derde deva olan bu muhteşem bitkinin, hem ekonomik açıdan hem de kullanım kolaylığı açısından herkesin evinde bulundurması gereken bir şifalıktır.

  Papatya Yağı Faydaları arasın Cilt ve saç bakımında, mide rahatsızlıklarında, stres durumlarında kullanılacak olan papatyanın, henüz rahatsızlık şikayetlerimiz başlamadan kullanımı en doğru olandır. Rahatsızlığımız var ise de hemen başlamak sağlığımızı olumlu yönde etkilediği hissedilecektir.

  • Papatya yağı özellikle alerji ayının başlamasıyla önemi artar. Ayak altlarına uygulanabilir veya direkt koklanarak solunum yolları ile alakalı alerjiler giderilebilir.
  • Böcek veya arı sokmalarına iyi gelir. Doğrudan böceğin veya arının soktuğu bölgeye uygulayın.
  • Morlukları ve çürükleri iyileştirebilir.
  • Sakinleştirici özelliği vardır, direkt koklanabilir veya ayakların hassas kısmına masaj olarak uygulanabilir.
  • Bebeklerde ateş düşürücü olarak kullanılmaktadır ama mutlaka seyreltilmesi gerekir. Aksi durumda cilde zarar verebilir.
  • Ağrı ve yaraları geçirebilir. Ağrı olan bölgelere uygulanabilir.
  • Depresyona karşı çok etkilidir, direkt nefes yoluyla koklanabilir veya yastık kılıfına sürülebilir. Duş alırken banyoda kullanılabilir.
  • Karaciğer sorunlarını giderebilir. Deri üzerinden karaciğere masaj yapılarak uygulanabilir veya ayakların hassas kısmına uygulanır.
  • Yine papatya yağı ayakların hassas bölgelerine uygulanarak mide ağrılarının giderilmesi sağlanabilir.
  • Papatya yağı, zihinsel ve günlük enerji sağlaması için ayakların hassas kısımlarına uygulanabilir.
  • Uyku sorunu yaşıyorsanız bir damla papatya yağını papatya çayına ekleyerek içebilirsiniz.
  • Banyo suyunuza veya giydiğiniz elbiseye bir miktar ekleyerek sinirlilik halinizi giderebilirsiniz.
  • Kadınların sık yaşadığı ay başı sorunlarını giderebilir.
  • Papatya yağı sinir sistemi üzerinde çok etkilidir, sinir sisteminin düzenli çalışması için yardımcı olabilir.
  • Bütün bu faydaları dışında papatya yağı cilt ve saç sağlığı için çok faydalıdır. Kuru ciltler için çok iyi bir nemlendiricidir. Saç sağlığını korur ve dökülmesine engel olabilir.

  Papatya Çayı Zararları

  Papatya çayının birçok açıdan faydalarını detaylı olarak inceledik. Çok geniş yelpazede sağlığa şifa ürettiğini gördük. Ama daha çok aşırı tüketimden kaynaklanan bazı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bunun dışında bebeklerde, hamile kadınlarda ve emzirme döneminde olan annelerin tüketimine çok dikkat etmeleri gerekmektedir, gerekirse doktorlarına danışmadan tüketme melidirler.

  Papatya yağı bebek ve çocuklara ağızdan kesinlikle verilmemelidir, cilt veya derilerine uygulandığında mutlaka inceltilmelidir.

  Mide rahatsızlığı, tansiyon ve şeker hastalarının papatya çayı tüketimini doktorlarına danışarak yapmalarını öneririz.

  Papatya çayı ve papatya yağının sinir sistemi üzerinde ciddi etkileri vardır, bu yüzden epilepsi hastalarının kullanması önerilmez.

   

  Papatya Çayının Cilde Faydaları

  • Cilt üzerinde hamilelik de oluşan veya güneş lekelerinin giderilmesinde etkilidir.
  • Sivilcelere ve aknelere uygulandığında yok olmasını sağlar ve yeniden oluşmasını önler. Fakat bazı cilt sorunları karaciğerden veya başka bir organdan kaynaklanıyor olabilir.
  • Papatyanın rahatlatıcı etkisi stresi yok ettiği için, cildinizde stres yüzünden meydana gelen tüm sorunlar en aza inecektir.
  • Papatya suyu çok iyi bir makyaj temizleme malzemesidir. Papatya suyunu pamuk ile ıslatarak cildinizi sildiğiniz takdirde cilt üzerinde yerleşmiş olan bütün kiri ve makyajı tamamen temizleyebilirsiniz. Ayrıca cildinizin gözeneklerini açacağı için canlılık da verecektir. Kuru cilde sahip olanlar üzerine doğal bir nemlendirici ürün kullanırlarsa ciltleri için daha iyi olur.
  • Papatya cildin ihtiyacı olan bir çok vitamin ve minerali bünyesinde barındırır. Bu yüzden cilde canlılık ve tazelik kazandırdığı gibi, bunun yanı sıra yaşlanmanın etkilerini yavaşlatır.

  Papatya Çayının Kimler İçmemeli

  Papatya çayı çoğu kişi tarafından faydalarından yararlanılan bitkisel bir çaydır. Ancak bazı durumlarda içilmemesi gerekir. Papatya çayı kullanılan bazı ilaçlarla etkileşim yaratabilir. Devamlı ilaç kullanan kişiler etkileşim konusunu doktoruna danışarak papatya çayı içmeye devam etmelidir. Papatya çayı alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Deri döküntüsü, boğaz şişliği ve nefes darlığına yol açabilir. İçerisindeki maddelere alerjisi olanlar papatya çayı içmemelidir. Yine bazı özel durumlarda içilmemesi tavsiye edilmez. Hamilelik ve emzirme döneminde içilmemesi gerekir. Rahmi uyarıcı etkisi olduğu düşünülen papatya çayı erken doğum ve düşüğe sebep olabilir. Karaciğer, böbrek hastaları, küçük yaştaki çocuklar içinde önerilmeyen bitkisel çaylar arasındadır. Yakın zaman içinde operasyon geçirecek olan kişiler papatya çayı içmeye ara vermelidir. Kan inceltici etkisi bulunduğundan ameliyat anında ve sonrasında bazı risklerin gelişmesine sebep olabilir.

  Papatya Çayını Satın Alırken

   küflenmemiş olmasına ve taze olmasına dikkat edelim. Herhangi bir zararı olmayacağı gibi dolayısıyla faydasını görmekte pek mümkün olmaz.

  Papatya Çayı Her gün İçilir mi?

  Papatya çayı, abartıya kaçılmadığı sürece her gün içilmesinde bir sakınca yoktur. Ancak hamilelerin emziren annelerin, şeker hastalarının, papatya alerjisi olan kişilerin papatya çayı tüketimi oldukça sakıncalıdır.
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.