Patates Kızartması Kilo Yapar mı?

06.03.2019
3.186
Patates Kızartması Kilo Yapar mı?

Patates Kızartması Kilo Yapar mı? Ülkemizin yanı sıra tüm dünya genelinde en çok tüketilen ve çok sevilen bir lezzet olan patates kızartması, maalesef ki yüksek oranda kalori içeriyor.

Yüksek miktarda nişasta içeren patatesin bir de kızgın yağda kızartılması, bu enfes lezzetin kalorisini arttırmanın yanı sıra düzenli olarak tüketildiğinde kolesterol, kalp-damar vb. pek çok rahatsızlığa yakalanmamıza yol açıyor.

Yalnızca 1 tabağı bile neredeyse 8 dilim ekmeğe denk gelen bu lezzetli besini tüketirken oldukça dikkatli bir şekilde davranmamız, tüketim esnasında aşırıya kaçmamamız, hem kilo almamamız hem de daha sağlıklı bir yaşam sürerek, kolesterol, obezite, kalp-damar rahatsızlığı gibi ölümcül hastalıklardan korunmamız adına oldukça önem arz ediyor.

Patates kızartması kilo yapar mı? başlıklı bu yazımızda aynı zamanda bu lezzetli yiyeceğin kalori miktarına değinmek ardından da besin değerleri ile ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz.

Patates Kızartması Kilo Aldırır mı?

Zayıflamak isteyen ya da diyette olan kişilerin tüketiminden kaçınmaları gereken bu yiyecek, kısa sürede vücudumuzda yağlanmaya neden olduğundan istisnasız kilo alımını da beraberinde getiriyor.

Cafelerde ve restoranlarda genellikle hamburger ve fast-food tarzı gıdaların yanında tükettiğimiz patates kızartmasının daha önce kullanılan yağda kızartılması ise kansere yakalanma riskimizi ciddi oranda yükseltiyor.

Aynı zamanda evlerinizde patates kızarttığınız zaman kızartma esnasında kullandığınız zeytinyağını ya da diğer yağları bir kutu ya da camda asla saklamamalı, bu yağı tekrar kullanmaktan kaçınmalısınız. Aksi halde ileride kansere yakalanma riski ile karşılaşmak zorunda kalabilirsiniz. Aman dikkat!

Yüksek miktarda yağ içeren patates kızartması, maalesef ki patatesteki vitamin ve minerallerin de kızartılma işlemi sonrasında kaybolmasına yol açıyor. Yani bu lezzetli besini tükettiğimizde hiçbir şekilde vücudumuz vitamin ve mineral almıyor.

Bu yüzden canınız patates tüketmek istediğinde muhakkak patatesi haşlayarak, tüketmeniz tüm uzmanlar ve diyetisyenler tarafından şiddetle öneriliyor.

Kısacası patates kızartması, bol miktarda yağ ve nişasta içerdiğinden karaciğer ve diğer organlarınızda özellikle bel, kalça ve göbek bölgenizde fazlalık yağlarla yüzleşmenizi beraberinde getiriyor.

Öyle ki yalnızca bir tabak yani 100 gram patates kızartması bile 536 kaloriye denk geliyor.

Patates Kızartması Besin Değerleri

Yaklaşık 536 kaloriye tekabül eden bu lezzetli besinin besin değerlerini yani bu besindeki vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve yağ oranını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

100 gram patates kızartması;

 • 5 gram karbonhidrat,
 • 4 gram protein,
 • 5 gram yağ,
 • 563 mg sodyum,
 • 65 mg kalsiyum,
 • 3 mg demir,
 • 1250 mg potasyum,
 • 13 mg A vitamini,
 • 10 mg C vitamini

içeriyor.

1 patates kızartması kalori

Haşlanmış patates kızartması tükettiğinizde ise vücudunuza neredeyse 2-3 kat daha fazla vitamin ve mineral kazandırmış oluyorsunuz.

Patates Kızartmasının Zararları:

Uzun süreli ve düzenli tüketimin zararlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

 • Bol miktarda karbonhidrat ve nişasta içerdiğinden ilerleyen dönemde aşırı kilo alımına ve obeziteye yol açıyor. Bu besinin hiçbir şekilde ekmekle birlikte tüketilmemesi gerekiyor. Aksi halde aldığınız kalori miktarı daha da yükseliyor.
 • Aşırı ve uzun süreli tüketim, damar tıkanıklığı ve damar sertliğine neden oluyor.
 • Glisemik indeksi yüksek olan bu besin, kısa bir süre sonra tekrar acıkmanıza yol açıyor. Bu yüzden özellikle Ramazan aylarında oruç tutacağınız günlerde bu besini tüketmekten kaçınmanız gerekiyor.
 • Aşırı ve düzenli tüketim, mide kanseri başta olmak üzere pek çok kanser çeşidine yakalanma olasılığınızı arttırıyor.
 • Hamile kadınlar tarafından tüketildiğinde bebeğin obez ya da şeker hastası olarak doğmasına neden olabiliyor. Bu yüzden hamile annelerin hem kendi sağlıkları hem de bebeklerinin sağlığı açısından hamilelik müddetince patates kızartması ve diğer kızartma çeşitlerini tüketmekten uzak durmaları son derece önem arz ediyor.
 • Hamileler tarafından tüketildiğinde anne adayının yoğun bir şekilde kilo almasına yol açıyor.

Diyette Patates Kızartması Tüketebilir miyiz?

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak ve fazlalık kilolarınızdan kısa bir süre içerisinde kurtulmak istiyorsanız, diyetiniz boyunca asla patates kızartması tüketmemelisiniz.

Ancak diyet boyunca patatesi haşlayarak, aşırıya kaçmayacak şekilde tüketebilirsiniz. Haşlanmış patates, kızartılmış patatesin aksine daha uzun bir süre tok kalmamızı sağlayarak, zayıflamamıza katkıda bulunuyor.

Kişinin açlık krizlerine girmesine engel olarak, abur cubura yönelmesini önlüyor. 100 gram haşlanmış patateste ortalama 103 kalori bulunduğundan patatesin bu çeşidini tüketirken de aşırıya kaçmamanız gerekiyor.

Haşlanmış patates, sindirim sistemimiz üzerinde de rahatlatıcı bir etki gösteriyor. Ancak aşırı tüketimin kabızlık, şişkinlik gibi sindirim sistemi problemlerine neden olmaması adına günde 1-2 adet haşlanmış patatesten fazlasını tüketmemelisiniz. Mümkünse patatesle birlikte metabolizma hızlandırıcı yoğurt tüketmelisiniz.

Patates Kızartması Kilo Yapar mı? sorusunu yanıtladıktan sonra 3 günde yaklaşık 4-5 kilo verdirdiği, bu diyeti deneyen kişiler tarafından iddia edilen patates diyeti ile yazımızı sonlandırmak istiyoruz.

3 Günde 5 Kilo Verdiren Patates Diyeti

Lif açısından zengin olan, metabolizma ve sindirim sistemi dostu bu diyetimizle 3 günde yaklaşık 3-5 kilo verebilmeniz mümkün!

Şayet hamileyseniz ya da bebeğinizi emziriyorsanız, diyabet vb. kronik bir rahatsızlığınız varsa, düzenli olarak reçeteli ya da reçetesiz ilaç kullanıyorsanız; bu diyete başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bu diyeti 3 günden daha uzun bir süre devam ettirmemeli ayda en fazla bir sefer bu diyetten yararlanmalısınız.

 • Örnek Patates Diyeti Listesi:

1.gün:

Kahvaltı: 4 yemek kaşığı köy yoğurdu ve 1 adet haşlanmış patates

Öğle: 4 yemek kaşığı köy yoğurdu ve 1 adet haşlanmış patates

Akşam: 8 yemek kaşığı köy yoğurdu

2.gün:

Kahvaltı: 4 yemek kaşığı köy yoğurdu

Öğle: 3 yemek kaşığı köy yoğurdu ve 1 adet haşlanmış patates

Akşam: 8 yemek kaşığı köy yoğurdu ve 1 adet haşlanmış patates

3.gün:

Kahvaltı: 1 adet haşlanmış patates

Öğle: 3 yemek kaşığı köy yoğurdu ve 1 adet haşlanmış patates

Akşam: 4 yemek kaşığı köy yoğurdu

UYARI:

 • Diyetinizden istediğiniz sonucu alabilmek adına mutlaka günde en az 2 litre su tüketmeye özen göstermelisiniz.
 • Ara öğünlerde yeşil çay, rezene çayı, papatya çayı gibi kilo verdiren bitki çaylarından bir bardağı aşmayacak şekilde tüketebilirsiniz.
 • Ya da yarım avucu aşmayacak şekilde badem, fındık gibi kuruyemişleri, 1 adet meyveyi tercih edebilirsiniz.
 • Diyet boyunca günde 30 dakikalık tempolu yürüyüşlere çıkarak, 3 günün sonunda yaklaşık 3-5 kilo verebilirsiniz.
 • Ancak verdiğiniz kiloları diyet sonrasında hızlıca geri almamak adına mutlaka düzenli ve dengeli beslenmeniz gerektiğini unutmamalısınız!

Bu yazımızda kısaca patates kızartması kaç kalori? Kilo yapar mı? sorularını yanıtlamaya çalıştık.

En kısa sürede dilediğiniz kiloya düşebilmeniz dileğimizle…

Sağlık ve afiyetle kalın…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet