Patates Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir? Patates Suyu Yüzü Sürülür mü?

  09.10.2019
  53.119
  Patates Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir? Patates Suyu Yüzü Sürülür mü?

  Patates Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir? Patates Suyu Yüzü Sürülür mü? Son dönemin en masrafsız, en pratik güzellik çözümlerinden biri olarak tanıdığımız patates suyu cildi adeta pahalı kremleri rafa kaldıracak kadar iyi onarıyor diyebiliriz. Patates suyu cilde faydaları sayesinde ister serum ister maske olarak kullanılabilir. Bu durumda patates suyu yüze sürülür mü sorusunu açıklamamız gerekecektir. Siz de patates suyunun cilde faydaları hakkında tüm bilgileri almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

  Patates Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

  Cilt için faydalarını, içerisindeki yüksek mineral ve vitamin oranına borçlu olan patatesi yakından tanıyanlar artık onu sadece yemekle kalmıyor. Direkt olarak uygulandığı takdirde cilt için de faydaları görülen patatesin, özellikle suyunu direkt sürmek olabilecek en ucuz bakım ürününü bulmanızı sağlayabilir.

  Potasyum, kalsiyum, kükürt, demir, bakır, magnezyum, fosfor patateste bulunan minerallerden yalnızca bazılarıdır. Bunun yanında A, B, C, E vitaminleri gibi cilt onarımı için büyük önem arz eden vitaminler ve folik asit de patatesin getirilerindendir. Haliyle patates suyu kullananlar oldukça besleyici bir tonik elde etmiş oluyor.

  Cildindeki sorunlar için doğal çözüm arayanlar için, patates suyu kırışıklık ya da akne gibi pek çok yaygın konuda faydalarını gösteriyor. Daha genç ve parlak bir cilt için çözüm sunan bu suyun sayesinde farklı tarifler uygulamak da mümkün. Dileyenler cilt için faydalı diğer bitkisel yağları seyreltmek için de patatesin suyunu kullanabilirler. Doğru karışımı uyguladığınızda bu harika suyun faydalarını arttırmak mümkün olabilir.

  Peki patates suyu ciltte ne kadar kalmalı? Patates suyu cilt için nasıl kullanılır? Gelin birlikte bu soruların farklı alternatiflerle cevaplarını inceleyelim.

  Göz Altı Morlukları İçin Patates Suyu

  Patates kullanılarak yapılacak olan cilt bakım uygulamalarının başında göz altı morlukları geliyor. Göz altlarına patatesin direkt olarak uygulanmasıyla, pahalı kremlerle bile çözülemeyen göz altı morluğu sorunu tarihe karışabilir.

  Patatesin suyunu daha iyi çıkarmak adına ister rendeleyebilir, isterseniz pratiklik açısından yalnızca halkalar halinde dilimleyebilirsiniz. Gazlı bir beze ya da tülbende sardığınız bu patatesleri morlukların ve çökmelerin olduğu göz çevresine, özellikle de göz altlarına yerleştiriniz. 15 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzden patatesleri çıkarın ve gün içinde yorgunluktan ileri gelen gözaltı morluklarını da bu şekilde hızlıca geçirin. Genetik olarak sürekli yaşanan morarmalar için gece yatmadan önce bu kürü uygulayabilirsiniz.

  Cilt Lekeleri İçin Patates Suyu

  Cilt lekelerini iyileştirmek ve cilt tonunu dengelemek, patates suyuyla elde edebileceğiniz diğer yararlar arasındadır. Ayrıca içerisindeki besleyici öğeler sayesinde cildi besler ve olası enfeksiyonlardan da korur. Bu sebeple cildinize patatesin suyunu sıkıp sürmeniz yeterlidir.  Yalnızca bir pamuk üzerine alıp sürdüğünüz patates suyu cildinize büyük farklar yaratacaktır.

  Peeling Olarak Patates Suyu

  Patates suyunun bu denli sevilme nedenlerinden biri de cildi canlandırması ve temizlemesidir. Bu sebeple peeling olarak kullanılmak için oldukça idealdir.

  Bir adet patatesi alıp rendeledikten sonra suyunu sıkıp parmak uçları ile suyundan bir miktar alın ve cildin üzerine nazik hareketlerle ovarak uygulama yapın. Haftada yalnızca bir kez bu şekilde patates suyu kullananlar cildinin biriken ölü hücrelerden arınmasını sağlar. Bu sayede gözenekler açılır ve cildin oksijenlenmesi desteklenir.

   

  Cilt Beyazlatmak için Patates Suyu

  Uzak Doğu ülkelerinde bilindiği gibi senelerdir cildin daha beyaz olması için nişasta içeren ürünler tüketilir. Nişastası besinler dendiği zaman şüphesiz akla ilk gelen besinlerden biri ise patates olmaktadır.

  İçerisinde bol miktarda nişasta barındıran patates suyu cildi onarmak ve bakımını yapmak için oldukça idealdir. Çünkü nişasta içermesiyle aynı anda cildin ton dengesini bulmasına, daha aydınlık, parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur.

  Patatesin içerisinde bol miktarda nişasta bulunduğundan, patates suyu ile cilde bakım yapmak, cilt tonunu eşitler ve cilde aydınlık ve daha beyaz bir görünüm kazandırır. Bu amaçla patatesi kullanmak için yalnızca patates suyu tonik olarak sürüldüğünde bile etkilerini gösterecektir. Taze sıkılan patates suyunu dileyenler küçük bir cam şişe içinde ertesi gün sürmek üzere de saklayabilir.

  Cildi Nemlendirmek için Patates Suyu

  Mevsim geçişleri başta olmak üzere dönem dönem hepimizde cilt kurulukları meydana gelebilir. Bazılarımızın ise cildinin kronik bir kuruluğu bulunmakta, pul pul dökülmeler meydana gelmektedir. Bu durumda cildi nemlendirmek için patatesin doğal besleyiciliği oldukça faydalı olacaktır.

  Patates maskesi yapmak isteyenlerin cildini yoğun bir nem bombardımanına tutmak için ise yapacağı tarif ise oldukça basit. Bir patatesi rendeleyip içerisine bir kaşık lor peyniri ekleyip bu maskeyi yüzünüzde 15 dakika bekletebilir ve sonrasında suyla durulayabilirsiniz.

  Patates maskesi ne sıklıkla yapılır diyorsanız, bu basit tarifi yalnızca haftada 1 defa uygulamanın yeterli olacağını bilmelisiniz. Bu sıklıkla yapılan maskeyle cildin ideal nem dengesini yakalamak kolaylaşacaktır.

  Sivilceler için Patates Suyu

  Ergenlik dönemindeki gençlerimiz başta olmak üzere, cilt tipine ve cilt bakımına bağlı olarak sivilce sorununu yaygın bir şekilde görüyoruz. İltihaplı sivilceler başta olmak üzere genelde can sıkıcı ve acı verici olan bu sivilcelerden kurtulmak içinse patates dilimleri yeterli olacak.

  Çiğ patates dilimlerini alın ve elma sirkesine batırıp yüzünüze sürün. Bu noktada unutulmaması gereken elma sirkesinin tamamen doğal olması ve kaliteli olması gerektiğidir. Sivilcelerin üzerine direkt olarak yerleştirilen bu patatesler cilt üzerinde bir antibiyotik etkisi sağlayacaktır. Dileyenler patates cilt üzerinde kuruduktan sonra çekip, cildi yıkadıktan sonra kremle de tedaviyi destekleyebilirler. Bu şekilde uygulandığında patatesin tam sivilce giderici kür olduğunu ve oldukça etkili olduğunu görebilirsiniz.

  Sizlere patates suyunun cilde faydaları hakkında tüm detayları açıkladık. Artık sizler de doğal ve düşük ücretli cilt bakımını hayatınıza kazandırabilirsiniz. Tüm görüşlerinizi bizlere yazmayı ve yorum olarak bırakmayı unutmayın.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.