Propolis Nedir? Faydaları Nelerdir? Neye İyi Geliyor? Nasıl Kullanılır?

23.11.2020
694
Propolis Nedir? Faydaları Nelerdir? Neye İyi Geliyor? Nasıl Kullanılır?

Propolis Nedir? Faydaları Nelerdir? Neye İyi Geliyor? Nasıl Kullanılır? Arıların bizlere sunduğu mucize etkili şifa kaynağı propolis herkesin denemese dahi en azından hayatında bir kere duyduğu bir besindir. Bu özel besin arıların doğadan en faydalı, en şaşırtıcı bileşenleri toplamasıyla elde ettiği son derece önemli, zengin ve değerli bir bileşendir. Siz de propolisin faydaları hakkında tüm bilmeniz gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Propolis Nedir?

Arılar tarafından iğne yapraklı ağaçlar ve bitkilerin tomurcukları başta olmak üzere pek çok bitkiden toplayıp kendi salgı bezinden çıkan enzimlerle harmanlayarak üretilen propolisin faydaları hem kendileri hem insan sağlığı açısından son derece önemli. Reçineyi andıran bu özel besin, arılar için bakteri ve mantarları uzak tutmak, petekleri hijyenik kılmak ve diğer zararlı canlıların girişini engellemek için kullanılmakta. Ek olarak kovan içindeki petekleri onarmak ve sağlamlaştırmak için de kullanılan bu yapı sayesinde arıların hijyen ve güven için kullandığı bu ürünün ne kadar etkili olduğu görülmekte.

Yunanca savunma yani “pro” ve şehir yani “polis” kelimelerinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan propolisin yararları çoğunlukla kahverengi olarak gördüğümüz ve kendine has bir kokusu olan bu ürünün keşfinin ne kadar eski olduğu da bilinmekte. Tarih boyunca sayısız alanda tedavi amaçlı kullanılmış olan bu besin, içerdiği temel bileşenler sabit olsa da elbette mevsimsel olarak içerik değişikliği gösterebilmekte, ancak her durumda doğanın ve arıların insanlara bir şifa ve sağlık hediyesi olarak kabul edilmektedir.

 

Propolis İçeriği Nedir?

En sık kullanılan tipi olan kavak tipi propolisin içeriği incelemelere göre 150’ye yakın biyoaktif türden farklı bileşen içermekte, toplamda ise 300 farklı bileşik bulundurmaktadır. Son derece faydalı bir diğer arıcılık ürünü olan polenden farklı olarak yoğun şekilde B1, B2, C, E vitamini içeren propolisin, ek olarak çinko, bakır, demir, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve potasyum gibi pek çok önemli mineral açısından da zengin olduğu bilinmektedir.

Bağışıklığı arttırma etkisiyle ön plana çıkan ve bunu virüs, bakteri gibi zararlı patojenlerini uzaklaştırırken vitamin ve mineral desteği sağlamasına borçlu olan propolis faydaları ile özellikle erken yaşlar için önerilmektedir. İşlenmemiş olan propolisin bal mumuna benzeyen yapısı nedeniyle sindirimi bir hayli güç olmakta, bu nedenle bu bileşiğin doğru yöntemlerle ayrıştırılması ve reçineyi andıran öz kısmının çıkarılarak kullanıma hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Böylece bitkilerin kalıntılarından ve böceklerin larvalarından da arındırılmış olan içerik, tam anlamıyla fayda göstermektedir.

Propolis Faydaları Nelerdir?

İşlenmemiş halinde %30 bal mumu, %50 reçine, %10 aromatik yağlar, %5 polen ve %5 mineral ile organik bileşenler bulunan propolisin sağlığa faydaları neredeyse anlatmakla bitmiyor diyebiliriz. İnsan sağlığına olan olumlu etkileri kanıtlanmış bulunan bu bileşiğin aynı anda antibakteriyel, antienflamatuar, antifungal ve antiviral etkilere sahip olması için durumu kısa bir özeti diyebiliriz.

Pek çok rahatsızlığı daha oluşmadan önleyen propolisin içerisinde yer alan etanol ekstraktı, iltihapları da aynı şekilde önlemekte, yine propolisin içinde yer alan bir diğer bileşik olan kafeik asit fenil ester ile clerodane diterpenoidin bileşiklerinin de kanserli hücrelere karşı savaş açtığı bilinmektedir. Hatta bu içerik sayesinde propolisin meme, cilt, gırtlak, karaciğer, kolon, mesane, ve yumurtalık kanseri gibi yaygın ve önemli kanser tiplerinin tedavisine katkısının olduğu düşünülmektedir.

Propolis kullananlar tarafından ispatlanmış olan diğer faydalar ise şu şekilde özetlenebilir:

  • İçerdiği bioflavonoidler sayesinde virüslere karşı etkin koruma sağlayan propolisin, bu şekilde grip ve soğuk algınlığını önlediği bilinmektedir.
  • Diş macununa eklenerek kullanıldığında ağız içi bakteri oluşumunu önlemekte ve bazı diş eti rahatsızlıklarının önüne geçmektedir.
  • Propolisin cilde faydaları en az sistemik etkiler kadar ön planda olmakta, hücre üretimini desteklediği için yara iyileşmesi ve yanık tedavisinde kullanılabilmektedir.
  • Kolit, ülser, mide ve bağırsak kanseri gibi gastrointestinal sistem ile ilişkili hastalıklara karşı koruyan propolisin sindirim rahatsızlıklarını tedavide etmede kullanılması mümkün olabilmektedir.

 

Propolis Nasıl Kullanılır?

Farklı formları bulunan ve farklı amaçlarla kullanılan propolis nasıl kullanılır sorusunu gündeme getiren bir besin olmakla birlikte, suda çözünür damla, tablet, kapsül, krem, sprey, şurup ve toz gibi farklı formlarının her biri kendine göre farklı bir kullanım talimatı bilgisi gerektirir. Satın almayı tercih ettiğiniz marka ne olursa olsun sizlere ambalajla birlikte kullanım talimatı sunulmakta, genellikle içeceklere veya yoğurt gibi yiyeceklere eklenerek tüketim önerilmektedir.

Propolis Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

İçeriği doğal bir ürün olduğu için propolisin zararları konusunda temkinli olunması gerekmekte, özellikle bazı ilaçların doğal tedavi ürünleriyle tepkimeye girebilme olasılığı göz önünde bulundurulmalıdır. Uygun kullanım şekli ve dozu hakkında doktorunuza danışarak kullanabileceğiniz bu ürünün özellikle astım gibi kronik solunum yolu rahatsızlığı olan kişiler tarafından alınmadan alerjik testlerini olması gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet