Propolisin Cilde Faydaları Nelerdir

10.05.2019
2.219
Propolisin Cilde Faydaları Nelerdir

Propolisin Cilde Faydaları Nelerdir Arıların bizlere taşıdığı sağlık kaynağı propolis, adeta insan sağlığı için doğanın bir armağanıdır. Doğanın sunduğu bir lütuf olan bu özel besinin faydaları ise saymakla bitmiyor diyebiliriz. Ancak siz de güzelliğiniz için doğru ürünü arıyorsanız propolisin cilde faydaları hakkında gerekli bilgileri edinerek işe başlayabilirsiniz.

Arılar ne üretse sonsuz fayda sağlıyor ancak söz konusu propolis olduğu takdirde karşımıza büyük bir şifa kaynağı çıkıyor. Doğal cilt bakım ürünü olarak görebileceğimiz propolisin nasıl kullanılabileceğini ise yazımızda tüm detaylarıyla sizler için paylaşıyoruz.

Arı polenine benzetilen hatta sıklıkla polenle karıştırılan propolisin faydaları aslında bu üründen çok daha farklı ve özel. Arıların bitkilerin hem sap, hem yaprak hem de tomurcuk kısımlarını gezerek elde ettiği propolis, hem antioksidan hem antibakteriyel özelliklere sahip bir ürün. Kovanların açıkta kalan deliklerini kapatıp iç kısmını mikroplardan arındırmak için arılar tarafından kullanılan bu ürün adını Yunanca’da şehrin savunması anlamına gelen bir kelimeden alıyor.

Anlamından bile önemini çıkarabileceğimiz propolisin yararları elbette yalnızca arılara değil. Bu besinin insanların başta cildi olmak üzere genel sağlığına katkısı büyük.

Propolisin Cilde Faydaları Nelerdir?

İçerisinde oldukça yüksek miktarda B1, B2, C ve E vitaminleri taşıyan propolis, buna ek olarak; demir, çinko, bakır, magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller bakımından da zengin bir besindir. Bu yoğun ve doğal içeriği düşünüldüğünde propolisin tercih ettiğimiz pek çok bakım ürününe kıyasla cilde çok daha etkili ve faydalı olacağını anlamak zor değil.

Antioksidan yapısı aracılığıyla cilt üzerindeki erken yaşlanma belirtilerini geciktirmek, bu özel besinin başlıca etkilerindendir. Propolis yüze sürülür mü sorusu kullanıcıların çekimserliğini gösteren yaygın bir soru olsa da, bu besinin cilt üzerindeki kullanımı ile yıllara meydan okumak mümkün. Propolis kırışıklık giderici etkilerini dilerseniz hem püre olarak yüzünüze sürdüğünüzde, dilerseniz kendi bakım kürünüzü yaptığınızda gösterecektir. Cildiniz üzerinde bir katman yaratarak koruyucu görevini gösteren propolis sayesinde kaz ayağı çevresinde de güvenle kullanacağınız bir kırışıklık giderici bulmuş olabilirsiniz.

Antibakteriyel  yapısı sayesinde sivilce ve aknelerle mücadele için de propolisi tercih etmek akıllıca olacaktır. Yüze propolis sürmek kir ve bakterilerle kapanmış olan gözenekler nedeniyle yaşanan sivilce ve siyah nokta sorunlarına çözüm olabilir. Gözenekleri etkin bir şekilde açan ve arındıran propolis ile cildinizi doğal yollardan temizlemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Bilindiği gibi cilt sorunlarının bir diğer yaygın nedeni de güneşin yaydığı UV ışınlardır. Bu ışınların yarattığı zararlı etkilere, yanlış beslenme, alkol, sigara alışkanlıkları, solunun havanın kirliliği gibi etmenler de eklendiğinde cilt tahribatı kaçınılmaz bir hal alır. Vücutta bulunan ve zararlarıyla cilt üzerinde yaşlandırıcı etkiler yaratan serbest radikallere karşı etkili bir savunma sağlayan propolis ise bu etkilerin başarılı bir düşmanıdır. Cilt üzerindeki güneş lekelerine, izlere, hatta cilt kanserine kadar dahi savunma sağlayan propolis, güneşin etkilerini en aza indirecektir.

Yaraların iyileşme sürecini de hızlandıracak olan bu ürünün doğal olması sayesinde açık yaralara dahi uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur. Kişilerin yaralarının iyileşme sürecini antiseptik etkileri ile hızlandıran propolis, iz kalmadan cildin sağlıklı bir şekilde toparlanmasını sağlar.

Karma ve yağlı cilde sahip olanların güvenle kullanabileceği propolisin faydaları özellikle bu cilt tiplerinde daha belirgin şekilde görülür. Çünkü bu cilt tipine sahip olanlar için cildi yağlandırmadan nemlendirmek ve nem dengesini sağlayarak cildin doğal canlılığını korumak hassas ve zor bir konudur. Propolis ekstratı yüze sürülür mü sorusunu sıklıkla alıyoruz ancak cilde ince bir katman olarak uygulanan bu ürün sayesinde cilt problemlerine veda edenleri siz de çevrenizde görebilirsiniz. Ürünün düzenli kullanımı istenmeyen yağlanmanın önüne geçerken kuru bölgelerin de ideal oranda nemlenmesine yardımcı olmaktadır.

Aşırı yağlanmanın önüne geçmesi, bu ürünün avantajlarından yalnızca biri olurken, mikroorganizmaları uzaklaştırması ise bir diğer faydasını oluşturuyor. Ürünün cilt üzerindeki viral ya da mantar kaynaklı hastalıklara karşı adeta bir koruyucu olduğunu söylemek mümkün. Mantar sorunu olanlar için tek başına yeterli olmasa da tedaviyi hızlandırdığı kesin olan propolis sayesinde yalnızca yüz değil tüm vücudun cilt sağlığı korunabilir.

Vücudun farklı bölgelerinde yer yer hepimizin yaşadığı minik kesi ve çizikler için de propolisin doğal antiseptik ve antibiyotik etkilerinden faydalanılabilir. Bu ürün tek başına minik yaralar için mucize etkiler yaratabilmektedir. Ancak ilerleyen vakalarda uygun görülürse antibiyotik desteği alınabilir.

Propolis Kremi Evde Nasıl Yapılır?

Propolis; almak istediğiniz zaman piyasada macun kıvamında kolaylıkla bulabileceğiniz ürünlerdendir. Ürünü almanızın ardından direkt olarak cildinizde uygulamanızda bir sakınca görülmediği gibi aksine doğal bir ürün olması nedeniyle güvenle tavsiye edilir. Ancak siz ürünün etkilerini artırmak amacıyla içerisine etkisine güvendiğiniz bakım kremlerinden ya da yağlarından ekleyebilirsiniz.

Tek başına yeterince güvenilir, etkili ve faydalı olan bu ürünü daha da etkin kılmak için dilerseniz yine aktarlardan bitkisel ürünler alabilir ya da eczanenizden reçeteyle satılan ilaçları temin ederek kendi özel macununuzu üretebilirsiniz. Propolis kremi evde nasıl yapılır, sorusunun yanıtı görüldüğü gibi oldukça uygun fiyatlı ve pratiktir.

Görüldüğü gibi kırışıklıklardan çiziklere, sivilceden yağlanmaya, pek çok sorun için propolis tek başına yeterli olabilen şifalı bir besin türüdür. Doğal, uygun fiyatlı, kolay bulunabilir ve ev ortamında uygulanabilir olması ise onu özel kılan diğer avantajlarındandır. Siz de dilediğiniz gibi kullanabileceğiniz bu ürünü direkt olarak cildinize uygulayarak etkilerini görebilir, düzenli kullanımla sorunların daha oluşmadan önüne geçebilirsiniz. Siz de kullanım öncesinde aldığınız ürüne karşı bünyenizin tepkisinden emin olmak adına küçük bir bölgede uygulama yaparak işe başlayabilirsiniz. Herhangi bir alerjik reaksiyona yol açmaması gerekli görülen ürünü, anormal bir durum yaşamadığınızı gözlemlediğiniz takdirde iç rahatlığıyla kullanmaya başlayabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet