Protein Tozu Nedir? Nasıl Kullanılır? Kilo Aldırır mı?

  05.03.2019
  1.180
  Protein Tozu Nedir? Nasıl Kullanılır? Kilo Aldırır mı?

  Protein Tozu Nedir? Nasıl Kullanılır? Kilo Aldırır mı? Özellikle fitness ile ilgilenen ya da kas geliştirmek isteyen erkekler tarafından yoğun bir şekilde kullanılan protein tozu; bileşenlerindeki amoniasit çeşitleri, soya proteini ve süt sayesinde kaslarımızı ciddi ölçüde güçlendiriyor.

  Kas kütlesinde artış elde etmenizi sağlayan protein tozu; sporun neden olabileceği kas yıkımlarını engellemenin yanı sıra kasları besleyerek, onarıyor. Yani vücudunuzdaki yağın kasa dönüştürülmesinde oldukça önemli bir rol üstleniyor.

  Genellikle sporla ilgilenen erkeklerin kullandığı protein tozu; kadınların kullanımına pek de uygun olmamakla birlikte kas geliştirme ile uğraşmayan kişiler tarafından kullanıldığında kişinin ciddi anlamda kilo almasına yol açabiliyor.

  Yani vücudunun günlük protein ihtiyacını besinlerle karşılayan kişiler, bir de bu ürünü kullandıklarında fazla proteinler vücut tarafından yağa dönüştürülüyor.

  Bu yüzden vücudunda protein eksikliği bulunmayan, düzenli olarak egzersiz ve sporla ilgilenmeyen kişilerin gelişigüzel bir şekilde protein tozu içeren gıda takviyelerinin tüketiminden mümkün olduğunca kaçınmaları gerekiyor.

  Protein Tozu Nedir?

  Peynir altı sularının birtakım filtreleme yöntemleri kullanılarak, toz haline getirilmesi ile elde edilen protein tozları; özellikle vücut geliştirme sektöründeki gelişmeler doğrultusunda günümüzde gittikçe daha da popülerlik kazanan, kullanıcı sayısı her geçen gün daha da artan bir ürün olma özelliği taşıyor.

  Doğal besinlerin yani beslenme ile vücuda kazandırılan proteinin yerini hiçbir şekilde tutmayan protein tozlarının gıda takviyesi olarak kullanılmaları, kişinin günlük protein eksikliğini tamamlamasına yardımcı oluyor.

  Günlük proteinin gereğinden fazla alınımı, birtakım komplikasyonlara neden olabileceğinden piyasada satışa sunulan bu ürünleri kullanmak isteyen kişilerin öncelikle bir doktora danışmaları, sağlıkları ve kilo almamaları adına oldukça önem arz ediyor.

  Protein Tozu Kaç Kalori?

  Bu tozların yalnızca 30 gramında yaklaşık 120 kalori yer alıyor. Yani ürünün kalori miktarının son derece yüksek olduğunu ifade edebiliriz.

  Bu yüzden spor ya da egzersiz ile ilgilenmeyen ya da herhangi bir diyet yapmayan kişilerin bu ürünleri kullanmaktan kaçınmaları gerekiyor.

  Protein Tozu Çeşitleri

  Protein tozlarının piyasada whey ve kazein olarak, 2 farklı şekilde satışa sunulduğunu söyleyebiliriz.

  Yoğun bir rağbet gören whey protein tozlarının sindirimlerinin ve emilimlerinin daha kolay olmaları, daha çok kullanmalarını sağlıyor.

  Protein Tozunun Faydaları:

  Egzersiz ve sporun neden olabileceği kas yıkımını örtbas eden, aynı zamanda kasları güçlendirerek, geliştiren yani vücut yağ oranını azaltarak, daha kaslı, çekici ve formda bir fiziğe sahip olmamızı sağlayan protein tozunun en önemli faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

  • Vücudumuzdaki glutatyon seviyelerini yükseltiyor. Önemli bir antioksidan olan glutatyon ise vücudumuzu toksinlerden arındırarak, genel sağlığımızı önemli ölçüde gözetiyor. Sindirim sistemimizin en önemli parçaları olan mide ve bağırsaklarımızda aşırı toksik madde birikimi böylelikle engellenmiş oluyor.
  • Kötü kolesterol seviyelerini düşüren protein tozu; kötü kolesterolü dengeliyor. Bu özelliği sayesinde kalp krizi, inme, damar tıkanıklığı, damar sertleşmesi ile karşılaşma riskinizi en aza indirgiyor.
  • Bağışıklık sistemimizi ciddi ölçüde güçlendirerek, hastalıklara karşı korunmanızı sağlıyor.
  • Egzersiz ve spor sonrası hissettiğiniz yorgunluğu almanın yanı sıra vücudunuzdaki ağrı ve acıyı en aza indirgiyor.
  • Egzersiz ve kas geliştirme aktivitelerinizden beklediğiniz sonucu alabilmenize, kaslı, formda bir vücuda kısa sürede kavuşabilmenize katkıda bulunuyor.

  Kısacası protein tozu; hem genel sağlığımızı gözetiyor hem de çekici ve seksi bir fiziğe sahip olabilmemize öncülük ediyor.

  Protein Tozu Fiyatları:

  Protein tozu fiyatları; satın almayı düşündüğünüz ürünün markasına göre değişiklik gösterebiliyor.

  Dünya çapında isim yapmış, kaliteli markalarının ürünlerini satın almak istediğinizde bir kutu protein tozuna yaklaşık 300-400 TL bir bütçe ayırmanız gerekiyor.

  Bu noktada ürün seçimi esnasında son derece titiz davranmalı, uygun fiyatlı, piyasanın oldukça altında satışa sunulan ürünleri satın almaktan kaçınmalısınız.

  Aksi halde sahte ürün satın alma riski ile karşılaşabileceğinizden sağlığınızı önemli ölçüde tehdit edebilmeniz mümkün!

  Protein Tozu Kilo Aldırır mı?

  Pek çok kişinin kilo almasına neden olan bu ürünün doğru miktarda kullanımı, herhangi bir kilo alımını tetiklemiyor.

  Ancak kullanım esnasında doz aşımına kaçan ya da gün içerisinde tükettiği besinlerle zaten yeterli miktarda protein alan kişiler; ciddi anlamda yalnızca birkaç hafta gibi kısa bir süre içerisinde kilo alabiliyorlar.

  Bu ürünlerin kişide kilo artışına neden olmasının en önemli nedeninin ise bol miktarda şeker içermeleri olduğunu ifade edebiliriz.

  Şayet dengeli ve düzenli bir şekilde beslenmiyorsanız, öğünlerinizde karbonhidrat/protein dengesini gözetmiyorsanız, gün içerisinde genellikle et, balık gibi protein ağırlıklı besinler tüketiyorsanız; kısa sürede sizler de kilo alabilirsiniz.

  Bu yüzden protein tozu kullanmadan önce mutlaka bir diyetisyene danışmalı, diyetisyeninizin size önerdiği diyet listesine sadık kalmalısınız.

  UYARI:

  Protein tozu alırken, ürünün içeriğinde hangi besinlerin yer aldığını mutlaka kontrol etmelisiniz. En ideal ürünlerin %80 protein, %20 karbonhidrat içeren ürünler olduğunu ifade edebiliriz.

  İçeriğindeki karbonhidrat oranı %20’nin üzerinde olan ürünleri tüketmeniz; kısa sürede kilo almanıza yol açabilir.

  Bu yüzden ürün içeriğini mutlaka okumalı, karbonhidrat oranı yüksek ürün almamaya özen göstermelisiniz.

  Protein Tozu Zayıflatır mı?

  Protein tozu; kilo alımına yol açabileceği gibi kişinin zayıflamasına da yardımcı olabiliyor.

  Çünkü düzenli olarak bu ürünlerin kullanımı, metabolizmayı ve sindirimi hızlandırarak, yağların daha kolay bir şekilde yakılabilmelerine öncülük ediyor.

  Yani ürünü zayıflamak için kullananlar da bulunuyor. Özellikle vejetaryen bir beslenme çeşidini benimseyen yani gün içerisinde sık sık karbonhidrat ağırlıklı beslenen kişiler; protein tozu kullanarak zayıflayabiliyorlar.

  Çünkü bol miktarda karbonhidrat tüketimi; kişinin kilo almasına yol açan en önemli etmenler arasında bulunuyor.

  Protein tozu kullanarak zayıflamayı düşünüyorsanız; muhakkak günlük kalori alımını azaltmalısınız.

  UYARI:

  Protein tozunu kilo almak için kullanmayı düşünüyorsanız; mutlaka günlük kalori alımınızı da arttırmalısınız. Aynı zamanda gün içerisinde aşırı ağır egzersiz ve spor yapmaktan kaçınmalısınız.

  Hafif egzersiz ve sporla ilgilendiğiniz ve düzenli bir şekilde bu ürünlerden kullandığınız, günlük kalori alımınızı da yükselttiğiniz takdirde kısa sürede dilediğiniz kiloya kadar yükselebilmeniz mümkün!

  Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

  Protein tozlarını hangi sıklıkla ve hangi dozda kullanacağınızı ürünlerin üzerinde yer alan kullanım talimatlarından öğrenebilirsiniz.

  Bu ürünlerin kullanımından en iyi sonuçları alabileceğiniz saatlerin sabah kalktığınız zamanlar, spor ya da egzersizden yaklaşık 1 saat öncesi, egzersizden sonra ve yatmadan önce olduğunu söyleyebiliriz.

  Kullanım esnasında ürün ambalajında ya da kutusunda belirtilen dozlardan daha fazlasını asla tüketmemelisiniz!

  Bu yazımda kısaca protein tozu kilo aldırır mı? sorusunu yanıtlamaya çalıştım.

  Her daim fit, çekici ve güzel görünmeniz dileğimle…

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.