Rezene Çayının Faydaları Neler?

15.09.2019
4.270
Rezene Çayının Faydaları Neler?

Rezene Çayının Faydaları Neler? Bitkisel çayların en ünlülerinden rezene çayı farklı aromalarla tatlandırabileceğimiz harika bir şifa kaynağı. Rezene çayının faydaları sayesinde asırlardır hem sağlığımızı hem güzelliğimizi arttırabiliyoruz. Peki rezene çayı faydaları ile neler sunuyor, nasıl tüketilmesi gerekiyor?

Maydanozgiller ailesinin bir ünlü bir üyesi olan rezenenin neredeyse her hastalığa çare olduğunu biliyor muydunuz? Her ne kadar bazılarına kokusu ve tadı pek çekici gelmede de  tatlandırma imkanımız olan bitki çayı pek çok kimseye önerilmektedir.

Sadece yaprakları değil tohumlarının da bir baharat olarak kullanıldığı Hint ve Ortadoğu ülkelerinden bizim topraklarımıza gelen bu bitkinin içinde adeta yok yok.  A,B, C ve D vitaminlerinin komplekslerinden barındıran bu bitkinin içerisinde manganez, magnezyum, demir, kükürt, potasyum, kalsiyum, çinko ve sodyum gibi mineraller de bulunur. Ayrıca bolca antioksidan çeşidi ve yağ asitleri barındırır. Dilerseniz içine bal ilave edip tüketerek hem tadı hem içeriği zenginleştirilebilir.

Kalpten cilde, sindirimden gebeliğe kadar pek çok konu ve bölgede faydalarından yararlanabileceğimiz rezene çayının faydaları ve zararları hakkında detayları birlikte keşfedelim.

Rezene Çayının Faydaları Nelerdir?

Antioksidan ve C vitamini bakımından zengin bir içeriği olması nedeniyle bu çayın bağışıklığı desteklediği bilinmektedir. Özellikle mevsimsel hastalıklarla baş etmeye çalıştığımız soğuk kış aylarında vücudu bakterilerden ve soğuğun etkilerinden korumaktadır. Nezle, grip gibi hastalıklara yakalanan kişilerde vücudun iyileşme hızını arttırır.

Balgam Sökmek İçin Doğal Çözüm

Balgam sökmek için doğal çözüm arayanlara da tavsiye edilen çayın sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi de olduğundan, öksürük şikayeti olanları rahatlatır. Öksürük nöbetleriyle seyreden hastalıklarda hastanın öksürüklerini azaltır.

Rezene Çayı Sakinleştirir mi?

Rezene çayı sakinleştirir mi sorusundan sonra en sık sorulan merak konularından biri de bu çayın kilo vermeye olan etkisidir. İdrar sökme özelliği olduğundan diyetini ödem atarak desteklemek isteyenlere önerilen bu çay, aynı zamanda tokluk hissini de artırmaktadır. Metabolizma hızlandırma özelliği sayesinde kişinin spor ve diyetine destek olur, daha kolay yağ yakmasını sağlar.

 Rezene Çayı Mide Dostudur

Hazımsızlık, gaz, mide yanması, şişkinlik gibi pek çok sindirim sorununa bu çayla hemen anında müdahale edilebilir. Ayrıca böbreklerdeki ve midedeki yanma ya da iltihap gibi sorunların çözülmesi için de faydalıdır. Toksik maddeleri uzaklaştırdığından sindirime yardımcı olan bu bitki çayının faydaları ile reflü ve gastrit gibi mide hastalıklarında kişilerin şikayetlerini azalttığı bilinmektedir. Hazma olan bu kolaylaştırma etkisi sayesinde yeni annelerin, anne sütündeki gaz yapıcı etki de azalır.

Rezene Çayı Regl Ağrılarını Azaltır

Kadınların en büyük şikayetlerinden biri olan regl sancısı da bu bitki çayının çözdüğü sorunlar arasında. Rezene çayının faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından da sıklıkla dile getirilmekte ve bu yönünden bahsedilmektedir. Uzmanımızın da açıkladığı üzere çayın düzenli tüketilmesi üreme sağlığını da koruduğundan cinsel istekliliği arttırmaktadır.

Ağzı Kokusu İçin Rezene Çayı

Gün içinde nefesini tazelemek ve ağız kokusunu gidermek isteyenler, doğal bir çözüm arıyorlarsa, çaydan bir bardak içmeleri yeterlidir. Çünkü çayın bakterileri uzaklaştırma yönüyle ağzın içini temizlemesi mümkündür. Eğer diş ağrısı çekiyor ya da diş eti iltihabınız için yatıştırıcı arıyorsanız yine çaydan tüketebilirsiniz. Çayı demledikten sonra soğutup ağzı gargara yapmak, ağız içindeki enfeksiyonları hem önlemede hem de var olanı kurutmada oldukça etkilidir.

Rezene Çayı Kalbe de İyi Gelir

Kalp sağlığını koruduğundan bahsetmiş olduğumuz çayın antioksidan bakımından zengin olması damarları temizlemektedir. Vitamin ve antioksidan kompleksleri damarları temizleyerek kötü kolesterol seviyesini düşürmekte, ani ya da kronik kalp hastalıklarından korunmanızı sağlamaktadır.

Rezene çayında bulunan vitaminler kalp sağlığı için de çok yararlıdır. Antioksidanlar ve vitaminler kalpteki tıkalı damarları temizler, kötü kolesterolü düşürür ve bu yolla kalp hastalıkları gibi durumların yaşanma ihtimalini de azaltır. Potasyum mineralinin kalp sağlığını korumada ne kadar eşsiz bir önemi olduğunu biliyoruz. İşte tam olarak bu minerali bolca bulundurmasıyla da tansiyon düşürme etkisi yaratan çayımız, yine kalp dostu yönünü göstermektedir.

Cilt Sağlığınız İçin de Uygun

Çayın iç organlara ve sistemlere bunca faydası olur da hiç cildimizi güzelleştirmez mi? Cildin genel sorunlarını çözmesinin yanında cildin parlamasını ve yenilenmesini sağlamaktadır. Akne gibi gözeneklerin tıkanmasından ileri gelen cilt problemlerinin yanında cildin kızarıklığını da almaktadır. Doğal bir tonik olarak kullanarak, içten sağlanan desteği dıştan da sağlayabilmemizi sağlayan bu çayı, demledikten ve soğuttuktan sonra pamuk yardımıyla cildi silmek için de kullanabilirsiniz.

Rezene Çayı, Anne ve Bebekler İçin de Çok Sağlıklı

Bebeklerde rezene çayının faydaları ve zararları bitkilerle ilgilenenlerin sık gündeme getirdiği konulardandır. Özellikle yeni doğan bebeklerin annelerine önerilen bu çayın, anne tarafından içilerek sonrasında bebeğin emzirilmesi, gaz sancısını önlemektedir. Kolik yani hazımsızlığa bağlı gelişen ağlama nöbetleri için bu çayın ılıştırılarak bebeklere verilmesi de mümkündür.

Rezene Çayının Yapılışı Nasıldır?

Yalnızca 1 tatlı kaşığı kadar baharat halindeki rezeneye sahip olmanız rezene çayının yapılışı için yeterlidir. Küçük bir tencere içerisine 1.5 su bardağı su ilave edin ve üzerine bahsettiğimiz miktarda yani 1 tatlı kaşığı rezene kurusundan ekleyin. Şimdi de kısık ateşte çayı kaynatmaya başlayın. Aromasını salması için kaynayan karışımı ocaktan almadan önce 5 dakika daha bekleyin. Sonrasında tezgahta birkaç dakika beklettiğiniz çayı süzün ve bardağa alıp afiyetle için.

Dileyenlerin tatlandırmak için çayının içerisine çubuk tarçın, birkaç limon dilimi ya da anason gibi daha farklı aromalar eklemesi de mümkündür.

Rezene Çayı Ne Kadar Tüketilir?

Rezene çayı ne kadar tüketilir sorusunun ise yanıtı, kullanım amacına bağlı olarak değişir. Örneğin cildi için çaydan faydalanmak isteyenler şişeleyip uzun dönem fazlaca çaydan kullanabilir. Ancak çayı içerek tüketeceklere tansiyonu fazla düşürmemek ya da metabolizmayı bozmamak adına günde 1 fincan önerilir. Annelerin ise emzirme döneminde çayı tüketmelerini tavsiye etsek de yine de öncesinde doktorlarına danışmaları daha faydalı olacaktır.

Siz de rezene çayı faydaları ile şifa bulmaya hazır mısınız? Sorularınızı bizlerle yorumlara yazarak paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet Bedava İnternet