Roaccutane Nedir

  29.04.2019
  2.664
  Roaccutane Nedir

  Roaccutane Nedir Piyasadaki sivilce hapları içerisinde adını en sık duyduğumuz Roaccutane, alanındaki en etkili haplardan biri olarak bilinir. Bu açıdan bakıldığında çok avantajlı gibi görünse de beraberinde getirdiği riskler ve yan etkiler ile kullanıcılarını düşündürmektedir. Siz de akne ve sivilce sorunlarınız için Roaccutane hapı kullanımı hakkında tüm merak ettiklerinizi detaylarıyla bizimle öğrenebilirsiniz.

  Roaccutane Nedir?

  Nodül halini almış ve kistik özellik gösteren ileri seviye aknelerin ve sivilcelerin giderilmesi için kullanılan bir tür ilaçtır. Sivilce ilaçları içinde en yaygın olarak duyduğumuz Roaccutane, ciltteki yağ katmanının kurumasını ve yağlanmanın neden olduğu parlamaların son bulmasını sağlar. Cilt üzerindeki kronikleşen, çukur açan, yaraya dönüşen, kızaran ve irin dolu sivilcelerin tedavisinde yaygın şekilde kullanılır. Roaccutane hakkında bir diğer önemli bilgi de reçetesiz verilmediğidir.

  Piyasanın alanındaen güçlü ilaçlarından biri olarak görülse de Roaccutane kullanımının yan etkileri sivilce tedavisi görecek kişileri bir kere daha düşünmeye davet eder. İçerisinde bulunan izotretinoin isimli etken madde, sivilcelere karşı bilinen en güçlü silah olmakla birlikte cildin yağ hücrelerinin karaciğerde depolanmasına yol açabilme riski olan bu ilaç istenmeyen etkiler de yaratabilir.

  İstenmeyen aknelere sonsuza kadar veda edebilmenizi sağlayan bu özel ilaç, doktor kontrolü olmaksızın kullanılmaz. Çünkü yanlış doz vücudun farklı bölgelerinde ağır tahribatlara yol açabilir. Roaccutane bu açıdan diğer ilaçlara göre dezavantajlı kalsa da sivilceler üzerinde en güçlü etkilere sahip olan ilaç olarak da bilinir.

  Roaccutane hapı almanız gereken doza göre, 10 mg., 20 mg. ve 50 mg. lık kapsüller halinde bulabilirsiniz.

  Roaccutane Nasıl Kullanılır?

  Öncelikle hapı kullanabilmek için uzman bir cilt doktorunun değerlendirmesinden geçmeli, çeşitli kan testlerine tabi tutulmalı ve doktor uygun gördüğü takdirde reçetenizi almalısınız. Akne sorunu olanlar için bu ilaç cazip görünse de, doktorunuzun uygun görmediği sorunlarda ilaç için ısrarcı olmamalısınız.

  İlaç, gündelik alınan bir ilaç olup problemin boyuna bağlı olarak günlük

  İlacı, hekiminizin reçete ettiği şekilde kullanmalı, 0.5 mg.ya da 1 mg. şeklinde alınmalıdır. Kişinin kilosu da günlük dozu belirlemede önemli bir etmendir.

  İlacın bir yan etkisinin de güneş ışığına direkt maruz kalmanız halinde cildinizde yanık benzeri lekelere yol açabilmesi olduğundan, bu ilacın özellikle kış ve sonbahar aylarında kullanılması tercih edilmelidir. Özellikle cildi hassas olanların, bu ilacı alması ve güneşe çıkmasıyla birlikte lekelerden önce cildinde pul şeklinde dökülmeleri de görülebilir.

  Bir diğer önemli not da Roaccutane fiyatı hakkında olup, ilacın sigorta dahilinde olmamasından dolayı bu hapı kendiniz ücretini ödeyerek edinmeniz gerekmektedir.

  6 ay boyunca kullanılması gereken ve düzenli alınması konusunda dikkatli olunmasını gerektiren bu ilaç, ilk gözle görülür etkilerini ilk haftalarda gösterir. İlacın etkileri kişiden kişiye büyük değişiklik gösterse de genel olarak 4. ila 6. haftalarda yan etkilerinin görülmeye başladığı söylenebilir. Bu etkilerin en erken dönemde oluşanları ise ciltte ciddi kuruma ve pullu döküntülerdir. Ancak bu görünümün belirmeye başlamasıyla aknelerin ciddi oranda geçtiğini de görebiliriz.

  Kullanımın ilk haftalarında aknelerde şişkinlik ve kabarcıklar meydana gelmesi de yine normal karşılanan bir durumdur. Sivilce tedavisi sürecinde, tedavinin %90 gibi büyük bir kısmını kapsayabilen ilacın etkileri, destekleyici bir antibiyotik kullanımıyla %99’a kadar ulaşabilmektedir.

  Roaccutane Yan Etkileri Nelerdir?

  Roaccutane hap kullananlar için en büyük cazip noktası tartışmasız uzun süre kullanılan ilaçların etkilerinin daha kısa sürede tek bir ilaçla sağlanmasıdır. Ancak tüm bu faydaların aynı ilaca toplanması beraberinde yan etkilerin de artışını getirir.

  Uzun yıllar tıp dünyasında tartışmalarla anılan Roaccutane ilacın yan etkileri nedeniyle yanlış ve bilinçsiz kullanım halinde ölüme kadar gidebilen sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle doktor yönlendirmesinin dışına çıkmamak ve düzenli kontrole gitmenin önemi ön plana çıkar.

  Eğer Roaccutane yan etkileri hakkında kısa bir liste yapmak gerekirse;

  • Cilt dokusunda gerilme hissi, kuruma ve çatlamalar
  • Deri üzerinde pul pul dökülmeler ya da derinin soyulması
  • Anormal kızarıklıklar
  • Aşırı dudak kuruması
  • Kas, eklem ve kemiklerde ağrı (Giderek azalan bir şekilde)
  • Depresyon ve olumsuz ruh hali
  • Psikoz gibi ruhsal rahatsızlıklar
  • Karaciğer ya da böbrek yetmezliği
  • Regl döngüsünde bozulmalar
  • Kısırlığa kadar gidebilen yumurta ve sperm hasarları
  • Mide ve bağırsak problemleri
  • Saçlarda dökülme
  • Burun kanaması

  şeklinde bir özet geçilebilir.

  Roaccutane Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Roaccutane hap alanlar, özel bir diyete girmek zorunluluğunda değildir. Ancak süreç boyunca göz ve derideki kurumaları en aza indirmek için kafeini azaltıp ekstra su tüketmeye özen göstermek gerekmektedir. Yine alkollü içecekler de kesinlikle kişilerin uzak durması gerekenler arasında yer alır.

  Karaciğer üzerindeki yağlanmaya yol açabildiğinden, hapı alanlara yağlı ve karbonhidratlı besinleri mümkün olduğunca sınırlandırması önerilir. Özellikle kızartma gibi ağır yağlı yiyeceklerden tamamen uzak durulmalıdır.

  Ayrıca A vitamini bakımından zengin yiyeceklerin de daha sık tüketilmesi, Roaccutane kullanırken beslenme konusundaki önerilerdendir.

  Cildin çatlaması ve dökülmeler görülmesi, makyaj yapmaktan hoşlananların canını sıkabilir. Ancak nitelikli olduğundan emin olduğunuz makyaj ürünleri ile yoğun bir katman oluşturmadan makyaj yapmanın ispatlanan bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bu noktada ürünün güvenilirliğinin önemi ön plana çıkmaktadır.

  İlacı kullanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta epilasyon esnasında hassas olmak, gerekirse tüy dökücü kullanmak, ancak jilet gibi keskin epilasyon ürünlerinden uzak durmaktır.

  Siz de Roaccutane ilaç kullanmak hakkındaki istek ve sorularınızı doktorunuza yönelterek, uzun zamandır uğraştığınız hatta belki acı çekmenize yol açacak kadar ilerlemiş olan akne ve sivilce sorununa kesin çözüm bulabilirsiniz. Ancak ilacın yan etkilerinin, faydaları kadar yoğun olduğunu ve asla kullanım talimatlarının dışına çıkılmaması gerektiğini unutmamalısınız.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.