Saç Dökülmesi

31.03.2019
10.249
Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi sorunu ile ilgili arama yaparak bu sayfamıza ulaştıysanız muhtemelen böyle bir sorunla karşı karşıyasınız. Bu yazımızda size saç dökülmesi nedenleri ve çözümleri konusunda detaylı bilgi vermeyi amaçlıyoruz.

Bir günde 50-100 adet saç telinin dökülmesi normal olarak kabul edildiğini bilmekte fayda var. Ancak eğer aşırı miktarda saç kaybı ve saçlarda gözle görülen incelme mevcutsa en kısa zamanda doktora baş vurulmalıdır. Öncelikle, saç dökülmesinin nedenlerine göz atalım:

Saç Dökülmesinin Nedenleri

 • Yetersiz beslenme: Açlık diyetleri yapan, yetersiz ve proteinden fakir beslenme alışkanlığına sahip kişilerde önemli bir protein eksikliği oluşması sonucu vücut kendini mevcut proteinin koruma amaçlı bir dinlenme evresine sokar. Bunun sonucunda 2-3 ay sonra yoğun bir saç kaybı oluşur. Saç kökleri zayıflar. Bu durum diyet ile yeterli miktarda protein alınımı ile düzelebilir.
 • Yanlış saç bakımı: Saça uygulanan bazı işlemler, örneğin boya, saç düzleştirme, renk açma gibi yöntemler uygun koşullarda yapılmadığında saça zarar verebilirler. Bunun dışında saçları sürekli çekerek toplama da sık uygulanmaması gerekenler arasındadır. Saç diplerine etki eden çekme kuvvetinin saç kaybına neden olduğu bilinmektedir. Saçı çok sık yıkamak veya taramak da saçı kırabilir. Havlu ile saçı kurulamaya çalışmak, saç ıslakken saçı taramak ve fırçalamaktan kaçınılmalıdır. Çünkü ıslak saç daha kırılgandır.
 • Genetik nedenler: Saç dökülmesinin en sık rastlanan sebeplerinden biri ailesel saç kaybıdır. kalıtsal bir saç dökülmesi durumunda son zamanlarda yeni tıbbi tedavi seçenekleri sunulsa da, kalıcı bir düzelme sağlamak saç transplantasyonu dışında henüz mümkün değildir. Bu saç dökülmesini önmelemk için uygun yöntem doktor tarafından seçilmelidir.
 • Demir eksikliği: Demir eksikliği saç dökülmesinin nedenlerindendir. Bazı kişiler demiri besinsel olarak eksik alırken bazılarında ise demirin bağırsaklardan emilimi yetersizdir. Bayanlarda demir eksikliği daha sık görülür, bunun nedeni adet kanamalarıdır. Laboratuar testleri ile durum araştırılıp, demir hapları ile tedavi edilmelidir.
 • Gebelik: Genellikle gebe bayanlarda doğum sonrası saçlar saç büyüme döngüsünün dinlenme fazına geçtiğinden, 2-3 ay içerisinde saçların aşırı miktarda döküldüğü fark edilebilir. Bu saç dökülmesi süreci 1-6 ay kadar sürebilir ve çoğunlukla saçlar büyüyerek eski miktarlarına ulaşırlar.
 • Doğum kontrol hapı: Bir bayanda doğum kontrol hapı kullandığı sürece saç dökülmesi sıklıkla kalıtsal bir yatkınlıkla oluşabilir. Böyle bir durumda haplar doktorları tarafından değiştirilmelidir. Hap kullanımını kesen bir bayanda 2-3 ay sonra saç dökülmesi başlayabilir ve 6 ay kadar sürebilir. Doğum sonrası gözlenen saç dökülmesi ile bu durum benzerdir.
 • Alopesi areata: Bu saç kaybı tipinde düzgün yüzeyli, para büyüklüğünde ya da daha büyük yuvarlak yama tarzı alanlar oluşur. Tüm saç ve vücut kıllarında kayıp nadiren oluşabilir. Alopesi areata çocuk ve erişkin her yaşta gözlenebilir. Burada saç dökülmesini yapan neden bilinmemektedir. Bir çok hastada saçlar kendiliğinden büyür. Şiddetli ve uzun süren durumlarda bazı özel tedaviler uygulanabilir.
 • Soğuk algınlığı gibi bazı hastalıklar: Hasta kişinin saçları dinlenme evresine girer. Ağır hastalık sonrası yoğun bir saç kaybı gelişebilir. Zaman içerisinde saçlar tekrar eski halini alır.
 • İlaçlar: Alınan bazı ilaçların saç dökülmesine neden olduğu bilinmektedir. Depresyon, romatizma, gut,  kalp hastalığı, yüksek tansiyon için reçete edilen ilaçlar ve yüksek doz A vitamini saç dökülmesi yapabilir.
 • Kanser tedavisi: Kanser tedavilerinden bazıları saç hücrelerinin bölünmesini durdurabilirler. Saçlar deriden çıkınca zayıflar ve kırılır. Bu durum terapiden 1-3 hafta sonra gerçekleşir ve hastalar saçlarının yüzde 90’ını kaybeder, terapi sona erdikten sonra saçlar tekrar büyüme gösterir ve eski haline döner.
 • Ameliyatlar: Büyük cerrahi ameliyat geçiren hastalar 1-3 ay içinde aşırı bir saç dökülmesi fark edebilirler. Bu durum birkaç ay içinde geçer.
 • Bulaşıcı mantar hastalığı: Bu hastalık küçük yamalar halinde kabuklanmalar ile başlayıp yayılabilir, saçlarda kırılma saçlı deride kızarıklık şişlik ve hatta sızıntıya neden olabilir. Bu bulaşıcı hastalık özellikle çocuklarda daha sık görülür ve ilaç ile tedavi edilmelidir.
 • Saç koparma hastalığı: Trikotilomani adı verilen bu hastalıkta kişiler saç, kaş veya kirpiklerini koparıncaya kadar çekebilirler ve bunu bir alışkanlık haline getirirler. Böyle durumlarda psikoloji danışmanlarına başvurulması uygundur.

Bu saydıklarımızın dışında psikolojik faktörler, stres faktörü gibi saç dökülmesinin çeşitli nedenleri de olabilir. Özellikle bayanlarda hormon analizleri de yapmak gerekebilir. Saçlı deride ortaya çıkan bazı dermatolojik hastalıklar, bazı ilaçlar ve psikolojik faktörler saç döker.

Saç dökülmesini önlemek için yapılması gerekenler

Bazı saç dökülmesi tipleri geri dönüşlüdürler. Bunlar genellikle büyüme veya dinlenme döneminde meydana gelebiliyor. Büyüme dönemindekiler aniden ortaya çıkıyor. Bu tip dökülmelerin nedenlerine bakıldığında genel olarak; ileri derecede açlık, kemoterapi ilaçları, kolçisin, haşere ilaçlarıyla zehirlenme, radyasyona maruz kalma gibi nedenler görülür. Saçların yüzde 90’ı haftalar içinde kaybediliyor ancak neden ortadan kalkınca kendiliğinden düzeliyor.

Saçlar dökülmeye neden olan sebebin ortaya çıkışından yaklaşık 2-5 ay sonra dökülme yoğunlaşıyor. Bu tip şikayetlerde uzmanlar dökülmelere neden olabilecek pek çok faktörü sorguluyorlar. Bakılacak faktörler; yüksek ateş, tifo, AIDS benzeri enfeksiyonlar, ilaçlar, hormonal değişimler, beslenme bozuklukları, emilim sorunları, demir eksikliği, çinko/biotin eksikliği, strestir. Bu tip dökülmelerde de, nedenin ortadan kalkmasıyla birlikte saç dökülmesini önlemek mümkün oluyor.

Bunların dışında doğru saç bakımı da oldukça önemlidir. Bazı kişiler sıklıkla saçlarını yıkamaktan kaçınıyor. Oysa kirlenen ve yıkama süresi 2 günden daha uzun olan saçlar yıkandığı zaman neredeyse 2 günlük döküleceği için daha endişe verici olabiliyor. Bu nedenle saçlar yumuşak bir şekilde günaşırı olarak yıkanmalıdır. Koparak dökülmeleri önlemek için şampuandan sonra krem uygulanmalıdır. Dökülmeye neden olan rahatsızlıklar tedavi edilmeli, eksik vitamin/ mineraller takviye edilmelidir.

Saç dökülmesini önlemek için yapılması gereken ilk şey saç dökülmesi nedenlerini doğru araştırıp ortaya çıkarmak olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet