Saç Tipine Göre Saç Fırçası Seçimi

23.08.2020
463
Saç Tipine Göre Saç Fırçası Seçimi

Saç Tipine Göre Saç Fırçası Seçimi Genelde evlerimizde geniş dişli saç fırçaları bulunuyor ve evimizde hangi fırça mevcutsa saç bakımı için standart şekilde elimiz o fırçaya gidiyor. Eminiz sizin de evinizde elinizin altında çok sevdiğiniz ve hep aynı şekilde kullandığınız bir fırçanız vardır. Peki saç tipine göre saç fırçası seçimi konusunda yeterli bilgiye sahip olduğunuza ve doğru saç bakımını yaptığınıza emin misiniz?

Her materyal ve şekil fırçaları farklı bir saç tipine uygun kılmakta ve kadınlar da erkekler de kendi saç yapısına uygun malzemelerle saçlarını korumalıdır. Sizler için saç tipine göre fırça seçimi erkek veya kadınlar için nasıl olmalı, nelere dikkat etmeli, detaylarıyla açıklıyoruz.

Tarak Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Öncelikle saçlarınızın yapısına göre genel olarak hangi malzemelerin sizin için daha uygun olduğuna göz atalım ve tarak alırken nelere dikkat etmeli madde madde inceleyelim:

  • Kalın telli ve gür saçlar için: Geniş aralıklı ve kalın dişlere sahip fırça
  • Saçları cansız olanların, daha gür saçlara sahip olması için: Doğal malzemeden kıllara sahip fön fırçası
  • Elektriklenme sorunu olanlar için: Ahşap sap ve arkalı taraklar
  • Saçları kurutma esnasında şekillendirmek isteyenler için: Plastikten yapılmış, dişlerinin uçları yumuşak fırçalar
  • Saçların buklelerini belirginleştirmek için: Metalden yapılmış yuvarlak fırçalar
  • Saçları düz olanlar: Tahta fırça önerilse de her tür tarağı kullanmaları mümkündür
  • İnce telli saçlar için saç fırçası: Küçük başlı ve doğal kıldan yapılan fırçalar

En Sık Kullanılan Fırça Tipleri

Geniş dişli tarak: Genellikle çoğumuz evlerde geniş dişli fırça ve taraklar kullanıyor, saçlarımızı açmak için bu formun farklı malzemelerden yapılmış versiyonlarından yararlanıyoruz. Saçlarınız kuru yapıdaysa ıslakken bu fırçayı kullanarak karışıklıklardan kurtulmanız mümkün olabilir ve özellikle kıvırcık saçlılar için bu kurtarıcıdır.

Plastikten yapılmış, dişleri geniş aralıklı fırça: Saçlarınız ‘’pixie’’ model gibi kısaysa ve saçlarınıza şekil verirken kabarmalarını önlemek istiyorsanız bu fırçalar tam size göre demektir. Saçlarınızı kuruturken de olası karışmaları önlemek için yine bu fırçalardan yardım alabilirsiniz.

Tangle Teezer: Saçları elektriklenmemesi ve karışıklıkları hızlı çözmesiyle son dönemde popüler olan Teezer tipi fırça kalın telli ve hacimsiz saçlara sahip kişiler için saçlara zarar vermeden tarama imkanı sunmaktadır.

Sıçan kuyruğu tarak: İnce telli saçlar için tarak erkek veya kadın fark etmeksizin pek çok kişinin ihtiyacı. Sapı uzun ve ince olduğu için bu adı alan ve ince, düz dişlere sahip olan sıçan kuyruğu tarak ise bu saçlar için oldukça uygun. Saçlar yatıklaşmadan düzleşsin ve kolay şekil alsın isterseniz bu ince taraklara göz atabilirsiniz.

Yuvarlak fön fırçası: Saç telleriniz orta kalınlıkta veya inceyse fön fırçası yardımıyla saçlara dalgalar veya bukleler katmak oldukça mantıklı olacaktır.

Krepe fırçası: Saç tipinize ne olursa olsun kullanabileceğiniz bu fırça yine saçları ters yönde yatırıp tarayarak kabartmaya yaradığı için ince telli saçlar için tarak seçimi yapmaya çalışanlara da önerilmektedir.

Kürek tipi fırça: Saçlarınız sık dolanıyor ve ışıltısını zamanla kaybediyorsa geniş yapısı sayesinde saç tellerini kolayca ayıran bu fırçaları tercih edebilirsiniz. Ahşap veya seramikten yapılmaları sayesinde saçın parlaklığını koruyan bu fırçaları kullanırken saçlarınızı uçlardan dibe doğru açarak daha az zararla tarayabilirsiniz.

Yuvarlak şekilli metal fırça: Hemen her saç tipinin kullanımına uygun olsa da seyrek dişlere sahip olduğu için daha ziyade bukle belirginleştirmek ve saçları kurutmak için tercih edilen bu fırçaları saçlarınız ıslakken kullanmamanız öneriliyor.

Peruk fırçası: Lüleli saçlarınız varsa daha rahat kullanabileceğiniz bu fırçalar her ne kadar perukların bakımı için üretilmiş olsa da sap kısımları ahşap olduğu için ısınma sorunu olmaksızın saç şekillendirmeden kullanılabilirler.

Yuvarlak şekilli seramik fırça: Düz saçlar için fırça seçimi yapacakların tercih edebileceği bu ürünler saçlarını ısı yoluyla şekillendiren ancak hasar vermek istemeyenler için bire birdir. Seramik yapısı  saçın canlılığını korurken fırçaların etrafına saçlarınızı sararak doğal bukleler elde edebilirsiniz.

Tercih ettiğiniz saç fırçası ne olursa olsun fırçalarınızın düzenli olarak temizliğini yapmayı, özellikle saç diplerinizde boya kalıntısı veya kepek gibi sorunlar varsa mutlaka haftada 2 defa fırça yıkaması yapmanızı öneririz. Saçlarınızı kuru veya ıslakken değil, hafif nemliyken taramayı ve elektriklenme sorununuz varsa fırçaya saç spreyi sıkarak tarama yapmayı da aynı şekilde unutmayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet