Sade, Orta, Şekerli ve Sütlü: Türk Kahvesi Kaç Kalori?

23.10.2019
2.849
Sade, Orta, Şekerli ve Sütlü: Türk Kahvesi Kaç Kalori?

Sade, Orta, Şekerli ve Sütlü: Türk Kahvesi Kaç Kalori? Pişirene 40 senelik hatır hediye edecek kadar kıymetli bir içecek olan Türk kahvesi, her gün içmekten keyif aldığımız özel bir üründür. Diyet yapanlar için bu zevkten mahrum kalmamak ve gün içinde Türk kahvesi içmek önemli. Peki Türk kahvesi kalori değeri ne? Şekerli Türk kahvesi kalorisi ya da sade Türk kahvesi kalorisi ne kadar fark ediyor? Tüm bu sorular ve daha fazlası yazımızda…

Yalnızca sıradan bir içecek olmasının oldukça ötesinde, damak tadını okşayan ve bu sebeple kültürümüzde büyük bir yer tutan Türk kahvesinin bilindiği gibi şekerine göre farklı yapımları bulunmaktadır. Modern kahvelerin çeşitlenmesiyle birlikte ayrıca farklı aromalarla Türk kahvesinin yapılması da yaygınlaştı.

Diyet yaparken damak tadından taviz vermeden, gün içinde kahvesini keyifle içmek isteyenler için Türk kahvesi kalorisi önemli bir soru işareti olabilir. Diyetine kahveyi ekleyecek olanların yalnızca verdiği enerjiyi değil, Türk kahvesinin faydaları hakkında bilgi sahibi olması faydalı olacaktır. Kahvenin hemen her çeşidi vücutta kanserle mücadele edebilmekte, özellikle yemeklerden sonra içilen kahvenin hazmı kolaylaştırması vücuda genel pek çok fayda sağlamaktadır.

Peki bu bilgiler ışığında Türk kahvesi zayıflatır mı sorusunun yanıtı ne olmaktadır? Gelin bu sorunun yanıtını birlikte keşfedelim.

Türk Kahvesi Kaç Kalori?

Kişilerin kendi damak tadına uygun olarak kahvesine farklı miktarda şeker koyması mümkündür. Ancak elbette eklenen bu şeker, miktarına göre kahvenin kalorisini de etkileyecektir. Çeşidine bağlı olarak Türk kahvesi kaç kalori sorusunun yanıtı şu şekilde:

Şekerli Türk Kahvesi Kaç Kalori?

Elbette kahveyi şekerli içmek, kilo vermeyi hedefleyenler için pek ideal bir seçenek olmayabilir. Türk kahvesinden alınacak olan enerji, şekerli pişirildiği takdirde büyük ölçüde artacaktır.

 • 1 fincan şekerli pişen Türk kahvesi yani 80 gr.lık kahve: 42 kcal.

Orta Şekerli Türk Kahvesi Kaç Kalori?

Kişinin yine damak tadına göre şeker eklemek isterse eğer bu şekeri bir miktar daha az tutup daha hafif b ir kahve içmesi mümkün. Peki orta şekerli olduğunda bu kalori ne kadar değişir?

 • 1 fincan orta şekerli pişen Türk kahvesi yani 70 gr.lık kahve: 7 kcal.

Sade Türk Kahvesi Kaç Kalori?

Diyet boyunca kahve tüketmek isteyenler için şüphesiz en iyi seçenek sade kahve olacaktır. İştah bastırma ve hazmı kolaylaştırma özellikleri sayesinde şekersiz Türk kahvesi kalori değeri de oldukça düşük olduğu gibi pek çok fayda da sağlayacaktır.

 • 1 fincan yani 70 gr sade Türk kahvesi kalorisi: 7 kcal

Sütlü Türk Kahvesi Kaç Kalori?

Kahvenin her ne kadar kendine ait o keskin ve yoğun tadı oldukça canlandırıcı olsa da bazıları için bu aroma biraz ağır olabilir. Bu sebeple bazılarımız sütlü Türk kahvesi yapmak da isteyebilir. Bu şekilde tüketildiğinde elbette kalori değeri de değişecektir.

 • 1 fincan yani 205 gr. sütlü Türk kahvesi: 71 kcal
 • 1 büyük fincan yani 300 gr. sütlü Türk kahvesi:104 kcal

Türk Kahvesi Kilo Verdirir mi?

Hiçbir ürün elbette tek başına mucize kilolar verilmesini sağlayamaz. Ancak Türk kahvesinin kilo verme üzerine olan etkilerini bir yana bıraktığımızda dahi önemli bir antioksidan olduğunu görürüz. Pankreas, karaciğer, yumurtalık gibi organları tutan pek çok kanser türü, vücudun böylesi önemli bir antioksidan kaynağından faydalanması sayesinde önlenebilmektedir.

Lif ve protein bakımından zengin bir ürün olan ve bu sayede metabolizma hızlandıran kahveyle, gün içinde yorgunluk ve halsizlik önlene de bilir. Tansiyonun, kolesterolün ve kan şekerinin dengelenmesinde de bu harika içecek yardımcı olabilir.

Türk kahvesi zayıflatır mı sorusuna gelecek olursak, bu içeceğin iştah kapatıcı özelliği nedeniyle ara öğünlerde tüketilmesi önerilerek işe başlanabilir. Selülit gibi yağ dokudan ileri gelen cilt sorunlarını da önleyen bu içeceğin, bu çerçevede bir bakıma yağ dokunun parçalanmasına da desteği olduğu söylenebilir.

Türk kahvesini ara öğünlerde tüketecek olanların vücudun pH dengesini korumak ve tüm faydalarını görebilmek adına öncesinde oda sıcaklığına düşürmesi ve sonrasında içmesi önerilir. Spordan yarım saat öncesinde içilen oda sıcaklığındaki sade Türk kahvesinin sayesinde spor performansı gibi yağ yakma oranı da oldukça artacaktır.

Doğru sınırlarda ve etkin şekilde tüketildiğinde enerji vermesi, iştah kapatması, tok tutması ve metabolizma hızlandırması ile kahvenin kilo vermeye büyük faydaları olduğu söylenebilir. Ancak dikkat edilmesi gereken fazla tüketildiğinde ya da sıcak haliyle tüketildiğinde mideye zarar verebileceğinden kahvenin tavsiyelere uygun tüketilmesine dikkat etmektir.

Türk Kahvesi Diyeti Nasıl Yapılır?

Türk kahvesini ara öğünler içerisinde tüketmenin kilo vermeye yardımcı olabileceğinden bahsettik. Ancak bu etkisini görebilmek adına doğru beslenme, yeterli su tüketimi ve hareketliliğe dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.  Peki doğru şekilde Türk kahvesi diyeti nasıl yapılır?

Sizler için hazırladığımız örnek menüye birlikte göz atalım:

1.Gün

 • Sabah: 1 fincan sade Türk kahvesiyle 2 ince dilim tam buğday ekmeği ve 1 dilim diyet peynir
 • Ara öğün: 1 küçük kase kırmızı meyve
 • Öğlen: 2 adet haşlanmış yumurta ve 1 ince dilim tam buğday ekmeği
 • Ara öğün: 1 adet tam buğdaylı bisküvi
 • Akşam: 3 adet ızgara kuzu pirzola ve yanında bol yeşillikli salata

2: Gün:

 • Sabah: 1 fincan sade Türk kahvesiyle 2 ince dilim tam buğday ekmeği ve diyet peynir
 • Ara öğün: 1 dilim galeta
 • Öğlen: 2 adet yağsız pişirilmiş yumurta ve 1 dilim tam buğday ekmeği
 • Ara öğün: 7 adet çiğ fındık
 • Akşam: 5 adet ızgara köfte ve bol yeşillikli salata

3.Gün:

 • Sabah: 1 fincan sade Türk kahvesi ve tam buğday ekmekli, diyet peynirli sandviç
 • Ara öğün: 1 minik kase yoğurt
 • Öğlen: 2 adet haşlanmış yumurta ile 1 ince dilim tam buğday ekmeği
 • Ara öğün: 1 porsiyon meyve
 • Akşam: Az yağlı ve baharatlı sebze yemeği ile beraberinde tuzsuz ayran

4. Gün

 • Sabah: 1 fincan yeşil çay ve yağsız, 2 yumurtayla yapılan omlet
 • Ara öğün: 1 adet galeta
 • Öğle: 1 kase yağsız ve tuzsuz sebze yemeği ile 1 bardak ayran
 • Ara öğün: 1 kare bitter çikolata ile sade Türk kahvesi
 • Akşam: 1 dilim tavuk göğsü ızgara ile yağsız salata

Sen de Türk kahvesi kalorisi ile artık beslenmeni daha iyi düzenleyebilir ve tüm sorularını bizlere yazabilirsin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet Bedava İnternet