Safran Çayının Faydaları Nelerdir? Safran Çayı Tarifi Nedir?

  19.11.2019
  1.408
  Safran Çayının Faydaları Nelerdir? Safran Çayı Tarifi Nedir?

  Safran Çayının Faydaları Nelerdir? Safran Çayı Tarifi Nedir? Havaların soğumasıyla birlikte doğal yoldan bağışıklığını kuvvetlendirmek isteyenlerin aklına ilk gelen bitki çaylarından olan safran bitkisinin faydaları herkese şifa dağıtıyor. Safra bitkisi uzun ömrü ve sonbaharda açan çiçekleri ile kimilerince tadı için dahi tercih edilebiliyor. O zaman gelin birlikte safran çayının faydaları hakkında tüm merak ettiklerinizi birlikte öğrenelim.

  Safran Bitkisi Nedir?

  Bilim dünyasında Crocus Sativus ismiyle bilinen safran bitkisi, sonbaharda açan çiçekleri ve yüksekliği 20-30 cm.’e kadar uzan gövdesi ile binmektedir. Yağış alan iklimleri ve ılık havaları seven bu bitkinin mavi-mor çiçekleri bulunmaktadır.

  Üzerinde dil adı verilen üç tepesi olan bu çiçeğin, tepecikleri kırmızı ve uzun ipler şeklindedir. Tam olarak bu iplikleri baharat olarak kullanılan safranın en pahalı toz baharatlardan biri olduğu bilinmektedir.

  Bu kırmızı ipler yalnızca baharat olarak kullanılmaz, aynı zamanda safran çayı olarak satın aldığımız çaylar da bitkinin bu kısımlarından oluşur. Oldukça yararlı olan bitkinin bu denli pahalı olmasının nedeni ise hasadının elle yapılması ve 1 kilo safradan 20.000 tane iplik çıkmasıdır.

  Asıl vatanı Güneydoğu Asya ülkeleri olan bitkinin İran, Hindistan, Fransa, Çin ve İspanya’da yaygın bir yetiştirme alanı bulunmaktadır. Bu ülkelere göre az olsa da Türkiye’de ise en yoğun olarak bitkinin yetiştirildiği yer Safranbolu’dur.

  Safran Çayı Tarifi Nedir?

  Orijinal safran bitkisinin bulunması, oldukça zor olup bulunsa dahi oldukça pahalı olduğu görülür. Sarı safran adı altında satılan baharatlar aslında bir şaşırtmacadan ibaret olan zerdeçaldır. Gerçek safranın kurutulmuşu toz halinde değil iplikler halindedir. Bu bitkinin orijinaline her aktarda rastlamak mümkün değildir.

  Safran çayı tarifi aslında diğer bitki çayları ile oldukça benzerdir. Ancak bu çayın kaynatma değil, demleme yöntemiyle hazırlanması oldukça önemlidir. Safran çayı nasıl demlenir sorusunun yanıtı ise şu şekilde:

  • 1 bardak safran çayının demlenebilmesi adına 6-7 adet safran bitkisi
  • Gerekli miktarda su kaynatılır ve kaynadıktan sonra birkaç dakika tezgahta bekletilir.
  • Bahsedilen miktarda safran ipliği bu suyun üzerine konur ve 5 dakika demlenmesi beklenir.
  • Sonrasında rengi değişen su, süzülerek sıcak olarak içilir.
  • Çayın amber renginde olması doğru hazırlandığına yönelik işarettir.

  Bazı karışık bitki çayı tarifleri içerisinde bu iplikleri demlerken yanına toz bitkiler de eklendiği görülebilir. Kakule ve zerdeçal gibi toz baharatların yanı sıra çubuk tarçın da safran çayının içerisinde yerini alabilir. Direkt olarak bitki çayı tüketmek istemeyenler ise safran çayı içerisine yalnızca bir kaşık bal ilave ederek tatlandırma yapabilir.

   

  Safran Çayı Faydaları Nelerdir?

  Asurlular tarafından bitkisel tedavi dünyasına kazandırıldığı düşünülen safranın, çeşitli hastalıklara iyi geldiği ve bu nedenle eşsiz bir bitki olduğu bilinmektedir. Safran çayı faydaları şu şekilde özetlenebilir:

  Hafif ve orta şiddette depresyon için yapılan klinik çalışmalarda faydası olduğu görülen safranın, psikolojik iyileşmeye katkısı olduğu düşünülmektedir. Öyle ki düzenli safra çayından tüketen 40 kişinin katıldığı bir çalışmada tam 6 hafta içerisinde depresyon ölçeğinde psikolojik olarak gelişme kaydedilmiştir. Ayrıca yine aynı araştırma içerisinde regl öncesi semptomların bu çayın tüketilmesiyle azaldığı görülmüştür.

  Geleneksel tıpta kalp ve damar sağlığı için en yararlı çaylardan biri olarak anılan safran çayının faydaları sayesinde kan basıncı azaltılabilir ve kalp krizi riski böylece engellenebilir. Ayrıca içerisindeki bileşenler sayesinde kanın kolesterol ve trigliserid oranında düşüş sağlayan bu bitkinin kalp için antioksidan etkileri olduğu düşünülmektedir.

  Sağlıklı hücrelerin üretilmesi için katkıda bulunan bu çayın tüketilmesi aynı zamanda kanser oluşumu riskinin de önüne geçmektedir. Tam olarak bu alandaki çalışmalar kesinlik kazanmamış olsa da küçük çaplı çalışmalar kanser riskini azaltma bu çayın kullanılabileceğini öne sürmektedir.

  Göz sağlığı ise safran çayı içmenin faydaları arasında yer alan bir diğer konudur. Retina sağlığını korumak için kan dolaşımını olumlu etkileyen bu çayın göze sağladığı yararlar, yaşa göre değişmektedir.

  Cilt için de faydaları bulunan çayın; sedef, uçuk, deri enfeksiyonu gibi hastalıklarda ağrı kesici olarak kullanılması ve bu hastalıkların yayılmasını engellediği bilinmektedir.

  Safran Çayı Kilo Verdirir mi?

  Bitkisel çaylar söz konusu olduğunda şüphesiz akla gelen ilk sorulardan biri kiloya olan etkileridir. Safran çayı zayıflatır mı sorusunun yanıtı ise kişinin spor ve beslenme alışkanlıklarına göre değişecektir. Çünkü bazı bilimsel çalışmalar bu çayın metabolizma hızlandırma üzerine etkileri olduğunu göstermekte, ancak bu etkileri görebilmek için beraberinde beslenmede de bazı kısıtlamalara gidilmesi gerekmektedir.

  Safran çayı ve diğer bitkisel çaylar, direk olarak zayıflatma olanağına sahip değildir. Sadece kilo verme çalışmalarına yardımcı olabilirler. Çünkü metabolizmanın daha düzenli ve hızlı çalışmasını sağlarlar.

  Kolesterol gibi zararlı yağların yok edilmesine yardımcı olması ve metabolik olayları hızlandırması ile safran çayı kilo verdirir mi sorusunun yanıtının olumlu olduğu söylenebilir. Ayrıca çayın dolaşımla beraber sindirimi de hızlandırması kilo vermeye çalışanların hedefine ulaştığı süreyi kısaltmaya yardımcı olabilir.

  Safran Çayı Nasıl Tüketilir?

  Çayın faydalarını kavramış olanlar için safran çayı günde kaç kere içilir sorusunun akla gelmesi normaldir. Anlatmış bulunduğumuz tarifle hazırlanan çayın günde en fazla 2 defa içilmesi önerilmektedir. Ancak ilaçlar ile birlikte içildiğinde yan etki oluşturabilecek olan bu güçlü çayı tüketmeye başlamadan önce özellikle yaşı çok küçük ve çok büyük olanların doktoruna danışarak hareket etmesi önerilir.

  Çayın ideal miktardan daha çok tüketilmesi metabolik dengeyi bozup, vücudun bazı sistemlerinde tembelliğe yol açabileceğinden faydalarından yola çıkıp doz aşımı yapılmaması önerilir.

  Yalnızca güvenilir aktarlardan temin edilmesi önerilen safran çayının fiyatı kilogram başı 30 TL dolaylarında olmaktadır.

  Siz de safran çayının faydaları hakkında aklınıza takılan diğer tüm soruları ve kendinizden yola çıkarak edindiğiniz deneyimleri bizlerle yorum olarak paylaşabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.