Safranın Faydaları Nelerdir? Safran Neye İyi Geliyor?

  29.01.2021
  1.243
  Safranın Faydaları Nelerdir? Safran Neye İyi Geliyor?

  Safranın Faydaları Nelerdir? Safran Neye İyi Geliyor? Saray sofralarının vazgeçilmezi, hatta baharatların mücevheri olarak adlandırılacak denli değerlisi, safran faydaları ile Güneybatı Asya’dan dünyaya yayılmış bir bitki. Kendine has yoğun aromasıyla pek çok yemeğin kilit sırrı olan bu bitki, göz için safran çayı tüketenlerin sayısının gün geçtikçe artmasıyla da dikkat çekiyor. Siz de safran zayıflatır mı gibi soruların yanıtını bulacağınız bu rehberimizde tüm bilgileri öğrenmeye davetlisiniz.

  Safran Nedir?

  Bilinen en pahalı baharatlardan biri olan ve İran, İtalya, Fransa ve İspanya’da yetişiyor olsa da anavatanı Asya olan bu aromatik bitki, yalnızca yemeklerde değil, kimya ve ilaç sektöründe de sıkça kullanılmaktadır. Kendine has tadı ve kokusu son derece keskin olduğu için az miktarlarda dahi belirgin sonuçlar veren toz safran bu yoğunluğuyla oldukça sıra dışı bir lezzettir.

  Arap mutfağının vazgeçilmezlerinden olan safranın Osmanlı mutfağı için de bir hayli önemli olduğu bilinmekte, ayrıca eski dönemlere bakıldığında tedavi amaçlı kullanım alanları olduğu görülmektedir. Haliyle aromaterapi dünyasında da kendine yer bulduğunu söyleyebileceğimiz bu bitkinin Asya ve Arap ülkelerinin yemeklerinde de sıkça karşımıza çıkması mümkün olmaktadır.

  Safran Faydaları Nelerdir?

  Yoğun miktarda vitamin ve mineral içeren safran faydaları ile ön plana çıkan bir bitki olmakla beraber enerji vermeye ve yükselen ateşi düşürmeye yardımcı olmaktadır. Akciğer ve solunum yolu olmak üzere pek çok alanda etkilerini gösteren safranın bronşit ve astım gibi rahatsızlıklar üzerinde tedavi edici olduğu da bilinmektedir.

  Kalp rahatsızlıkları üzerine de pek çok yararını gördüğümüz safranın hormonal dengeleme sistemlerine de katılması, onu aynı zamanda doğal bir afrodizyak olarak tanımamızı sağlar. Hafıza güçlendirme, Alzheimer hastalığından koruma ve tümör gibi kanser öncülü yapıları önleme hakiki veya yalancı safran faydaları arasından yalnızca birkaçıdır.

  Safran Kilo Verdirir mi?

  İştah kontrolü konusunda son derece yararlı bulunan safran zayıflatır mı gibi soruların odak noktasında yer alır. Safranın bu faydası özellikle diyet yapanlarca son derece dikkat çekici bulunmakta, diyet esnasında açlığa karşı stres tepkisi verdiği uzun süre diyet uygulamayanlarda da safranın rahatlatıcı ve dinginleştirici etkilerinden yararlanılmaktadır.

  Safran Çayı Faydaları Nelerdir?

  Safranın kendisi gibi son derece değerli ve sağlıklı olan bir diğer kullanım şekli de safran çayı olmaktadır. Elbette safranın toz veya yağ gibi farklı formlarını da bulmak mümkün olmakta, ancak keskin bir aromaya sahip olduğu için bu gibi yemek içerisinde kullanıldığı formları haricinde safran çayı için de yoğun bir talep gösterilmektedir.

  Safran çayı göze faydaları ile ön plana çıksa da aslında diş ve ağız sağlığı için de bir hayli değerli olmakta, çayın dişlerde yaşanan çürük gibi sorunları henüz oluşmadan önlediği bilinmektedir. Yoğun antioksidan değeri sayesinde tıpkı bitkin kendisi gibi sakinleştirici ve iyileştirici etkiler gösteren çay da diyetlerde tüketilebilir.

  Safran Kalori ve Besin Değeri Nedir?

  100 gram safran besin değeri aşağıda detaylarıyla listelenmiş, böylece günlük ihtiyacınızın ne kadarını bu bitkiyle beraber karşılayabileceğiniz gösterilmiştir:

  • 11 gram protein,
  • 65 gram karbonhidrat,
  • 148 mg sodyum,
  • 1724 mg potasyum,
  • 6 gram yağ

  Ayrıca bitkinin kalorisi de son derece dengeli olmakta, aynı miktarda safranın yalnızca 310 kalori içerdiği bilinmektedir. İçerisindeki önemli yapı taşlarına bakıldığında ise bakır, çinko, kalsiyum, demir ve manganez gibi önemli mineraller ile B, C ve A grubu vitaminleri içerdiği görülmektedir. Karotenoidler, likopen ve zeaksantingibi her biri son derece önemli ve tam 150’den fazla aromatik içeriğe sahip ola safranda ayrıca bitkiye parlak altın sarısı rengi veren α-krosin bulunmaktadır.

  Safran Fiyatları Ne Kadardır?

  Zorlu şartlar altında yetiştiği için oldukça pahalı olan safranın fiyatı yarım kilo için 80 bin çiçek üretimi yapılması gerektiğinden dolayı bir hayli fazladır. Kilosu en pahalı bitkilerin başında gelen safranın ortalama olarak 1 gr. ücreti 20 – 25 TL’dir. Yurtiçi ürünlerinde görülen bu fiyat, yurtdışındaysa 250 dolara kadar yükselebilmekte, haliyle 1 kg. bitkinin 20.000 TL gibi yüksek bir ücrete karşılık geldiği bilinmelidir.

  Safran Nasıl Kullanılır?

  Osmanlı Döneminde karabiberden sonra en çok tercih edilen ikinci baharat olan safranın kullanıldığı dönemlerde özellikle gül suyu ve sirke içerisinde çözünerek kullanıldığı bilinmektedir. Günümüzdeyse safran tarifleri incelendiğinde zerde gibi tatlılar ve pilav ya da et yemeği türevleri ön planda olmaktadır.

  Geleneksel lokum üretiminde de kullanılabilen, ayrıca Akdeniz mutfağında seçkin balık yemeklerinde kullanılan bu bitki, her girdiği alanla birlikte ne kadar geniş ve çeşitli kullanım alanlarına sahip olduğunu göstermektedir.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.