Sağlığımızı Korumak İçin Ne Yapmalıyız

  03.12.2018
  999
  Sağlığımızı Korumak İçin Ne Yapmalıyız

  Sağlığınızı Korumak Sizin Elinizde

  Hepimiz sağlıklı ve sevdiklerimizle birlikte mutlu bir yaşam sürmek istiyor, lakin birtakım alışkanlıklarımıza yenik düştüğümüz için maalesef ki sağlığımızı genç yaşlarımızda kaybediyoruz. Sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklarımız bir yana sağlıksız ve düzensiz bir şekilde beslendiğimiz için vücudumuzun günlük ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri de bir türlü temin edemiyoruz.

  Fast-food tarzı besin tüketimini alışkanlık haline getirmemiz, çay ve kahve tüketiminde aşırıya kaçmamız yüzünden ne yazık ki sağlığımızı ciddi anlamda tehdit ediyoruz.

  Sağlığınızı korumak sizin elinizde! başlıklı bu yazımızda daha sağlıklı bir yaşama adım atmanıza yardımcı olacak bazı konularla ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz.

  İşte, sağlıklı bir yaşam sürmenin püf noktaları:

  • Sigarayı bir an önce bırakın!

  Şayet sigara kullanıyorsanız, yaşam sürenizi ciddi anlamda kısalttığınızı bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Uzun süreli tütün ve tütün mamulleri kullanımı, maalesef ki akciğer kanseri, kalp krizi ve damar tıkanıklığı başta olmak üzere pek çok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor.

  Sigara tüketimine alkolün eşlik etmesi ise hastalıklara yakalanma riskinizi kat ve kat arttırıyor.

  Sigarayı bırakarak, alkolü ise haftada birkaç bardak ile sınırlandırarak, sağlıklı bir yaşam sürme yolunda ilk adımı atabilirsiniz.

  • Uykusuz kalmamaya özen gösterin

  Yalnızca fiziksel sağlığınızı değil ruhsal sağlığınızı da gözetmek istiyorsanız, uykusuz kalmamaya özen göstermeli, günde en az 7-8 saat uyumalısınız.

  Böylelikle gün içerisinde kendinizi daha aktif ve enerjik hissedebilir, ruhsal açıdan daha dingin ve huzurlu bir yaşam sürebilir, erken yaşlanmanın önüne geçebilir, cildinizin ve ruhunuzun yaşlanmasını engelleyebilirsiniz.

  • Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirin

  Çoğumuz, protein ya da karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme stili benimsiyor, sırf bu yüzden de fazlalık kilolarımızla baş etmek zorunda kalıyoruz.

  Oysaki gün içerisinde protein ve karbonhidrat açısından dengeli bir şekilde beslendiğimiz takdirde hem obezite ve şişmanlığın yol açtığı sağlık sorunlarından hem de fiziksel açıdan çirkin görünmekten kurtulabiliyoruz.

  Günde 6 öğün, azar azar olacak şekilde besin tüketme alışkanlığı kazanarak, öğünlerinizde sebze, meyve ve ete eşit miktarda yer vermeyi başararak, kısacası beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirerek, daha kaliteli bir yaşama Merhaba, diyebilirsiniz.

  • Spor yapın

  Spor yapmanın yalnızca zayıflamamıza yardımcı olan bir aktivite olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz!

  Sanılanın aksine düzenli olarak spor yapmak, yalnızca formda bir fiziğe sahip olmamıza yardımcı olmakla kalmıyor, kalp, damar, tansiyon, diyabet gibi pek çok hastalığa yakalanma olasılığımızı da düşürüyor.

  Üstelik düzenli olarak egzersiz yapan kişilerin depresyon ve anksiyete gibi sağlık sorunları ile karşılaşma şansları da azalıyor.

  Bedensel ve ruhsal açıdan daha sağlıklı bir yaşam sürebilmek adına en kısa sürede spor yapmaya başlamanızı öneriyoruz.

  • Bitki çayları tüketme alışkanlığı kazanın

  Yeşil çay, papatya ya da rezene çayı… Hepsi birbirinden daha şifalı ve mucizevi özelliklere sahip olan bu çaylar; metabolizmamızı hızlandırmanın ve zayıflamamıza yardımcı olmanın yanı sıra bağışıklık sistemimizi de güçlendiriyorlar.

  Aynı zamanda karmakarışık olan ruhsal dünyamızda da dinginliğe ulaşmamıza yardımcı oluyorlar.

  Sizler de akşam yemeklerinden 1 saat sonra bir bardak bitki çayı tüketme alışkanlığı kazanarak, tüm günün yorgunluğunu üzerinizden atabilir, bedensel ve ruhsal sağlığınızı gözetebilirsiniz.

  • Kendinize zaman ayırın

  Maalesef ki çoğu hastalığın en önemli nedeni, fiziksel problemlerden daha çok ruhsal sorunlar olarak karşımıza çıkıyor.

  Özellikle stres ve anksiyete; kalp, damar, şeker, tansiyon gibi hastalıklara adeta davetiye çıkarıyor.

  Kendinize zaman ayırarak, sevdiğiniz aktivite ve hobiler ile ilgilenerek, kısacası kendi istediğiniz hayatı yaşamayı başararak da daha sağlıklı ve huzurlu bir yaşama kavuşabilirsiniz.

  Sağlığınızı korumak sizin elinizde! başlıklı bu yazımızda kısaca birtakım sağlık önerilerimizi sizlerle paylaşmaya çalıştık.

  Önerilerimize kulak vermeniz dileğimizle…

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.