Sağlıklı Diyet Yapmanın Yolları

18.09.2018
768
Sağlıklı Diyet Yapmanın Yolları

Sağlıklı Diyet Yapmanın Yolları Sağlıklı kilo vermenin yolları neler ? en sağlıklı kilo verme yöntemleri nasıl olur ? sağlıklı diyet nasıl yapılır? sağlıklı ve doğru diyet yöntemleri nelerdir? hepsinin cevabını güzel diyette verdik
sağlıklı diyet yapmak istiyorsanız uzman bir diyetisyenden bilgi almalısınız fakat ben kendi diyetimi kendim yapmak istiyorum diyorsanız buyurun nasıl yapılır bir göz atalım.

1. ADIM

Öncelikle doğru ve sağlıklı diyet yapmanın en uygun yolu kendinize bir program yapıp vazgeçmeden bu programı uygulayıp devam etmeniz gerekiyor. Unutmayın acele başlayıp hızlı ilerleyip diyetten bıkabilirsiniz ve bırakabilirsiniz bu daha fazla kilo almanıza yol açacaktır. Bu yüzden sakin bir şekilde başlayıp yavaş yavaş ilerleyebilirsiniz. Böylesi daha sağlam ve daha doğru olacaktır sağlığınızı tehlikeye atmayın.

2. ADIM

Yediğiniz yemeklerden vücudunuza aldığınız enerjiyi harcadığınız enerjiyle dengede tutmanız lazım zayıflamada bir diğer temel kural ise besinlerle sınırlı enerji alınması ile birlikte vücudun ihtiyacı olan besin gereksinimi karşılanmasıdır. en sağlıklı diyet bu kuralı göz önünde bulunduran diyetlerdir. Diyetisyen ve doktorun kontrolü altında uygulanırsa daha güzel sonuçlar verir.

3. ADIM

Sağlıklı zayıflama diyetine devam etmek ise vücudun düşük enerji almasını sağlamakla olur ama bunu yaparken vücudun ihtiyacı olan karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineraller vb besin öğelerini yeterli ve dengeli bir biçimde alabilmeliyiz tekrar tekrar değinelim aceleci olmayın ve hemen kilo vereyim demeyin çünkü bu sizi strese sokabilir ve bu stres diyeti bozmanıza neden olur.

4. ADIM

sağlıklı bir şekilde diyet için haftada 0,5 kilogram kaybına yol açan yavaş ve uzun sürede zayıflamayı hedefleyen diyetler tercih edilmelidir.

5. ADIM

Diyete ilk başladığınız zamanlar ayda 3.5 / 4 kiloya kadar kilo verebilirsiniz çok kilolu insanlarda bu 6 kiloya kadar çıkabilir ama devamında kilo verme hızınız düşebilir bazen diyet ve spor yapmanıza rağmen kilo vermeyebilirsiniz sebebi ise metabolizmanın hep yaşamaya yönelik olarak yaratılmış olmasıdır. yani siz az besin tüketmeye diyet yapmaya başladığınızda vücudunuz bunu siz kıtlık tasınız diye algılamaktadır. Siz kiloları verdikçe oda size adapte olmaktadır açlıktan ölmenizi engellemek için oda kendi harcadığı enerjiyi azaltarak kilo vermenizi yavaşlatır bu yüzden diyete başlarken akılcı hedefler koyun her geçen gün ağırlık kaybetme hızınızın azalacağını bilirseniz moral düşüklüğü yaşamazsınız.

6. ADIM

Sağlıklı bir ağırlık kaybı için günlük en az 2 litre su tüketilmelidir dengeli ve sağlıklı beslenme için 4 besin gurubunda bulunan besinlerin yeteri miktarda tüketilmesiyle sağlanır bu besinler süt gurubunda yer alan peynir, yoğurt, sut. et gurubunda yer alan balık, tavuk , et, yumurta ve baklagiller, sebze ve meyve gurubu ile tahıl gurubuna giren ekmek, bulgur, pirinç, makarna, mısır, tarhana gibi besinlerdir. Bunların alım miktarı kişiye ve kişinin bünyesine göre değişmektedir bireyin fiziği yaşı cinsiyeti oranı etkilemektedir. günde 3 öğün ile 6 öğün arası sık sık ve azar azar yemek yiyin böylelikle her öğün az az yiyip fazla besin almazsınız.

7. ADIM

Yemeklerde aşırı yağ alımına neden olan kavurma ve kızartma tercih edilmemeli haşlama, fırında ve ızgara tercih edilmeli günlük hareket fazlalaştırılmalı ve spor yapılmalıdır. Böylece harcanan enerji miktarı da fazlalaştırılmış olur. Sağlıklı diyet yapılırken şifalı bitkiler çaylar dan da yararlanılır ama dikkatli seçin ve bilinçli kullanın

8. ADIM

Hedef  bir kilo belirleyin ve bu hedefe doğru yönelin hedef belirlemeyen insanlar sık sık başlayıp bırakabiliyorlar bu yüzden hedef seçin yoksa bırakırsınız ve sağlığınızı bozabilir. Seçtiğiniz hedef doğrultusunda alışkanlıklarınızı bırakmanız en doğru yol almadır. Hedefiniz sağlığınızı bozmayacak bir şekilde olmalıdır yani ağır olmayan hedefler belirleyin.

9. ADIM

Kendinizi acaba ben kilo verebilir miyim? yapamam ben gibi kelimelerle yormayın ve hedefiniz gerçekçi olsun bir ayda on kilo veririm demek yanlış olur bu yüzden bir ayda 2 kilo versem 6 ayda 12 kilo yapar gibi gerçekçi hedefler koyun bunlar sizi hayal kırıklığına uğratmaz ve bu hedefin üstünü yaptınız mı moral kaynağı olur.

10. ADIM

Kendinizi sık sık tartmayın moral ve motivasyon düşüklüğüne yol açabilir. Haftada 0.5 kilogram veya 1 kilogram fark olabilir bu yüzden haftada 1 kere oda sabah aç karına olursa doğru olur. Gün içinde sürekli tartılmak ise moral bozukluğundan başka hiç bir şey yapmaz size.

11. ADIM

Diyete başladıktan sonra kilo verişinizde kendinizi ödüllendirin ama bu ödüller kesinlikle diyeti bozacak yemekler olmamalıdır mesela en sevdiğiniz çantayı veya geçen ay üzerinize olmayan bedendeki elbiseyi alın yada size çok yakışan saç modelini yaptırıp görmek istediğiniz bir yere gidin bu ödüllendirmeler size iyi gelecektir.

12. ADIM

Diyet süresi boyunca kesinlikle hep yönünden bakın niye sadece bir kilo verdim demek yerine ooo 1 kilo vermişim diyebilmek uzun ve sağlıklı bir diyet sağlar kendinizi takdir edin ve başarınızla övünün kesinlikle kendinizi diyet boyunca dünyanın güzelliklerinden dışlanmış hissetmeyin açlığınızı sürekli sorgulayın sıkıldığınız için değil gerçekten açsanız yemek yiyin ve yemeklerin suyunu tabağınıza koydurmayın. Hiç bir şey sizin sağlığınızdan değerli değil önce sağlık sonra geri kalan herşey sağlıklı yaşam için sağlıklı diyeti seçin sağlıcakla kalın…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet