Sağlıklı Diyet

14.10.2018
1.103
Sağlıklı Diyet

Sağlıklı Diyet Nasıl Yapılır

Fazlalık kilolarımızdan bir an önce kurtulmak, daha fit ve çekici bir görünüme kavuşmak adına çoğumuz, zaman zaman diyet yapıyor, lakin kısa sürede zayıflayalım derken, bazen sağlığımızdan olabiliyoruz.

Şok diyet olarak tabir edilen diyet listelerini denediğimiz için verdiğimiz kiloları bile kısa bir süre içerisinde geri alıyor, bu yüzden de hedeflediğimiz kiloya bir türlü düşemiyoruz.

Sırf zayıflamak adına sağlıksız bir şekilde beslendiğimiz için pek çok sağlık sorunu ile karşılaşabiliyoruz. Hatta bazen sağlıklı diyet yapmayı ciddi anlamda ihmal ettiğimiz için ölümcül sonuçlarla bile karşılaşabiliyoruz.

Sağlıklı diyet hakkında sizleri kısaca bilgilendirmek istediğimiz bu yazımızda sağlıklı diyet nasıl olmalı? Doğru diyetinin püf noktaları nelerdir? vb. soruları kısaca yanıtlamak istiyoruz.

İşte, doğru ve sağlıklı diyete dair bilmeniz gereken o ayrıntılar:

  • Bir diyetisyenden yardım alın

Sanılan aksine son derece popüler olan ve çoğu kişinin zayıflamasına yardımcı olan bir diyet, başka bir kişiyi zayıflatmak yerine kilo almasına yol açabiliyor.

Bu noktada öncelikle size ve kan grubunuza uygun bir diyet programı seçmeniz ve bu diyet programına sadık bir şekilde davranmanız gerekiyor.

Yani öncelikle sağlıklı diyet için bir diyetisyenden yardım almalı, yalınızca size özel olan diyet kapsamında beslenmelisiniz.

Örneğin, A rh pozitif kan grubuna sahipseniz, et içerikli besin tüketiminde aşırıya kaçmamalısınız. Bu noktada diyetisyeninize hangi besinleri tüketebileceğinize dair danışabilirsiniz.

  • Her şeyden öte kendinizi tanıyın

Çoğu zaman diyet yapmaya başlasak da maalesef ki bazı besin ve tatlılara olan aşırı düşkünlüğünüz yüzünden diyetimizi yarıda bırakmak zorunda kalabiliyoruz.

Örneğin tüm gün boyunca diyet yaptığımız için akşam saatlerinde kendimize bir dilim en sevdiğimiz tatlıyı ya da çikolatayı hediye edebiliyoruz.

Lakin diyet programından sapmamız, kilo vermemiz önünde en önemli engellerden biri olma özelliği taşıyor.

Bu noktada hangi besinler olmadan yapamayacağınızı yani düşkün olduğunuz tat ve lezzetleri bir kağıda not alarak, sağlıklı diyet yapmak adına bu listeyi diyetisyeninize iletebilirsiniz.

Bu sayede diyetisyeninizden de sizi yormayan, kişisel damak tadınıza uygun bir diyet listesi hazırlamasını talep edebilirsiniz.

  • Her gün düzenli olarak tartılmayı ihmal etmeyin

Yalnızca size özel diyet listenize uygun bir şekilde davranmaya başladığınız günden itibaren her gün periyodik bir şekilde tartılarak, kilo alıp almadığınızı kontrol edebilirsiniz.

Mutfağınızda bulunan bu tartı sayesinde tartıya her baktığınızda zayıflamanız gerektiğini ve hedefinizin zayıflamak olduğunu hatırlayabilir ve buzdolabına her yönelişinizde kendinizi durdurabilirsiniz.

Bir kilo bile fazlalık ile karşılaştığınızda aldığınız bu bir kiloyu fazlalık kilonuz iki kiloya kadar ulaşmadan vermeye çalışarak, kilonuzu kontrol altında tutmayı başarabilirsiniz.

Sağlıklı Diyet Neler İçermeli?

 Sağlıklı Beslenme Diyeti

  • Yeterli miktarda su tüketmeye özen gösterin

Sağlıksız bir şekilde kilo almanızın en önemli nedeni, vücudunuzda dehidrasyon kaybı olabilir. Bu durumun önüne geçmek adına mutlaka günde en az 2 litre su tüketmelisiniz. Bu sayede metabolizmanızın hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayabilir, besinlerin size kilo olarak geri dönmesinin de önüne geçebilirsiniz.

  • Yağ/karbonhidrat ve protein açısından dengeli beslenin

Diyet listenizdeki yağ, karbonhidrat ve protein oranının maksimum bir üst sınıra sahip olması gerektiğini biliyor muydunuz?

Şayet, herhangi bir diyetisyenden yardım almadan kendi çabalarınız doğrultusunda zayıflamaya çalışıyorsanız, bu durum yağ, karbonhidrat ya da protein aşımı yüzünden kilo almanızı da beraberinde getirebilir.

Diyet listenizdeki besinlerin yağ oranının hiçbir şekilde %30’u geçmemesi, protein oranı ise maksimum %15 civarında olması gerekiyor. Karbonhidrat içeriğinin ise maksimum %55 civarında olması sağlıklı bir diyet ve zayıflamanın olmazsa olmazları arasında kabul ediliyor.

  • Günde 6 öğün, azar azar olacak şekilde beslenin

Eskiden günde 3 öğün beslenmenin standart bir beslenme şekli olduğuna inanılıyor ve sağlıklı beslenme için yeterli olduğu düşünülüyordu.

Ancak son zamanlarda günde 6 öğün ve azar azar beslenmenin daha doğru ve sağlıklı olduğu bilimsel pek çok çalışma doğrultusunda kanıtlanmış durumda!

Günde 3 öğün ve tıka basa karnınızı doyurmak yerine azar azar 6 öğün olacak şekilde beslenerek, hedeflediğiniz kiloya daha kolay bir şekilde erişebilirsiniz.

  • Her besinden yeterli miktarda tüketin

Diyetiniz esnasında size kilo verdiğini düşündüğünüz için bazı besin gruplarını diyet listenize eklememeniz, en büyük hatanız olabilir!

Diyet listenizde mutlaka meyve ve sebzelere, kırmızı ve beyaz ete, süt ürünlerine yer vermeli, hiçbir besin grubunu düşmanınız olarak ilan etmemelisiniz.

Aksi halde yanlış beslenme doğrultusunda metabolizmanızın daha yavaş çalışmasına yol açabilir ve kilo vereyim derken hep kilo alabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet Bedava İnternet