Sarı Kantaron Yağı Nedir? Kantaron Yağı Faydaları Ve Kullanımı

  26.10.2018
  28.829
  Sarı Kantaron Yağı Nedir? Kantaron Yağı Faydaları Ve Kullanımı

  Makalede Neler Var

  Sarı Kantaron Yağı Nedir? Kantaron Yağı Faydaları Ve Kullanımı Sarı kantarongiller familyasının bir üyesi olan sarı kantaron, başta Avrupa ve Kuzey Amerika olmak üzere dünyanın pek çok noktasında yetiştirilen bir bitki türü olma özelliği taşıyor.

  Mayasıl otu, kılıç otu, koyun kıran gibi Anadolu’da farklı isimlerle de adlandırılan bu bitki, şifa dolu bir bitki olarak, sağlığımıza mucizevi katkıları ile ön plana çıkıyor.

  Sarı kantaron bitkisinin birtakım işlemlere tabi tutulması sonrasında elde edilen sarı kantaron yağı ise cildimizdeki sivilce ve akneleri yok ediyor, cildimize bakteri ve mikropların yerleşmesini önlüyor, eklem ve kas ağrılarını dindiriyor.

  Özellikle romatoid artrit başta olmak üzere pek çok romatizmal kökenli ağrıları dindiren sarı kantaron yağı, aktarlardan ya da internet üzerinde ürün satışı gerçekleştiren siteler üzerinden kolaylıkla temin edilebiliyor.

  Bu yazımızda sarı kantaron yağı nedir? Sarı kantaron yağı ne işe yarar? vb. bu yağa dair merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlamak, kısacası bu yağla ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmek istiyoruz.

  İşte, sarı kantaron yağına dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

  Sarı Kantaron Yağı Faydaları

  • Antiseptik bir özelliğe sahip olan sarı kantaron çiçeği yağı, ciltte bulunan yaraların mikrop kapmasını önlüyor. Cilt yaralarına, kesik ve çiziklere uygulandığında yarayı doğal bir şekilde tedavi ederek, yaranın daha da kötüleşmesinin önüne geçiyor. Doğal bir antibiyotik olarak kanamakta olan yaraya sürüldüğünde ise kanamayı durduruyor.
  • Ciltte hücre yenilenmesini teşvik eden sarı kantaron yağı sivilce oluşumuna engel oluyor. Güçlü bir antiseptik olarak yağlı ve sivilceli cilde uygulandığında sivilcelerin daha da geniş alanlara yayılmasını önlüyor. Sivilce ve iltihaplı sivilceleri kurutmanın ve sivilcelere neden olan kimyasallarla savaşmanın yanı sıra cildimizde hücre yenilenmesini de teşvik ediyor. Yani erken yaşlanma belirtilerini gidererek, cilt kırışıklıklarını tedavi ediyor.
  • Sarı kantaron yağı çatlak tedavisinde de kullanılan bitkisel bir yağ olarak, cilt çatlaklarının kötü görünümünü hafifletiyor. Cildi sıkılaştıran ve cilde gerginlik katan bir yağ olarak, selülit tedavisinde de oldukça işe yarıyor. Cildinizdeki çatlak ve selülitlerin üzerine her gün düzenli olarak kantaron yağı sürdüğünüz takdirde cilt sarkmalarını toparlayabilir, daha genç ve çekici görünen bir fiziğe sahip olabilirsiniz.
  • Diyabet hastalarına da önerilen bu mucizevi yağ, kan şekerini düşürerek, dengeliyor. İnsülin direncinin kırılmasına yardımcı olduğundan sarı kantaron yağı diyet hastaları tarafından da tüketilmesi gereken bir bitki olarak kabul ediliyor.
  • Kas ve eklem ağrılarını dindiren sarı kantaron yağı, kas ve eklemlerin gevşemesini ve rahatlamasını sağlıyor. Cilde bu yağ ile yapılan masaj, ağrıların hafiflemesine katkıda bulunuyor.
  • Sarı kantaron yağı fibromiyoloji hastalarına da uzmanlar tarafından öneriliyor. Mükemmeliyetçi kişilerin hastalığı olan fibromiyolojinin yol açtığı vücut ağrılarını dindiriyor.
  • Güneş lekelerine de iyi gelen bu yağ, ciltte bulunan lekelerin üzerine uygulandığında lekelerin rengini en az birkaç ton açıyor. Sarı kantaron yağı güneş lekesi dışında cildimizde bulunan diğer koyu kahve lekelerin de renginin açılmasını sağlıyor. Daha beyaz ve parlak bir cilt için sarı kantaron yağı kullanabilirsiniz.
  • Doğal bir peeling etkisi göstererek, cildi ölü hücrelerden arındırıyor. Cilt gözeneklerini derinlemesine temizliyor, bebeklerdeki pişik sorununu çözüme kavuşturuyor.
  • Tahriş olan cilde sürülen sarı kantaron yağı cilt tahrişlerini gideriyor.
  • Ülser, gastrit, reflü semptomlarını ve mide ağrılarını hafifletiyor.
  • Yalnızca cilt yaralanmalarındaki kanamayı değil, iç kanamayı da durduran bir yağ olarak, oral yolla yani içilerek tüketildiğinde iç kanamayı önlüyor.
  • Sarı kantaron yağı egzama ve kaşıntı tedavisinde de alternatif ve bitkisel bir tedavi yöntemi olarak tercih ediliyor. Egzama semptomlarını gidererek, deri kaşıntılarının şiddetini hafifletiyor.
  • Sarı kantaron yağı cilt bakımının yanı sıra saç bakımında da harika bir performans sergiliyor. Saç dökülmelerine iyi gelmenin yanı sıra, saçlara nem kazandırıyor; saçı kökten uca besliyor ve yeni saç köklerinin daha güçlü çıkmasına olanak tanıyor.

  Kısacası sarı kantaron yağının faydaları saymakla bitmiyor. Saç ve cilt sağlığınızın gözetmek, romatizma kaynaklı ağrılarınızı dindirmek, hatta baş ağrılarından bile kurtulmak adına hemen bu mucizevi yağdan kullanmaya başlayabilirsiniz.

  Sarı kantaron yağı nedir? Sarı kantaron yağının faydaları nelerdir? sorularını yanıtladıktan sonra evde sarı kantaron yağı nasıl hazırlanır? sorusunu yanıtlamaya çalışarak, yazımıza devam edebiliriz.

   

  Sarı Kantaron Yağı Nasıl Yapılır

  • Öncelikle ½ litrelik bir kavanoza aktardan satın aldığınız kantaron bitkisini güzelce kuruttuktan sonra doğrayın.
  • Bitkinin üzerini örtecek şekilde şişeyi saf zeytinyağı ile doldurun.
  • Şişenin ağız kısmına bir tülbent gerin ve yağı güneş gören bir yere mayalanması için bırakın.
  • 5 gün sonra tülbenti alın, şişenin ağzını kapatın ve şişeyi güneş gören bir yerde 45 gün boyunca bekletin. Ancak şişeyi öğleden sonraları güneş gören yere koyun. Tüm gün güneş görmemesine özen gösterin.
  • 45 gün sonunda kantaron yağını süzgeçten geçirin, güneş görmeyen bir yerde koyu renkli bir şişeye aktarın.
  • Koyu kırmızı renkli kantaron yağını 2-3 yıl boyunca ağzını sıkıca kapatmak koşuluyla gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
  • Yağ şişesini mutlaka serin bir ortamda muhafaza etmeye özen gösterin.

  UYARI:

  Sarı kantaron yağının düzenli tüketimi, birtakım riskler doğurabilir. Özellikle depresyon vb. bazı sağlık sorunları bulunan, yağ kullanımında doz aşımına kaçan ya da yağın etkin ve yardımcı maddelerine karşı aşırı hassasiyeti bulunan kişilerin bu yan etkilere maruz kalma olasılıkları daha yüksektir.

  Bu yan etkilere maruz kalmamak adına sarı kantaron yağını özellikle oral yolla tüketmeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız!

  Sarı Kantaron Yağı Zararları

  • Sarı kantaron yağı hamileler tarafından tüketildiğinde bebekte anormal doğum kusurlarına neden olabilir. Bu yüzden hamilelere bu yağı kullanmaları önerilmez.
  • Emziren anneler tarafından tüketildiğinde bebeklerde halsizlik, sürekli uyuklama ve kolik gibi yan etkilere yol açabilir.
  • Ağır antidepresan ilaçları, tansiyon ya da doğum kontrol hapı vb. birtakım ilaç kullanan kişilerin bu yağı tüketmekten kaçınmaları gerekir. Bu yağı kullanmadan önce doktorunuza kullandığınız reçeteli ya da reçetesiz ilaçlara dair mutlaka bilgi vermelisiniz.
  • Kemoterapi ya da radyoterapi gören kanser hastalarının tedavi boyunca sarı kantaron çiçeği yağı kullanmamaları gerekir.
  • Siroz hastalarında kanama riskini doğurabileceğinden siroz hastaları bu yağdan uzak durmalıdır.
  • Şizofreni ve psikoz hastalarında hastalık semptomlarını arttırabilir. Bu yüzden şizofreni ya da psikoz gibi ciddi ruhsal bozukluğu bulunan hastalar, sarı kantaron yağı kullanmamalıdır.
  • Bu yağı kullanmanız, bazı sindirim sistemi bozukluklarıyla yüzleşmenize neden olabilir. Bu durumda yağın oral yolla tüketimini bırakmanız gerekir.

  Bu yazımızda kısaca sarı kantaron yağı nedir? Ne işe yarar? sorularını yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Doktorunuza danıştıktan sonra bu yağı kullanmanıza engel teşkil eden herhangi bir sağlık sorununuz bulunmuyorsa sizler de sarı kantaron yağı sayesinde pek çok şikayetinizden kurtulabilirsiniz.

  Sağlıklı bir yaşam sürmeniz dileğimizle…

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.