Semizotunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Ne İşe Yarar?

14.10.2020
353
Semizotunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Ne İşe Yarar?

Semizotunun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Ne İşe Yarar? Kalorisinin düşüklüğü ve besin değerinin zenginliği ile sağlıklı beslenmede oldukça büyük bir yere sahip olan, hatta pek çok diyetin başrolünde yer alan semizotunun faydaları saymakla bitmez desek yeridir. Özellikle kış mevsiminde hastalıklardan korunmak ve bağışıklığı güçlü tutmak için daha sık tüketilmesi önerilen ve yeşil yapraklı sebzelerin en sevilenlerinden olan semizotu besin değeri ve faydalarıyla birlikte bu yazımızda karşınızda.

Kardiyovasküler hastalıklardan sindirim sistemi problemlerine kadar hemen her sistemde yararlarıyla anılan semizotunun hangi sağlık sorunlarına iyi geldiğini ve ne kadar özel bir besin olduğunu gördüğünüzde eminiz onu daha sık tüketmeye başlayacaksınız.

Semizotu Besin Değeri Nedir?

Anavatanı Orta Asya olsa da günümüzde hem Asya genelinde hem Avrupa’da yaygın şekilde tüketilen semizotunun şifa kaynağı olduğunun keşfedilmesi ve içerisinde C vitamininden kalsiyum, potasyum gibi temel minerallere kadar pek çok önemli yapı taşının bulunması onu mutfakların vazgeçilmezlerinden kılıyor. Diğer yeşil yapraklı sebze türlerine bakıldığında omega 3 bakımından daha zengin olmasıyla ön plana çıkan semizotunun sağlığa faydaları ayrıca ciddi bir potasyum kaynağı olup kalp damar sağlığını korumasından da ileri geliyor.

Omega 3 yağ asitlerine ek olarak a-linolenik asit, EPA, DHA, glutatyon, glutamik asit ve aspartik asit gibi her biri kalp damar sağlığı için eşsiz öneme sahip olan doymamış yağ asitlerini sağlayan semizotunun kalp damar sağlığını korumak için düzenli tüketilmesi öneriliyor.

100 gr. semizotu kalori bakımından yalnızca 32 kcal. değere ancak öte yandan 3,8 gr. proteine ve 4 mgr. life sahip olmasıyla da ne kadar değerli bir diyet ürünü olduğunu gösteriyor.

Semizotunun Faydaları Nelerdir?

İçerisinde yüksek oranda omega 3 ve doymamış yağ asitleri içeren semizotunun içerdiği vitaminler arasında A ve C vitaminleri başı çekiyor. Kan basıncını ve kötü kolesterol seviyesini düşürmek sebzenin en ön plana çıkan özellikleri arasında yer aldığı için semizotunun özellikle kalp ve damar sağlığına iyi geldiğini söylemek, kalp hastalıklarından koruduğunu anlamak mümkün. Yalnızca kalp ve damar sistemleri için değil, vücudun geneline pek çok faydası bulunan semizotunun cilt sağlığına ve doğal güzelliğe de pek çok katkısı bulunuyor. Özellikle cildine yönelik doğal besleyiciler arayanların çok seveceği bu bitkinin alternatif tıp dünyasında bir mucize olarak anılması pek de şaşırtıcı değil.

İşte bilmeniz gereken semizotunun faydalarından bazıları:

  • Zengin içeriği sayesinde tansiyon değerini dengeleyen ve kötü kolesterolü düşüren semizotunun, bu nedenle tansiyon ilaçlarıyla tüketilmemesi dahi öneriliyor.
  • Bağışıklığı güçlendirmeye bire bir olan bu bitkinin mikroorganizmaları yok etme etkisi sayesinde vücuttaki pek çok riski etkin şekilde ortadan kaldırdığı ispatlanmış durumdadır.
  • Çağın en büyük korkularından biri olan kansere karşı etkili bir koruyucu olan semizotu, antiinflamatuar ve aynı zamanda antioksidan etkilere sahip olduğu için kronik rahatsızlıkların pek çoğuna karşı vücudu güçlendirerek hazırlıyor.
  • İdrar söktürücü özelliğe sahip olduğu ve bu sayede vücudu toksik etkilere sahip maddelerden arındırdığı için böbrek sağlığını koruyan bitkimiz, böbreklerde gelişen taş ve kum sorunlarının vücuttan atılmasına yardımcı oluyor.
  • Sindirim sorunlarına karşı tam bir şifa kaynağı olan semizotu besin değeri sayesinde bağırsak hareketlerini düzenliyor, özellikle yüksek lif oranına sahip olmasıyla hazımsızlığı anında ortadan kaldırabiliyor.
  • İçerisinde bulunan yoğun vitamin oranıyla halsizlik ve depresyon gibi kişinin enerji durumu ve hormonlarıyla direkt ilişkili olan psikolojik durumlara iyi gelebiliyor.
  • Semizotu kalori değerinin düşüklüğü ile herkesin tüketimine uygun bir besin olarak karşımıza çıkarken hem kan şekerini dengelemesi hem glisemik endeksinin düşük olmasıyla enerji veren bir diyet ürünü olarak da seviliyor.

Semizotu Nasıl Tüketilir?

Semizotunun hem klasik Anadolu yemeklerinde hem Batı kültürüne ait hafif tariflerde karşımıza çıkması, onu faydalı olduğu kadar çok yönlü bir besin de kılıyor. İsteyenlerin sumak ve nar ekşisi gibi aromalarla birlikte pişirerek sulu ve bereketli yemeklere dönüştürebileceği, isteyenlerin yalnızca yoğurt ekleyerek son derece hızlı şekilde mezeye dönüştürebileceği semizotu tarifleri hemen her diyete uyarlanabilir cinsten çeşitli.

İsterseniz elma veya zeytinyağı ekleyerek pratik bir salata, isterseniz yalnızca domates püresi ekleyip pişirerek son derece besleyici bir ana yemek hazırlamak için semizotunu tercih edebilirsiniz.

Siz de tüm yararlarını ve pratikliğini keşfetmekle birlikte semizotunu artık mutfağınızda daha çok kullanabilir, aile boyu sağlığınızı korumak için bu mucize bitkiye daha çok şans verebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet Bedava İnternet