Sezaryen Dikişleri Ne Zaman İyileşir?

08.08.2019
1.284
Sezaryen Dikişleri Ne Zaman İyileşir?

Sezaryen Dikişleri Ne Zaman İyileşir? Sezaryen doğumdan sonrasında dikişlerin ne zaman geçeceği ve ağrı gibi şikayetlerinizin ne zaman dineceği hakkında endişeleniyor olabilirsiniz. Ancak acı, ağrı, kaşıntı gibi hislere neden olabilen bu dikiş izlerinin ne zaman geçeceği oldukça değişkendir. Siz de sezaryen dikişleri ne zaman iyileşir sorusunun yanıtını ve çok daha fazlasını yazımızda bulabilirsiniz.

Kişiden kişiye değişen sezaryen doğum dikişleri ne zaman geçer sorusunun yanıtı, aslında doğru yöntemlerle yönlendirilebilir. Bu soru için kesin bir sayı söylemek mümkün olmasa da iyileşmeye yardımcı olacak doğru yöntemler ile siz de en çabuk şekilde bu şikayetinize veda edebilirsiniz.

Sezaryen Dikişleri Ne Zaman İyileşir?

Doğru yöntemleri takip ettiğiniz takdirde sezaryen dikiş yerinde ağrı, kaşıntı gibi şikayetlerinizin geçmesi 3 ila 7 gün gibi bir sürede tamamlanacaktır. Birkaç hafta içerisinde ise izleri kalsa dahi dikiş yerinin tamamen kapanması beklenmektedir.

Genel olarak bir hafta gibi bir süre içerisinde kaynama sağlanan bu dikişlerin, diğer türlerde olduğu gibi alınması için ekstra bir uygulama yapılmasına gerek yoktur. Görünüm açısından bir sorun yaratmayacak özel iplerle yapılan bu dikişin iyileşmesi de diğer dikişlere göre çok daha hızlıdır. Bahsettiğimiz bu durumların sağlıklı kişilerde ve doğru uygulamalarda geçerli olduğunu ve istisna durumlarda sorun yaşanacağı ise unutulmamalıdır.

Sezaryen bir tür ameliyat olduğundan, bikini bölgesinde bir hat boyunca kesi yarası oluşmaktadır. Yani sezaryen doğum dikiş izi ile sonlanan bir ameliyattır. Ancak yaranın deri tarafından tamir edilmesinden sonra herhangi bir dikiş izi taşımak istemiyorsanız farklı ürünlerle hasarı minimuma indirebilirsiniz. Contractubex gibi hücre yenileme özelliğine sahip yara kremleri kullanarak dikiş izlerinin azalmasını, hatta kaybolmasını sağlamak mümkündür. Ancak bu noktada unutulmaması gereken yara izinin geçmesi değil, bölgedeki yaranın güvenli bir şekilde kapanmasıdır. İlk doğumda izler daha hızlı onarılmakla birlikte sonraki doğumlarda aynı dikiş bölgesinin açılması ile annenin şikayetlerinin artması olası bir hal almaktadır.

Ameliyatın üzerinden uzun zaman geçmiş olmasına rağmen sezaryen dikiş yerinde sertlik, ağrı, kaşıntı, acı gibi şikayetler belirmesi oldukça sık karşılaşılabilen komplikasyonlardır. Bahsedilen bu sorunların oluşmaması ya da hızlıca geçmesi tamamen bireyden bireye değişiklik göstermektedir ve bazı kurallara dikkat etmeniz büyük farklar yaratabilecektir.

Sezaryen dikiş iltihabı oluşmaması ve yaralı bölgenin hızlıca onarılması için kan dolaşımını olumlu etkileyen önlemler alınabilir. Bu sayede hali hazırda doğum stresinden yeni çıkmış olan annenin yeni bir sağlık sorunu ile uğraşmasına gerek kalmayacaktır.

Sezaryen Dikişleri Nasıl Daha Hızlı İyileşir?

Pek çok anne doğumdan sonra dikişlerinin hasar görmemesi için hareketten kaçınsa da dolaşımı olumlu etkilemek adına en kısa zamanda kişi yeterli sürede olacak kadar yürümelidir. Sezaryen dikişlerinde ağrı hissedildiğinde elbette kişinin kendini zorlamaması, yürüme sınırını kendine göre ayarlaması gerekir. Dikişlerin patlamasına yol açacak kadar kendinizi zorlamanız, ağırlık kaldırmanız, özelikle ilk haftalarda temkinli olmanız gereken konulardır. Ancak hafif egzersizler, kısa yürüyüşler, dikişlerin iyileşmesine olumlu rol oynayacaktır.

Sigara kullanımından kaçınmak, yeni doğum yapan bir annenin dikkat etmesi gereken en önemli kurallardandır. Sezaryen dikişlerinin iyileşmesi için olduğu gibi emzirmenizin de olumsuz etkilenmemesi için mutlaka sigaradan uzak durmalısınız. Kan dolaşımını olumsuz etkileyen ve hücre yenilenmesinin önüne geçen sigara kullanımı, dikişlerde geç kaynamaya ve iyileşmenin ertelenmesine neden olacaktır. Sigara kullanımı halinde yaranız kapansa dahi iz kalma ihtimali de artmakta, elbette türlü ürünlerle bu izler geçirilebilmekte olup, yine de tüm etkileri düşünülürse sigaradan uzak durulmalıdır.

Bol bol su tüketmek bir yeni annenin en önemli kurallarındandır. Emzirme döneminde süt üretimini destekleyen sıvı tüketimi, aynı zamanda hücreleri besleyerek yaraların da tamirini kolaylaştırır.

Annenin olası bir enfeksiyondan korunması ve sezaryen izlerinin geçmesi için genital bölgenin steril olmasına ekstra özen göstermesi gerekir. Çünkü dikiş hattına yayılabilecek olan genital bölge enfeksiyonları, sonrasında yaranın izinin büyümesine ya da iyileşmenin gecikmesine neden olabilir.

Sezaryen dikiş hattının üzerine gelerek, bölgeyi kapatacak kadar büyük bir karın bölgesi sarkıklığı sorununuz varsa, derinin düşmesini önlemek için korse kullanabilirsiniz. Mantar enfeksiyonu gibi komplikasyonları ya da kaşıntı gibi şikayetleri böylesi basit bir şekilde önleyebilirsiniz.

Şikayetleriniz halinde farklı medikal ürünlerden de destek alabileceğinizi unutmayın. Sezaryen doğum sonrası dikiş yerinde yanma, kaşınma, ağrı gibi şikayetleriniz devam ettiği takdirde hemen bir uzmana danışarak iyileşmenize yardımcı olacak merhemleri öğrenebilirsiniz.

Sezaryen Dikiş İltihabı Nasıl Önlenir?

Annenin dikkatli olmaması ve gereken önlemleri almaması halinde ne yazık ki dikiş hattında istenmeyen sorunlar yaşanabilir. Sezaryen dikişi iltihabı bunların başında gelenlerden olmakla birlikte, anne böyle bir sorun halinde ciddi ağrı duyar.

Sezaryen dikişinin açılması ile sıkça karıştırılan bu iltihap durumunda yaşanan şikayetlerin başında şiddetli yanma, acı ve sarıya dönük bir renkte gelen akıntılar yer almaktadır. Bu gibi durumlarda anne mutlaka doktoruna başvurmalı ve kendi kararı ile ilaç ya da krem kullanmadan önce mutlaka doktordan onay almalıdır. Çünkü emzirme döneminde olan annenin aldığı ya da kullandığı her ürün bebeği de etkilemekte, kremler dahi doktor onayı olmaksızın uygulanmamalıdır.

Bahsedilen şikayetlerin haricinde, doğumun ilk 6 ayı boyunca uyuşma, sıcaklık, soğukluk, sızlama gibi hislerin ameliyat bölgesinde hissedilmesi normaldir. Kişi ameliyat geçirdiği ve bölge iyileşmekte olduğu için bu gibi minimal hislerin yaşanması annede panik yaratmamalıdır. Herhangi bir anormal durum oluşmaması halinde 6 ay içinde bu hisler kendiliğinden kaybolacaktır. Sonrasında anne adayları isterlerse sezaryen dikişleri için krem kullanarak izlerden kurtulabilirler. İzler tamamen ortadan kalkmasa dahi büyük ölçüde azaltılabilir.

Siz de sezaryen sonra dikişlerinizle olan tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet Bedava İnternet