Sikatrizan Ne Demek?

  21.05.2019
  5.579
  Sikatrizan Ne Demek?

  Sikatrizan Ne Demek? Hepimiz küçük yara izlerinden yanıklara kadar pek çok deri probleminde antiseptik kremlere ve onların yaraları tedavi etme gücüne ihtiyaç duyuyoruz. Bu alanda da pek çok çeşitli kremin adını duymaktayız. Yaptığımız araştırmalarda Fito, Madecassol gibi isimleri sıkça duyuyoruz ve Fito nedir fiyat olarak ne kadardır gibi soruları soruyoruz. Tüm bu kremleri kapsayan ve ortak bir nokta olarak hepsinin antiseptik etkileri üzerinde duran sikatrizan pomad grubu hakkında merak ettiklerinizi siz de bizimle öğrenebilirsiniz. Hücre yenileyici ve antiseptik etkileri ile yaralar üzerinde büyük faydalar sağlayan bu kremlerin özellikleri hakkında tüm merak ettikleriniz yazımızda.

  Sikatrizan Nedir?

  Latince’den gelen bir kelime olan ve Fransızca cicatrizant kelimesinden dilimize geçen sikatrizan, bir merhem grubunu ifade etmektedir. Antiseptik kremler içerisinde yer alan bu merhem grubu, yara izlerini giderme üzerine etki gösterir. Madecassol, Fito krem gibi yara izlerini geçirme üzerine etkisi bulunan kremlere daha doğrusu pomadlara verilen bir isimdir.

  Yaraların iyileşmesi, bölgenin stresil hale getirilmesi, ameliyat ya da yanık gibi travmalar sonrasında izlerin geçmesi için kullanılan bu kremlerin içeriği değişken olsa da etkileri benzerdir. Fito krem gibi pomadlar yanık alanında ünlenirken, Madecassol’ün özellikle leke ve izlerin tedavisinde kullanıldığını duyabilirsiniz. Yani her krem benzer faydalar sağlasa da içeriğinden dolayı ön plana çıkan bazı farkları vardır. Hangi kremi seçmeniz gerektiği konusunda ise doktorlar ya da eczaneniz size gerekli tavsiyelerde bulunmaktadır.

  Antiseptik kremler içerisinde bulunan demir gibi metaller sayesinde mikroorganizmaların uzak tutulmasını sağlar. Ancak bu durum kremin kullanılırken dahili bir bölgeye ya da göz gibi hassas yerlere gelmemesi konusunda dikkatli olmanızı gerektirir. Kremleri mutlaka kullanma talimatlarına uygun şekilde kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız.

  Sikatrizan Ne İçin Kullanılır?

  Sikatrizan krem grubu içerisinde yer alan merhem ya da sprey ürünler, genel olarak çok da derine inmemiş, yüzeysel bir alanla sınırlı kalmış yara, yanık, sivilce izlerini ile ciltteki lekelenmeleri tedavi etmek amacıyla kullanılır. Bu kremler hücre yenileme özelliğine sahip olup cildin en üst katmanı olan epidermis hücrelerini tamir etmektedirler. Tamir edilirken ölü hücrelerinden arınan bu deri katmanında leke ve izler kalmaz, yaralar onarılır.

  Bahsetmiş olduğumuz bu pomadlar yalnızca iz kalmasını engellemek için değil, yaranın enfeksiyon kapmadan sağlıklı bir şekilde kabuk bağlaması ve daha hızlı bir şekilde iyileşmesi için de idealdir. Madecassol gibi örneklendirebileceğimiz bu kremler yaranın çevresindeki mikropları antiseptik etkisi sayesinde uzaklaştırır, yaralı bölgeden ödem ya da kızarıklık oluşumunu engeller, kabuk tutan bu yara daha hızlı bir şekilde iyileşir.Bahsedilen bu pomadların hepsinin ortak özelliği bölgenin temiz kalmasını sağlayarak daha hızlı iyileştirmek ve hücrelerin onarılmasına yardımcı olmaktır.

  Epitelizan skatrizan ne demek sorusu da sıklıkla duyduğumuz ve iki kavramın karışmasından ileri gelen bir sorudur. Yalnızca epitelyuma odaklanan ve yine skatrizanla hemen hemen eşdeğer anlamda kullanılan bir diğer ürün grubu ise epiletizan şeklinde anılmaktadır.

  Epidermis üzerindeki bu etkiler sayesinde kremler sağlık açısından sağladığı faydaları estetik açıdan da sağlar. Yani iltihaplı sivilceler ya da akneler bir sağlık sorunu olduğu gibi can sıkan görüntülere de sebep olmaktadır. Ancak bahsettiğimiz bu kremlerin antiseptik etkileri sayesinde iltihaplanmalar da önlenmekte, sivilce, akne gibi gözeneklere yerleşen mikroorganizmaların yol açtığı sorunlar da tedavi edilmiş olmaktadır. Hem de endişe edilen durumun aksine, herhangi bir iz ya da leke kalmaksızın tedavi sağlanmış olmaktadır.

  Sikatrizan Kremler Nelerdir?

  Piyasada bu ürün grubu içerisinde neredeyse sayısız seçeneğe sahipsiniz. Ancak bazı kremler daha sık kullanılmakta, güvenilirliği herkesçe onaylanmaktadır. Bu kremlerin başlıcaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Fito
  • Madecassol
  • Contractubex
  • Bepanthene Plus
  • Hametan
  • Scarex
  • Pantenol
  • Silverdin

  Kremlerin içeriği değişkenlik göstermekle birlikte antiseptik etkiye ve hücre yenileme özelliğine sahip olmaları ortak özellikleridir.

  Sikatrizan Kremler Nasıl Kullanılır?

  Bahsetmiş olduğumuz kremler, yanıklarda, sivilce izlerinde, küçük kesi ve çiziklerde, yaşa ve güneş ışınlarına bağlı gelişen lekelerde, hatta çillerde dahi etkili olmaktadır. Hücre yenileyici bu kremlerin özellikleri genel olarak ortak olsa da içerikleri farklılık göstermekte, bu nedenle doktor tavsiyesi üzerine kullanılması önerilmektedir.

  Bahsedilen duruma örnek vermek gerekirse Scarex silikon bazlı bir krem olduğundan kolayca emilir, renk ve koku vermez. Ancak Madecassol krem hücreleri deriyi hafifçe soyarak yenilemektedir. Yani kremlerin kullanım dozu, kremlerin özelliklerine göre değişmektedir. Bunlardan bazıları sünnet sonrasında ya da ameliyat dikişleri üzerinde de kullanılabilmekte ancak bazıları sivilce ve akne üzerinde daha etkili olmaktadır. Sizin hangi kremi seçmeniz gerektiği konusunda uzman doktor ya da eczaneniz en güvenilir yönlendirmeyi yapacaktır.

  Ürünlerin güvenle kullanılabileceği ortak alanlar ise bahsetmiş olduğumuz yüzeysel izlerdir. Hücreler onarılarak yenilenirken, izlerden kaynaklı ton farklılıkları da ortadan kalkmakta, bu sayede yalnızca yaraların daha hızlı iyileşmesi değil estetik açıdan da daha iyi bir görünüme kavuşması sağlanır.

  Antiseptik nedir sorusunun yanıtını içeren bu kremler sayesinde kazanacağımız bir diğer ortak etki de yara çevresinin mikroplardan arınması olacaktır. Yalnızca hücrelerin yenilenmesini değil, mikroorganizmalara açık hale gelen bölgenin steril kalmasını da sağlayan bu pomadlar sayesinde yaraların iyileşmesini geciktiren enfeksiyonlar engellenir. Ancak yine bahsetmemiz gerektiği üzere bu kremlerin hangisini kullanırsanız kullanın, uygun dozda kullanılarak bölgenin mikroplardan arındırılması önemlidir. Bazılarını yaranın tipine göre uzun süre yara üzerinde tutmanız, bazılarını sıklıkla yenilemeniz gerekebilir.

  Siz de skatrizan nedir konusuna hakim olduğunuza göre kendiniz için en doğru skatrizan ürünü seçerek, hangi cilt problemi yaşıyor olursanız olun yaraları koruyabilir, daha hızlı iyileştirebilir, iz ya da leke kalacak olması sorunu hakkında endişe etmeden etkin medikal tedaviyi sağlayabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.