Sivilce Hapları ve Özellikleri

19.06.2019
2.834
Sivilce Hapları ve Özellikleri

Sivilce Hapları ve Özellikleri Akne sorunu birçoğumuzun yaşadığı ancak bazılarımızın ciddi şiddetle başa çıkmaya çalıştığı yaygın bir cilt problemidir. Bazıları günlük bakımla bu sorunu aşabilse de ağır tablolarda ilaç kullanımı gerekebilmektedir. Reçeteli sivilce ilaçları sayesinde pürüzsüz ve hayal ettiğiniz gibi bir cilde sahip olabilirsiniz. Ancak yan etkileri ile şüphe uyandıran bu ilaçları doğru şekilde kullanmadığınızda sağlığınıza zarar verebileceğinizi bilmelisiniz. Bu nedenle sivilce hapları ve kullanımı hakkında tüm merak ettiklerinizi sizler için derledik.

Kullandığınız sivilce kremlerine ek olarak ilaç tedavisi görmeniz, süreci daha etkili ve başarılı kılacaktır. Ayrıca bazı ilaçların cilt kuruluğu gibi yan etkileri düşünüldüğünde, bu ilaçları alırken cilt bakımına daha çok özen göstermeniz gerektiği de anlaşılacaktır. Bahsedilen ilaçların ağır yan etkileri ve olası zararları göz önünde bulundurularak düzenli ve doğru kullanımına dikkat edilmesi gerekir.

Sivilce ilacı kullanmayı diliyor ve sonuçlarını merak ediyor ancak henüz bir doktora danışamıyorsanız, o zaman konuya dair detayları bilmenizde fayda vardır. Sivilceler için hapların yanı sıra pek çok farklı çözüm yöntemi olsa da içten müdahale sağlamasıyla ilaçlar her daim ilgi çekici bir yöntemdir. Ayrıca güzellik salonlarının talep ettiği yüksek ücretlerin aksine uygun fiyatlarıyla çözüm sunması, bu ilaçları merak konusu yapmaktadır. Siz de ilaçların detaylarını öğrendikten sonra doktorunuza danışarak son kararınızı verebilirsiniz.

 En İyi Sivilce İlaçları Hangileri?

Doktor kontrolü haricinde alınmaması gereken reçeteli sivilce ilaçları hakkında bilgi almak, doktorunuza danışmadan öncesinde kararınızı kolaylaştıracaktır. Siz de en etkili hapın hangisi olduğuna özelliklerini öğrenerek karar verebilirsiniz.

Roaccutane Hap

Nodül şeklindeki akne sorunları olan ya da akne sorunu oldukça ileri seviye olan kişiler için verilen sivilce ilacı Roaccutane oldukça etkili bir içeriğe sahiptir. Ciltteki yağlı dokuyu adeta emen ve yok eden bu ilaç, en geçmez sanılan kistik sivilceler üzerinde dahi mucize etkiler gösterir. Cildin kurumasını ve tüm yağın çekilmesini sağlayan ilaç yalnızca doktor kontrolünde alınabilir.

Tüm faydaları düşünülürse Roaccutane reçetesiz neden verilmiyor, gibi sorular sorabilirsiniz. Ancak bu ilacın yalnızca reçete ile verilmesinin tek nedeni oldukça şiddetli yan etkileri olmasıdır. Karaciğere yüklenmesi, psikolojik hasarlar yaratması gibi nedenlerden dolayı, ilacın reçetesiz alınması halinde kişilerde ciddi sağlık sorunları görülebilir.

İçerisinde yüksek dozda A vitamini bulunan ve bu sayede cildin gerçekten bebeksi bir görünüm kazanmasını sağlayan ilaç, gebelerin kullanımı için kesinlikle yasak olmakla birlikte birtakım değerlendirmeler olmaksızın diğer kişilere de verilemez.

Roaccutane kullananlar, psikolojik olarak ciddi hasara uğramakta, orta ya da yüksek şiddetlerde depresyonlar ve ataklar, hatta intihar isteği gibi sorunlar yaşamaktadırlar. Ayrıca bu ilacı bilinçsizce alanların, sivilcelerinden kurtulmak isterken karaciğerine ölümcül hasarlar verdiği vakalar da söz konusudur. Bu nedenlerden dolayı ilacın doktorun yaptığı değerlendirmelerden sonra, uygun gördüğü dozda alınması oldukça önemlidir.

Zoretanin Hap

Roacuttane’a muadil bir ilaç olan Zoretanin, adını daha az duymuş olsak da yine aynı etkin maddelere sahiptir. Yine karaciğeri tehdit eden ana maddelerden olan izotretinoin içeren ilaç, alanındaki en yoğun A vitamini içeren ilaçlardan biridir. Bu nedenle Roacuttane’dan çok daha hızlı bir etki etme mekanizmasına sahiptir.

Sivilce hapı Zoretanin bu hızlı etkilerine rağmen daha az tercih ediliyor olmasını ise tahmin edebileceğiniz üzere şiddetli yan etkilerine borçludur. Cildin aşırı derecede çatlamasına ve bu nedenle lekelenmelere ya da ağrılara yol açabilen ilacın yine muadili gibi intihardan karaciğer yağlanmasına kadar farklı ölçekte pek çok yan etkisi vardır.

Aknetrent Hap

Aknetrent  diğer sivilce ilacı isimleri arasında en az yan etkiye sahip olanlardan biridir. Elbette yine doktor kontrolünde ve reçeteyle alınması gereken ilaçlardan da olsa yan etkileri çok daha hafiftir. Yine cildin yağ dokusunu kurutan ve yaklaşık 6 aylık bir süreç içerisinde sivilcelerin büyük kısmını yok etmesiyle tercih ederken daha rahat olabileceğiniz ilaçlardan biridir.

Tetradox Hap

Doksisiknin isimli ve yumuşak dokuların tamir edilmesi için kullanılan bir maddeyi içeren Tetradox, sivilcelerin içerisindeki iltihabı kurutarak etki eden bir tür antibiyotiktir. Daha çok kızaran, irin dolu, ödemli ve şişkin sivilcelerin yatışması için kullanılabilen bir ilaçtır.

Tetradox hapı alanlar için genel olarak beraberinde Differin Jel verilmekte, 2 ay gibi bir süre içerisinde, elbette düzenli kullanım halinde, ilacın etkileri görülmektedir. Ancak bu sivilce ilacı kullananlar genelde sivilcenin neden olduğu etmenden uzaklaşmazlarsa sorunun nüksettiğini belirtmişlerdir. Bu nedenle ilacı kullananlar fayda görse bile beslenme, cilt bakımı konularda dikkatli olmaya devam etmelidir. Mideye verdiği hasar haricinde belirgin bir yan etkisi olmaması bu ilacın tercih edilir kılan bir diğer yanıdır.

Azitro Hap

Kör sivilce olarak tabir edilen, uç vermeyip derinin altında oluşan acılı sivilceler için tercih edilen bu ilaç, yine ilk seçeneklere nispeten daha güvenlidir. Antibiyotik türleri içerisinde etkili olanlardan biri olarak bilinen bu sivilce için hap deri altı sivilceleri etkilediğinden ciddi yan etkiler gösterebilir. Bu nedenle yalnızca zorunluluk halinde alınması uygun görülür.

Diane Hap

Diane 35 olarak adını duymuş olabileceğiniz bu ilaç, aslında bir doğum kontrol hapıdır. Doğum kontrol hapı olmasına karşın etken maddeleri sayesinde sivilceleri tedavi eden bu ilacın, özellikle cildinde yağ dengesizliği olanlara verilmektedir. Kısa ya da uzun zaman içerisinde farklı yan etkileri olan ilacın, inatçı sivilcelerden kurtulmanızı sağlaması da söz konusudur. Ciltte tüylenme, regl tarihlerinde düzensizlik, kısırlık, saçlarda dökülme gibi yan etkiler, ilacın akla ilk gelen dezavantajlarıdır.

Siz de farklı sivilce ilaçları ile tecrübelerinizi bizimle paylaşabilir, sonuçları açıklayabilirsiniz.

Yukarıda bahsi geçen sivilce ilaçlarına ek olarak, bakterilerden kaynaklanan sivilcelerin tedavisinde yardımcı olarak en sık kullanılan antibiyotikli kremler listesine de göz atabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet