Sivilce Nasıl Geçer? Akne için Kesin Çözüm Yöntemleri

24.08.2019
5.137
Sivilce Nasıl Geçer? Akne için Kesin Çözüm Yöntemleri

Sivilce Nasıl Geçer? Akne için Kesin Çözüm Yöntemleri Tüm dünya genelinde her 100 kişiden 85’inin hayatında en az bir defa yaşadığı bir sorun olan sivilce, hem estetik hem de fizyolojik olarak zarar vermektedir. Oldukça yaygın olmasına rağmen, bu sorunun cevabı için de pek çok alternatif türetilmiştir. Sivilce nasıl geçer sorusunun yanıtı her cinsiyetten ve yaştan insan için önem taşıyabilir. Siz de sivilce için çözüm arayanlardansanız, sizler için hazırladığımız bu kapsamlı rehber ile tüm yanıtları bulabilirsiniz.

İlaç, krem ve lazer tedavilerinden tutun, pek çok ev yapımı doğal sivilce maskesine kadar çeşitli çözüm alternatifleri bulunan sivilcelerden kurtulma sürecinde, disiplinli ve istikrarlı bir yol izlemek, kullanılacak yöntemlerin en az yan etkiye yol açmasına ve en etkili biçimde faydanılmasına yardımcı olacaktır. Bunun için de sivilceleri geçirmek için izleyeceğiniz yolu, sivilce oluşumuna zemin hazırlayan sebeplerden tutun, sivilce tiplerine kadar, kurtulmak için uygulayabileceğiniz yöntemlerden tutun, iz kalmaması için yapabileceklerinize kadar pek çok konuya değinerek kapsamlı bir sivilce geçirme rehberini sizler için derledik;

Adım Adım Sivilce Tedavisi

Sivilceler yoğunluklu olarak ergenlik dönemi sorunlardan biri gibi görünse de aslında pek çok kişiyi hayatının farklı dönemlerinde etkileyebilmektedir. Bazılarımız için bu yalnızca ergenlik dönemindeki hormonal değişimlerden ileri gelse de bazıları için yaşam boyu yer yer nükseden bir cilt problemdir.

İltihaplı sivilce nasıl geçer gibi merak edebileceğiniz soruların adım adım yanıtlarını vermeden öncesinde, bilmeniz gerekir ki, cildiniz için kulaktan dolma bilgilerle tedaviler uygulamak yerine kendi cildiniz için en uygun yöntemi seçmelisiniz. Sivilceleri geçirmek için uygulayacağınız herhangi bir yöntem istikrar göstermediğiniz sürece etkisiz kalacaktır. Doğru yöntemi bulmak ve bu yöntemi düzenli şekilde uygulamak, sivilce tedavisi için iki önemli kuraldır.

Sivilce Neden Olur?

Aknelerin ve sivilcelerin oluşumuna neden olan durumları bilmeniz, bu etmenlerin önlenebilir olanlarını ortadan kaldırmanızı ve tedavinize kökten başlamanızı sağlayacaktır. Sivilce neden olur sorusuna verebileceğimiz en temel yanıtlar şu şekildedir:

 • Aşırı yağlı cilt tipine sahip olma
 • Kıl köklerinin yağlanma ile tıkanması
 • Bakteri vb. mikroorganizmalar
 • Androjen, estrojen gibi hormonların fazla üretimi
 • Aşırı stres
 • Yağlı beslenme
 • Markası bilinmeyen kozmetik ürünleri
 • Genetik yatkınlık
 • Ciltte hasara neden olan tahrişler
 • Cildin dokusunu bozan ilaçlar

Sivilceleri Önlemek için Nelere Dikkat Edilmeli?

Sivilcelerin neden oluştuğunu kavradığınıza göre, bu etmenlerin elimizde olanlarını değiştirerek işe başlayabiliriz. Bakalım sivilceleri tetikleyen faktörlerden nasıl korunabiliriz?

Hormonlardan kaynaklı sorunların giderilmesi için, öncelikle uygun ilaç takviyesi ile hormonal düzen sağlanmalıdır.

Beslenme, sivilceleri önlemek için oldukça önemli bir maddedir. Yediklerinizin sivilce yapan etkiye sahip olmadığından emin olmalı, abur cubur türevlerinden mümkün olduğunca uzak durmalısınız.

Cilt temizliği, pek çok cilt sorununu önlemenin en önemli adımıdır. Gözeneklerin arınması ve cildin oksijenlenmesi için düzenli olarak doğru ürünlerle temizlenmesi gerekir.

Kullandığınız cilt bakım ürünlerinin cilt tipinize uygun olması ve cilt tipiniz ne olursa olsun nemlendirici kullanımının ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Kullandığınız makyaj malzemelerinin testlere tabi tutulup onaylanmış markalardan olmasına ve yağ bazlı değil, su bazlı olmasına özen göstermeniz gerekir.

Strese neden olan faktörler belirleyin ve ortadan kaldırın. Stresin yalnızca ruhsal değil, fiziksel olarak da büyük olumsuzluklara yol açtığı unutulmamalıdır.

Saçlar, tıpkı cilt gibi temiz tutulması gereken diğer bölgelerdendir. Sivilceye neden olan etmenler arasında saçların da kirliliği yer almakta, saçların yağlanması halinde cildiniz de bundan etkilenmektedir.

Sivilce nasıl geçer limon suyundan diş macununa kadar pek çok ürünle, doğal yollardan yanıtlanmaya çalışılan bir sorudur. Ancak cildiniz için uygun yöntemi bilmeden uygulamamaya geçmemeli, bir başkasına uygun görülen tedavinin sizin için uygun olmayabileceği unutulmalıdır.

Sivilceler için Çözüm Önerileri

Etmenlerin ortadan kaldırılmasından sonra var olan sivilcelerin yok edilmesi için pek çok farklı yöntemi deneyebilirsiniz. Evinizin konforunda, oldukça uygun fiyatlarla sağlayabileceğiniz bu yöntemler ile güvenli bir şekilde cilt sağlığına kavuşabilirsiniz.

Antiseptik özelliği sayesinde özellikle iltihaplı sivilce için çözüm arayanlara önerebileceğimi çay ağacı yağı, teninizi mikroplardan temizleyerek sivilceleri önlemektedir. Gözeneklerin arındırılmasını sağlayan bu özel bitkisel yağ, yaraların ve enfeksiyonların üzerinde de güvenle kullanılmakta, sivilcelere doğrudan uygulandığında kısa sürede etki göstermektedir.

Cildinizi besleyerek sivilceleri geçirmek istiyorsanız çay ağacı yağının içerisine bir miktar zeytinyağı ekleyerek de pamuk yardımıyla uygulayabilirsiniz.

İçerisinde tanik asit adı verilen bir bileşene sahip olmasıyla ciltteki şişkinlikleri azaltan ve enfeksiyonları önleyen yeşil çayın, sanıyoruz ki faydaları saymakla bitmez. Mikroorganizmaları uzaklaştırmak ve fazla yağlanmayı önlemek adına tonik olarak cildinizde yeşil çay ile temizleme yapmanız yeterlidir.

İçeriğindeki doğal antiseptikler sayesinde bakterileri ve mantarları uzaklaştıran bir diğer sivilceler için doğal çözüm önerisi de elbette aloe vera jelidir. Düzenli olarak uygulandığında ciltte biriken kir ve ölü hücreleri uzaklaştıran, cildi derinlemesine nemlendiren ve hücreleri onaran bu jel, sivilcelerin yanında pek çok cilt sorununu aynı anda çözmektedir.

Doğal antibiyotik dendiği anda akla ilk gelen seçenek olan sarımsak, sivilce için doğal çözüm arayanlara sunacağımız bir diğer etkili öneri. Özellikle yeni çıkmakta olan sivilcelerin üzerine sarımsak sürdüğünüzde yalnızca bir gece gibi kısa bir sürede sivilcenin sönmesi, bu yöntemin ne derece etkili olduğunu göstermektedir.

Sivilcelerin üzerine direkt uyguladığınız takdirde, kısa sürede şişliğin inmesini, kızarıklığın ve acının yatışmasını ve iltihabın kurumasını sağlayacak diğer bitkisel önerilerimiz ise kısaca şu şekilde listelenebilir:

 • Salatalık kabuğu
 • Elma sirkesi
 • Limon suyu
 • Aspirin
 • Zerdeçal

Siz de sivilce nasıl geçer sorusuna verdiğimiz farlı yanıtlardan istediğinizi deneyebilir ve sonuçları bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet