Sivilceleri Önlemenin Yolları

  23.04.2019
  1.572
  Sivilceleri Önlemenin Yolları

  Sivilceleri Önlemenin Yolları Akne ve sivilce en yaygın cilt problemlerinden olup her yaştan ve cinsiyetten kişiyi rahatsız edebilmektedir. Ancak sizin de cildinizin bu gibi sorunlara meyilli ise, çözüm sandığınızdan daha basit olabilir. Aslında küçük püf noktaları ve dikkat etmeniz gereken birkaç ufak kural ile siz de sivilce için kesin çözüm bulabilirsiniz.

  Sivilcelerinizi önleyecek, cildinizi fazla yağlanmadan koruyacak etkili ve pratik yöntemleri hemen şimdi bizimle keşfedebilirsiniz.

  Sivilceleri Önlemenin Yolları

  Hem yüzünüzde hem de vücudunuzun diğer bölgelerinde sürekli yenileyen sivilcelerden ve siyah noktalardan sıkıldıysanız, size iyi bir haberimiz var; aslında çok basit bulacağınız ancak uzun vadede büyük ölçüde etkisini göreceğiniz önemli püf noktalarını sizlerle paylaşıyoruz. Bu püf noktalarını gelin birlikte keşfedelim.

  1-Cilt Temizliği

  Eğer cildiniz sivilcelere meyilli ise, cildinizi mutlaka her daim temiz tutulması ve böylece gözeneklerin açık kalmasını sağlamalısınız. Cildinizde kendiliğinden oluşan ve sebum adı verilen doğal yağlar, cildinizdeki kirle bütünleşerek gözenekleri tıkar ve hava almasını önler. Bu durum da istenmeyen şekilde yani sivilce oluşumuyla sonuçlanır.

  Bunun için cilt tipinize uygun ve güvenerek tercih ettiğiniz bir markanın cilt temizleyici ürünlerini kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak cildi yağlı olan pek çok kişinin düştüğü en büyük hata, cildi sıklıkla yıkamanın daha temiz kalmasını sağlayacağı görüşüyle, cildini sık sık yıkamaktır. Oysaki cildin kendi savunma mekanizmasına fazla müdahalede bulunmak, bu defa yağlanmayı ters etkiyle artırabilir. Bu nedenle sabah ve akşam olmak üzere cildinizi gün içinde 2 defa temizlemeniz yeterli görülmektedir.

  Sivilce büyümesini engellemek için yapılan bir diğer yaygın yanlış da cildi tahriş edebilecek kese, sert peelingler kullanmak ya da ürünleri cildi aşındırır şekilde kullanmaktır. Cildiniz ne denli sorunlu olursa olsun cildinizi temizlerken yumuşak ürünler kullanıp nazik davranmanız, özellikle de peeling gibi tanecikli ürünleri dikkatli kullanmanızdır.

  Kullandığınız havlunun da temizliğinden emin olmalı, yüz havlunuzu sıklıkla değiştirmelisiniz. Aksi halde cildinizin maruz kalacağı mikroorganizmalar temiz cilde yerleşerek yeni iltihaplara neden olabilir.

  2-Cilt Nemlendirme

  Sivilceli cilde sahip olanlar cildin yağlandığını düşünerek nem ihtiyacını karşılamayı unutabilir. Ancak nem ve yağ oldukça farklı etkilere sahip olmakta ve nem, cilt için eşsiz bir önem taşımaktadır.

  Pek çok sivilce kurutan krem ya da maskeler, aslında cildin neminin de azalmasına ve bu şekilde her açıdan kurumasına yol açar. Bu nedenle cildin nemlenmesi için gereken önemi göstermek daha çok ön plana çıkan bir kural halini alır.

  Kendi cilt tipinize uygun pek çok nemlendirici ürünü piyasada görmeniz mümkün. Ancak bu noktada cildiniz için doğru ürünü seçtiğinizden emin olmanız gerekmektedir. Cildinizin temizliği kadar nemlendirilmesine de zaman ayırmanız gerektiğini unutmayın.

  3- Sivilceleri Kurutmak

  Topikal retinoid adı verilen bileşeni belki ilk kez duymuş olabilirsiniz. Ancak bu içeriğe sahip ürünleri reçetesiz olarak kolayca temin edebilir ve sivilce oluşmasını engellemek için az miktarda sağlıklı cilde de uygulayabilirsiniz.

  Reçete ile alacağınız ürünlerin pek çoğu cilt, göz ve dudaklarda kurumaya yol açtığından öncesinde daha hafif içerikli ürünleri ve reçetesiz olanları denemenizi öneririz.

  4-Makyaj Ürünlerini Azaltmak

  Makyaj malzemeleri kadınların vazgeçilmezi. Ancak tamamı olmasa da en azından pudra, fondöten, kapatıcı gibi cilt ile direkt ve geniş bir alanda temas eden ürünleri kullanmaya ara verebilirsiniz. Bu ürünlerle sivilcelerinizi kapattığınızı düşünebilirsiniz. Ancak bu ürünler tam tersi siz 1 gecede sivilce kurutma yöntemleri ararken, aniden sivilcelerin artmasına yol açar.

  Eğer makyaj malzemelerini kullanmak konusunda ısrarcıysanız en azından doğal içeriğe sahip olan ve yağ değil, su bazlı olanlarını tercih etmeye çalışmalısınız. Bu ürünler cildin yağlanma oranını yağ bazlı olanlara göre daha az etkilerken, makyaj temizleyici ürünlerle çok daha kolay çıkarılabilmektedir.

  5-Saç Ürünlerine Dikkat Etmek

  Saçlarınıza kullandığınız ürünler istemeden de olsa duş esnasında yüzünüze temas etmektedir. Saç ürünlerinin içerisinde bulunan aromalar, jeller, kimyasal ürünler fark etmeden sivilce nedenleri arasında yer alabilir. Özellikle saçını sık yıkayanlar için yüzünü bu kimyasallardan sakınmak ve gerekirse duş esnasında yüzü özel bir temizleyici ile arındırmak gerekmektedir.

  Burada unutulmaması gereken bir diğer konu da saç ürünlerini yüzden sakınmak gerektiği kadar saçların temizliğine de cilt temizliği kadar önem vermektir. Öyle ki yağlanan saçlarda birike katmanlar yüzün üst kısımlarına yayılabilir ve cildin yağlanması saçın temizliği ile ilişkili hale gelir.

  6-Sivilcelerle Oynamamak

  Pek çoğumuz sivilceler meydana çıktığı anda onları sıkmaya ya da gün içinde fark etmeden ellerimizle oynamaya başlıyoruz. Ancak sivilce çıkmasını önlemek için var olan sivilceleri rahat bırakmak gerekiyor. İçindeki iltihap, yağ ve mikroorganizmaları yaymaya yol açan bu hata, farklı bölgelerde yeni sivilcelerin çıkmasına ortam hazırlıyor.

  7-Güneşten Korunmak

  Her gün maruz kaldığımız UV ışınlar, cildimizin yıpranmasında en çok rol oynayan etmenlerin başında geliyor. Özellikle iltihaplı sivilceler için çözüm arayanların öncelikle kendini güneşten sakınması gerekiyor.

  Güneşe çıkmak için sabah 10 ve öğlen 4 arasını tercih etmemeniz öneriliyor. Güneşlenmek için bu saatler arasını seçmek durumundaysanız bile uzun ve ince kollular, ter emen pamuklu kumaşlar, güneş kremi ve şapka kullanımını seçmeniz gerekiyor.

  8-Cilt Beslenmesi

  Cildinize aslında dışarıdan uygulayacaklarınız kadar içeriden de vereceğiniz destek sivilceleri engellemek önem taşıyor. Unutmayın ki çikolata, cips gibi abur cuburlar cildin en büyük düşmanı. Cildin hem nem hem vitaminle beslenmesi için beslenme programında meyveleri daha çok ön plana çıkarmak gerekiyor.

  9-Spor Yapmak

  Düzenli spor yapmak metabolik dengeleri baştan aşağı etkilediğinden cildiniz üzerinde de etkisini gösterecek. Özellikle ter etkisiyle toksik maddelerin uzaklaştırılması, iltihaplı sivilce nasıl geçer sorunuzun yanıtı olabilir. Ağır egzersizler olmasa bile gün içinde yalnızca yarım saatlik koşularla bile etkileri görebilirsiniz.

  10-Cildi Rahatlatmak

  Günlük yaşamın stres ve kaygı dolu temposu, cildin olumsuz etkilenmesine yol açabilir. Özellikle ani stres halinde 1 saatte sivilce yok etme yöntemleri aramak zorunda kalabilirsiniz. Bunun için hayatınızda sakinleşme ve dinlenmeye daha çok yer verin. Meditasyon, müzik dinleme gibi hobilerle cildiniz kadar ruhunuzun da sakinleşmesine olanak verin.

  Tüm denemelerinize rağmen cildinizin hala problemli olduğunu düşünüyorsanız uzman bir dermatologdan yardım almayı ve kapsamlı bir cilt değerlendirmesine girmeyi düşünmelisiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.