Siyatiğe Kesin Çözüm

  02.11.2018
  3.340
  Siyatiğe Kesin Çözüm

  Siyatiğe Kesin Çözüm Çoğu zaman sıradan sırt ağrıları ile karıştırılan, ancak sırt ağrılarına nazaran daha şiddetli olan siyatik, en genel tanımıyla vücudumuzun en uzun ve en geniş siniri olarak kabul edilen siyatik sinirinin sıkışması sonrasında ortaya çıkıyor.

  Sırtın hemen alt kısmından başlayarak, kalçalardan ve dizlerden geçen bu sinir, dizin alt kısmında sonlanıyor.

  Siyatiğe kesin çözüm başlıklı bu yazımızda siyatik ağrılarının nedenleri ile ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmek, ardından siyatik ağrılarınızı hafifletecek bitkisel yöntemlere değinmek istiyoruz.

  İşte, siyatiğe dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

  Siyatik Ağrısı Ne Kadar Sürer

  Siyatik Ağrıları Neden Olur?

  Alt omurgadaki sinir sıkışması sonrasında hafif ya da orta şiddetli hissedilen sırt ağrıları olarak tanımlanan siyatik ağrılarının ardında birden fazla neden yer alabiliyor.

  Siyatik ağrılarının en önemli nedeni ise omurgada bir diskin kayması olarak kabul ediliyor.

  Omurgayı etkileyen bir enfeksiyon, omurga içindeki tümörler; siyatiğin diğer yaygın nedenleri arasında bulunuyor.

  Uzun bir süre boyunca ağır yük kaldıran kişilerde daha sıklıkla görülen siyatik, hareketsiz bir yaşam tarzı süren, 40 yaşını aşmış kişileri daha kolay bir şekilde etkiliyor.

  Bacaklarda uyuşma, ayakta ve ayak parmaklarında karıncalanma hissi, kalçada, her iki bacakta hissedilen ağrı ve acılar, siyatiğin semptomları arasında bulunuyor.

  Siyatik Sinir Sıkışması Nasıl Geçer

  Siyatiğe Kesin Çözüm:

  Siyatiğin tedavisinde genelde doktorlar tarafından hastalara ağrı kesici ilaçlar reçete ediliyor. İbuprofen vb. ağrı kesici bu ilaçlar, ağrı ve acı hissinin hafiflemesine yardımcı oluyor.

  Sıcak ve soğuk kompres uygulamaları siyatiğe kesin çözüm olarak kabul edebileceğimiz diğer etkili yöntemler arasında bulunuyor.

  Bununla birlikte ağrı kesicilere, sıcak ve soğuk kompres uygulamalarına rağmen ağrı ve acının hafiflememesi durumunda CBT yani bilişsel davranışçı terapi eğitimi ile uzmanlar tarafından hastalara bu ağrılarla nasıl başa çıkabilecekleri uygulamalı bir şekilde öğretiliyor.

  En son alternatif olarak yukarıdaki tüm uygulamalara rağmen ağrıların geçmemesi durumunda ise siyatiğe kesin çözüm olarak, hastanın cerrahi bir operasyona girmesi gerekiyor.

  Cerrahi operasyon ile genelde kaymaya neden olan disk yerinden çıkarılıyor. Böylelikle hastanın ağrı ve acı çekmesi engellenmiş oluyor.

  Siyatik Ağrısı İçin Bitkisel Çözüm

  Siyatiğe Bitkisel Çözüm

  Siyatiğe kesin çözüm arayışındaysanız, ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olacak bitkisel çözümlerden de yararlanabilirsiniz.

  İşte, siyatiğin doğal tedavisinde yararlanabileceğiniz bitkisel çözüm önerilerimiz:

  • Zerdeçal

  Ağrı tedavisinde son derece etkili bir bitki olan zerdeçal, güçlü bir anti-inflamatuvar olarak, siyatik ağrılarına da iyi geliyor.

  İltihabı gidermenin yanı sıra sinirsel ağrıları da gideren zerdeçal kürünü siyatik ağrılarınızın şiddetlendiği zamanlarda tüketerek, bu ağrıların hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

  Peki, siyatiğe iyi gelen zerdeçal kürü nasıl hazırlanır?

  • 1 fincan süte 1 çay kaşığı dolusu zerdeçal tozu ilave edin. Ardından bu karışımı kaynatın. Karışıma bir miktar bal ilave edin ve siyatik ağrılarınızdan kurtulana kadar bu karışımı günde 2-3 bardak olacak şekilde tüketin.
  • Kan sulandırıcı herhangi bir ilaç ya da diyabet ilaçları kullanıyorsanız, bu kürü tüketmekten kaçınmalısınız.

  Siyatik Ağrısı Bitkisel Tedavi

  Kedi otu kürü:

   Bir diğer siyatiğe bitkisel çözüm olan kedi otu kökü, doğal bir kas gevşetici olarak, kasları gevşetiyor ve ağrıyı gideriyor.

  Güçlü bir kas gevşetici olarak, sırttaki gerginliği alıyor ve sırtınızın ve tüm vücudunuzun rahatlamasını sağlıyor.

  Siyatik ağrılarını gideren kedi otu kürünü hazırlamak için öncelikle 1 fincan sıcak suya 1 tatlı kaşığı olacak şekilde kurutulmuş kedi otu kökü ekleyin. Bu karışımı 10 dakikalığına bir cezvede kaynatın. Günde bir kez olacak şekilde birkaç hafta boyunca bu kürü tüketin.

  • Çemen tohumları

  Anti-inflamatuar olarak siyatik ağrılarına iyi gelen, etkili bir siyatiğe kesin çözüm olan çemen tohumları, siyatik ağrılarının yanı sıra romatoid artrit, fibromiyoloji vb. diğer kas ve eklem ağrılarına da iyi geliyor.

  Çemen tohumunun ağrı giderici özelliğinden faydalanmak için bir avuç çemen tohumunu öncelikle öğütün. Ardından bir kaseye aktarın ve maske kıvamına gelene dek bir miktar süt ile karıştırın.

  Elde ettiğiniz karışımı sırtınızda ağrıyan bölgeye masaj yaparak sürün. Birkaç saat bekleyin ve sırtınızı bol ılık suyla durulayın.

  Bu işlemi her gün düzenli olarak tekrar ederek, kronikleşen siyatik ağrılarınızla etkili bir şekilde mücadele edebilirsiniz.

  • At kestanesi kremi

  Özellikle romatizma ile yaşamak zorunda olan kişiler tarafından sıklıkla kullanılan at kestanesi kremi, ağrıyan bölgeye uygulandığında birkaç dakika içerisinde ağrı ve acıyı gideriyor.

  Ancak at kestanesi kremi ile masajın her gün günde birkaç kez olacak şekilde düzenli olarak ağrıyan bölgeye yapılması gerekiyor.

  Kaliteli ve katkı maddesi içermeyen at kestanesi kremi kullanmaya başlayarak, siyatik ağrılarınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

  • Okaliptüs yağı

  Siyatiğe kesin çözüm olarak önerebileceğimiz bir diğer bitkisel alternatif olan okaliptüs yağı; romatoid artrit başta olmak üzere pek çok hastalığın yol açabileceği ağrıları gideriyor.

  Baş ağrılarının tedavisinde de etkili olan bu mucizevi yağ, siyatik ağrılarının tedavisinde de etkilidir.

  Sırtınızda ve vücudunuzda ağrıyan bölgeye birkaç damla okaliptüs yağı damlatarak ve bu yağla sırt ve omurga bölgenize masaj yaparak, siyatik ağrılarınızda hafifleme elde edebilirsiniz.

  Siyatik Hastalarına Öneriler

  • Düzenli olarak egzersiz yapın. Uzun süre masa başında oturmaktan kaçının. Masa başı bir işte çalışıyorsanız, 30 dakikada 1 kez mola verin ve odanın içinde dolanın.
  • Ne çok sert ne de çok yumuşak bir yatakta uyuyun. Ortopedik bir yatakta uyumanız, ağrılarınızın hafiflemesini sağlayabilir.
  • Masa başında duruşunuza dikkat edin. Dik oturmaya özen gösterin. Asla bilgisayara doğru eğilerek, çalışmayın.
  • Kaslarınızı daha da güçlendirmek adına kalsiyum, demir ya da C vitamini takviyeleri kullanabilirsiniz.
  • Ani hareketler yapmaktan mümkün olduğunca kaçının.
  • Akupunktur tedavisi görün.
  • Ağrıyan bölgeye sıcak su torbası uygulayın.

  Siyatiğe kesin çözüm başlıklı bu yazımızda siyatik neden olur? Siyatik nasıl geçer? vb. siyatiğe dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

  Yukarıda sizlerle paylaşmaya çalıştığımız bu önerilerimizi dikkate aldığınız takdirde sizler de siyatik ağrılarıyla yaşama zorunluluğunuzdan kurtulabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.