Soğan Suyu Faydaları

  18.04.2019
  2.257
  Soğan Suyu Faydaları

  Soğan Suyu Faydaları Türk mutfaklarının olmazsa olmazlarından soğanın en az kendisi kadar etkili ve faydalı suyunu sağlığınız için nasıl kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Soğan suyunun faydaları sayesinde siz de tamamen doğal yollardan şifa bulabilir, hatta bu harika kürün sayesinde alacağınız yararlara siz de şaşırabilirsiniz.

  Soğan bilindiği gibi içerisinde yüksek oranda mineral ve vitamin barındıran oldukça faydalı bir bitkidir. Besleyici içeriği sayesinde soğan kürü yapanların büyük faydalar görmesi, rahatsızlıklarına çözüm bulması hatta istediği şekilde güzelleşmesi mümkün olabiliyor. Siz de bu harika suyun faydalarını hemen şimdi bizimle keşfedebilirsiniz.

  Düşük kaloriye sahip olması, vücut için eşsiz öneme sahip mineralleri ve vitaminleri barındırması ile muhteşem tedavi etme özelliklerine sahip olan soğanın geçmişi aslında Mısır’ın antik çağlarına kadar dayanıyor. Atalarımız tarafından sindirime, kan dolaşımına ve yara iyileşmesine gösterdiği faydalar hali hazırda keşfedilmiş olan bu harika bitkinin bizler için neler sunduğunu inceliyoruz.

  Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir?

  Soğanın içeriğini yoğun bir şekilde barındıran suyu için ‘’mucize bir ilaç’’ demek yanlış olmayacaktır. Kanserden alerjiye kadar pek çok önemli rahatsızlıkla savaşabilen, hem anti enflamatuvar hem de antioksidan etki gösteren soğan suyu, bağışıklık için birebirdir. Bu faydaları şu şekilde detaylandırabiliriz:

  Bağışıklığı Güçlendirir

  Soğan suyunda bolca bulunan polifenol isimli bileşikler sayesinde vücudumuzda ciddi hasarlara yol açan zararlı radikaller ile savaşılabilir.Selenyum içeriği ile yine aynın şekilde bağışıklığı destekleyen bu kür, histamin üretimini kontrol altına alarak vücudun alerjik reaksiyonlar vermesinin de önüne geçer. Mikropları uzaklaştıran özelliği ile vücudun hem iç hem dışında bulunan enfeksiyonların iyileşmesini hızlandırmaktadır.

  Özellikle kanser tedavisi görenler için radyasyonun yan etkilerini yok etmesi ise soğan suyunun faydaları nelerdir sorusunun en ilgi çekici olanıdır.

  Kanserle Savaşır

  Yine polifenol içeriği sayesinde kansere yol açan serbest radikaller ile savaşan suyumuz, kötü huylu tümörlerin önüne geçmede etkili bir yöntemdir. Antioksidan özellik gösteren polifenoller, vücudun kanserden korunmasına ya da tedavi görenler için sürecin desteklenmesine yardımcı olur.

   

  Kalp ve Damarları Korur

  Kolesterolü düşürücü etkisi bulunan soğan suyu, hipertansiyon, damar sertleşmesi, kalp krizi gibi ciddi ve ölümcül kalp – damar hastalıklarının önüne geçebilmektedir. Yapılan pek çok araştırma düzenli olarak soğan tüketen kişilerde tansiyonun dengelendiğini açıkça göstermektedir.

  Antioksidan Kaynağıdır

  Soğanın barındırdığı Kuersetin adlı güçlü bir antioksidan tarafından zengin bir içeriği olan soğan suyunun faydaları büyük ölçüde bu flavonoid tipi güçlü bileşenden gelmektedir. Bu eşsiz madde sayesinde vücut alerjilerden, astım gibi krizlerle beliren otoimmun hastalıklardan ve kanser gibi kronik hücresel hastalıklardan etkili bir şekilde korunabilir.

  Kalp ve damar sağlığını koruyan, yaşlanma belirtileri ile savaşan ve iltihapları yok eden Kuersetin sayesinde artık vücudunuz bir daha ilaca ihtiyaç duymayabilir. Bu güçlü antioksidan maddenin otoimmün hastalıklardan korumasının yanında vücutta biriken serbest radikal ve toksik maddeleri uzaklaştırıyor olması yorgunluk gibi gündelik sorunları dahi ortadan kaldırabilmektedir.

  Kemik Sağlığını Korur

  İçerisinde bulunan peptit ve sülfür sayesinde kemiklerin güçlenmesini sağlayan soğan suyu kürü bilimsel araştırmalara göre özellikle kemik yoğunluğunun tehlike altında olduğu menapoz döneminde daha da önem kazanmaktadır. Çünkü kemik erimesi riskinin artış gösterdiği bu dönemde kadınlarda minimum kemik hasarı için soğan suyunun içerisindeki bileşenler ilaç etkisi göstermektedir. Bu sayede ileri yaşlarda karşılaşılan kalça çıkığı ya da kemik kırığı gibi ciddi tablolar önceden önlenebilmektedir.

  Cildi Pürüzsüzleştirir

  Kuersetin içermesi sayesinde ciltteki kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini önleyen soğan suyunun cilde faydaları oldukça belirgindir. Öyle ki cildin daha genç görünmesinin yanında daha pürüzsüz ve  parlak görünmesini de sağlamasıyla genel bir güzellik sağlamaktadır.

  Yüzü korumak ve güzelleştirmek adına birer kaşık soğan suyu ve yoğurdu karıştırıp cildinize uygulamanız yeterli olmaktadır. Bu pratik tarifi yüzünüzün yanı kısa vücudunuzun diğer bölgelerine, özellikle boyun çevresinde kullanmayı da deneyebilirsiniz. Yalnızca 20 dakika bekledikten sonra suyla durulamanız gereken bu maskeyi düzenli ve en az haftada bir uygulayarak şaşırtıcı etkiler elde edebilirsiniz.

   

  Saçları Uzatır ve Güçlendirir

  İçerisinde bulunan sülfür ile kolajen salgılanmasını artıran bileşikler sayesinde saç dökülmesinde tedavi etkisi olan soğan suyunun saça faydası elbette bununla sınırlı değil. Ancak saçkıran olan bir grup kişi üzerinde gün içinde 2 defa soğan suyu kullanımındaki etkiler incelendiğinde yeniden saç çıktığının gözlemlendiğini bilmenizde de fayda var.

  Siz de saç dökülmesi için soğan suyu tüketmek istiyorsanız bunun için şu uygulamayı deneyebilirsiniz: Bir soğanın suyunu, bir çay kaşığı kadar bal ve birkaç damla lavanta yağı ile karıştırıp kafanıza dairesel masaj hareketleri ile uygulayın. Saçlarınızı bir bone yardımıyla koruyarak tüm gece bu şekilde bekletin. Ertesi sabah saçlarınızı şampuanlayarak temizleyin.  Sonuçları görene kadar hafta içinde 3 defaya kadar düzenli uygulama yapmayı ihmal etmeyin.

  Soğan suyu saç uzatır mı sorusunu sıklıkla merak edilen bir konuyu oluşturmakta ve tahmin edilebileceği üzere saçları çıkarmakta başarılı olan bu  kür saçlarının hızlı bir şekilde uzamasını isteyenleri de memnun etmektedir. Saçların yalnızca uzaması ve daha güçlü olması amacıyla bu kürü tüm gece yerine bir saat bekleterek uygulamak da mümkündür.

  Kulak Çınlamasını Önler

  Soğan suyunun belki de en ilginç ve az bilinen faydalarından biri de kulak sağlığı üzerinedir. Kulak içerisinde bolca biriken mikroorganizmaları uzaklaştırma özelliği olan soğan suyu, ağrılara ve çınlamalara birebirdir.

  Rendelenen soğanın suyunu ellerinizle sıkıp gün içinde kulak içerisinde birkaç damla damlatın. Böylece kulak içerisinde enfeksiyonları öldürerek ağrılara ve çınlamalara son verecek olan kulak damlanızı en ucuz ve pratik şekilde kendiniz elde etmiş olabilirsiniz.

  Siz de soğan suyunun faydaları ile evinizin ortamında kendi doktorunuz olabilir, pek çok hastalığın henüz oluşmadan önüne geçebilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.