Soğan Tüketmek Ne İşe Yarıyor? Soğanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

12.09.2020
3.026
Soğan Tüketmek Ne İşe Yarıyor? Soğanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Soğan Tüketmek Ne İşe Yarıyor? Soğanın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Hemen her mutfakta hatta ister geleneksel ister yabancı menşeli olsun her yemekte kendine yer bulan, her yaştan kişi için sofraların tadı tuzu olarak bilinen soğan hem kurusu hem tazesiyle herkese şifa dağıtıyor. Bu harika sebzeyi yakından tanımak ve mutfaklarda soğanın faydaları için daha çok yer açmak için buyrun soğanın daha önce aklınıza gelmemiş olabilecek yönlerini tanımaya.

Soğan Nedir?

İnsan vücudundaki serbest radikallerle ile savaş halinde olan ve antioksidan etkiye sahip olan soğan içeriğindeki yoğun C vitamini ile özellikle saç ve cildi güçlendirmeye bire birdir.

Bilim dünyasındaki adı allium cepa olan soğanın içerisindeki kendine özgü özler özellikle kanser gibi ciddi rahatsızlıkları önleyebilmesi ile bu bitkiyi son derece değerli ve faydalı kılmaktadır.

Kan şekeri değerlerini etkileyen pek çok bitki olsa da bu konuda soğan en etkili isimlerden biri olarak karşımıza çıkmakta, özellikle bağışıklığı ciddi şekilde güçlendirmektedir. Cinsel olarak uyarılmayı ve kansızlığı kontrol altına alan soğanın bu yönleri sayesinde asırlardır tıbbi amaçlı olarak şifacılar tarafından kullanıldığı bilinmektedir.

Soğanın İçeriği Nedir?

Besin değeri oldukça yüksek olan soğanın pek çok vitamin, mineral ve organik besin yapısını içerdiği herkesçe bilinir. Soğanın besin değeri kadar içerisindeki sülfürik bileşikler ve kuersetin gibi özel yapı taşlarının olması da pek çok faydayı bir arada sağlamaktadır. 

Soğan hangi vitaminleri içerir sorusuna baktığımızda ise özellikle C, B6 gibi bağışıklıkla direkt ilişkili olan vitaminler karşımıza çıkar. Ayrıca kalsiyum, selenyum, fosfor gibi önemli mineraller de yine soğanın önemli bileşenleri arasında yer alır.

Soğanın Faydaları Nelerdir?

Tüm hayatı etkileyebilecek ciddi hastalıklardan gündelik yaşamı etkileyen hafif rahatsızlıklara kadar pek çok durumda soğanın faydaları karşımıza çıkıyor. İşte bu önemli faydalardan birkaçı:

 

İltihap ve diğer alerjileri önler kersetin gibi önemli flavonoidler iltihap oluşumunu önlerken hücreler tarafından histamin salınmasını da engellemekte böylece mevsim hastalıklarındaki burun tıkanıklığı gibi şikayetleri ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca içerisindeki bileşenler antibiyotik etki göstermekte ve yine inflamasyonlu hastalıkların kolay tedavisine yardımcı olmaktadır.

Daha sağlıklı nefes almayı vaat eden bir sebze olan soğanın yararları özellikle astım, alerjik rinit gibi hastalıklarda kendisini göstermektedir. İçerisinde bulunan prebiyotikler sayesinde burun tıkanıklığı şikayeti olanları rahatlatır, daha rahat çalışma ve daha kaliteli uyku sağlar.

İçerisinde kükürt bulunduğu için göz sağlığını da direkt ilişkilendiren soğan tüketmenin faydaları yalnızca diyetisyenler değil göz doktorları tarafından da sebzenin önerilmesinin önünü açar. Glokom isimli bir antioksidan bakımından zengin olan soğanın katarakt gibi göz hastalıklarından koruduğu, bunun için glutatyon isimli önemli bir proteinin salgılanmasını uyardığı bilinmektedir.

Soğanın Ağız ve Dişlere Faydaları Nelerdir?

Diş çürümesini engellemek için hem soğan hem de soğan suyunun faydaları oldukça etkilidir. İçerisinde bulunan tiyosülfinatlar ve tiyosülfonatlar gibi kükürt bazlı önemli bileşenler ve dişleri sağlıklı tutmada önemli bir role sahip olan C vitamini, dişleri korurken var olan ağrıları hafifletmede de işe yarayabilmektedir.

Soğanın Saça Faydaları Nelerdir?

Bakteri ve mantar türlerine karşı öldürücü etkilere sahip olan soğan veya soğan suyu içerisindeki mineral ve vitamin zenginliği de eklenince harika bir saç bakım ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Saçların beslenmesine yardımcı olurken aynı zamanda saçın daha güçlü ve hızlı uzamasına da yardımcı olan soğanın saça faydaları özellikle kırık ve dökülme sorunu yaşayanları memnun edecektir. İçerisindeki antioksidanlar ve kükürt bazlı bileşenler ile saç derisindeki kepek gibi sorunlarla savaşan soğanın, kan dolaşımını bölgesel olarak arttırarak saçların kendiliğinden onarımını desteklediği bilinmektedir. Yani saçları hem uzatma hem koruma evresinde saça soğan suyu sürmek gibi basit ancak etkili çözümlerden destek alınabilir.

Soğan Kanseri Önler mi?

Pek çok kişi soğan kanseri önler mi sorusunun yanıtından hala emin olmasa da bilim dünyasına göre özellikle kırmızı soğan tüketmek meme, kolon gibi kanser tipleri üzerinde önleyici etkiye sahip. Daha güçlü hücreler vaat eden soğanın düzenli tüketimi içerisindeki kuersetin isimli bir maddenin vücudu hücre bazında koruması için bire bir.

Soğan Kan Şekerini Düşürür mü?

İçerisindeki S-metilsistein olarak bilinen kükürt bazlı bir bileşik sayesinde vücuttaki kan şekerini dengeleyen soğanın ayrıca krom minerali içermesi de diyabet hastaları için oldukça sevindirici bir diğer detay.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet