Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer?

  18.10.2018
  2.489
  Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer?

  Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer? Kış aylarında kadın ya da erkek fark etmeksizin pek çoğumuzun karşılaşmak zorunda kaldığı bir sağlık sorunu olan soğuk algınlığı, grip ve nezle; bazen hafif bir şekilde atlatılabilse de bazen de bizi yataklara düşürecek kadar ağır ve uzun soluklu olabiliyor.

  Bu durumda çoğumuz, doktora gitmek yerine evde ıhlamur çayı, nane-limon çayı gibi çay çeşitlerini tüketmeyi, dinlenerek kendimizi tedavi etmeyi tercih ediyoruz. Lakin bazen de denediğimiz tüm doğal tedavi yöntemlerine rağmen soğuk algınlığını bir türlü atlatamıyor, doktora giderek bize ilaç reçete etmesi talebinde bulunuyoruz.

  Soğuk algınlığı nasıl geçer? başlıklı bu yazımızda bu sıkıntılı durumdan daha kolay bir şekilde kurtulmanızı sağlayacak, vücut direncinizi ve bağışıklığınızı güçlendirerek, grip ve nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonları ile mücadele etmenize aracılık edecek birtakım doğal ve evde tedavi yöntemlerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

  Peki, soğuk algınlığına ne iyi gelir? Soğuk algınlığına iyi gelen bitki çayları nelerdir? Gelin, bu soruları birlikte yanıtlamaya çalışalım.

  Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer Evde Tedavi

  •  Soğuk algınlığına iyi gelen soğan kürü tarifi:

  Doğal bir antibiyotik etkisi gösteren ve bağışıklık sistemini güçlendiren soğan, soğuk algınlığı tedavisinde de oldukça etkili olan bir sebze olma özelliği taşıyor. Soğanın suyunun sıkılması ile elde edilen soğan kürü, başta soğuk algınlığı, grip ve nezle olmak üzere pek çok üst solunum yolu enfeksiyonlarını kısa bir süre içerisinde tedavi ediyor.

  Soğuk algınlığını atlatabilmek ve bir an önce eski sağlığınıza kavuşmak adına soğan suyunun bu mucizevi gücünden yararlanabilirsiniz.

  Bu amaçla ilk olarak açık kahve renge sahip olan soğanın kabuklarını soyun ve soğanı 8 parçaya bölün. Bir tencereye 2 su bardağı su koyun ve soğan dilimlerini bu suya ekleyerek, ocakta ağzı kapalı bir şekilde 5 dakika boyunca kaynatın.

  Ardından soğanın suyunu süzün ve ılımaya bırakın. Soğan suyu ılıdığında tüketebilirsiniz. 1 hafta boyunca her gün düzenli olarak soğan suyu içtiğiniz takdirde soğuk algınlığı semptomlarını en aza indirgeyebilirsiniz. Kış aylarında soğuk algınlığına yakalanmamak için de aklınıza geldikçe soğuk kış günlerinde soğan suyu tüketebilirsiniz.

  Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir

  • Soğuk algınlığını geçiren nar kürü tarifi:

  Son derece şifalı bir meyve olan nar; kişiyi zayıflatmanın yanı sıra kış aylarında enfeksiyonlara, gribe, soğuk algınlığına karşı da koruma sunuyor.

  Nar suyu ile hazırlanan bu kür, grip ve nezlenin yol açtığı halsizliğe, yorgunluğa ve üşüme hissine de son derece iyi geliyor.

  Üstelik nar kürü çok kolay bir şekilde hazırlanabiliyor.

  Nar kürünü hazırlamak için öncelikle birer lira büyüklüğündeki üç adet nar kabuğunu bir tencerede kaynamakta olan 1.5 su bardağı suyun içine atın(Suyun mutlaka klorsuz ve steril bir su olması gerekiyor).

  Nar kabuklu suyu 5 dakikalığına kısık ateşte kaynatın. Ardından bu karışımın içine üç başak karabaş bitkisi ilave edin. Karabaş otu bitkisini aktarlardan temin edebilirsiniz.

  Karışımı 3 dakika boyunca kaynatın. Bir sonraki aşamada karışımın altını kapatın ve süzdükten sonra ılımaya bırakın.

  Gün içerisinde birkaç bardak olacak şekilde bu kürü tüketin. Bir hafta boyunca bu kürü tüketebilirsiniz. Ancak bir hafta sonra birkaç günlüğüne ara vermelisiniz. Hastalığınız geçmediyse birkaç günlük aranın ardından kürü tüketmeye devam edebilirsiniz.

  Soğuk Algınlığına İyi Gelen Karışımlar

  • Grip, Nezle ve Soğuk Algınlığına Birebir Kür Tarifi:

  Bitki uzmanı olarak bilinen Suna Dumankaya’nın oldukça işe yarayan bu kür tarifini de kış aylarında mutlaka denemenizi öneriyoruz.

  Grip Nasıl Geçer Evde Çözüm

  100 gram kuşburnu, 100 gram elma kurusunu ve 30 gram kakuleyi uygun bir kasede karıştırın. Bir çaydanlıkta yeterli miktar suda tıpkı çay demler gibi bu bitkileri demleyin.

  Çayınız hazır olduğunda çayı tüketebilirsiniz. Dilerseniz çayınızı tatlandırmak adına küre bir miktar bal ya da limon suyu da ilave edebilirsiniz.

  Soğuk Algınlığına Şifalı Bitkiler

  • Soğuk Algınlığıyla Savaşan Zencefil ve Greyfurt Kürü

  Bitki uzmanı Suna Dumankaya’nın etkili bir diğer kür tarifi olan zencefil ve greyfurt kürü, soğuk algınlığına ne iyi gelir? sorusunun en güzel yanıtlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

  Bu kürü hazırlamak için bir parça zencefili bir narın iç kısmıyla, bir adet soyulmuş elmayla, iki adet soyulmuş greyfurt ve bir adet salatalıkla birlikte blenderden geçirin.

  Elde ettiğiniz karışımın suyunu hastalığınızdan kurtulana dek günde birkaç bardak olacak şekilde tüketin.

  Soğuk Algınlığına İyi Gelen Bitki Çayları

  • Nane-Ihlamur Çayı

  Soğuk algınlığı denildiğinde akla ilk gelen bitki çaylarından biri olan nane-ıhlamur çayı, göğüsleri yumuşatmanın yanı sıra balgamın sökülmesine de aracılık ediyor.

  Aynı zamanda kişinin terlemesine de yardımcı olarak, hastalığın daha kısa sürmesini sağlıyor.

  Grip, nezle ve soğuk algınlığının neden olduğu boğaz ağrısını da geçiren nane-ıhlamur çayı, öksürüğü de yatıştırıyor.

  • Mürver Çayı

  Grip ve soğuk algınlığı tedavisinde dünya genelinde sıklıkla kullanılan mürver çayı, aynı zamanda detoks etkisi göstererek, vücudu toksinlerden arındırıyor.

  Kanı temizlemenin yanı sıra yüksek ateşi düşürerek, hastalık semptomlarının ağırlaşmasının önüne geçiyor.

  • Ekinazya Çayı

  Bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücudu hastalıklara karşı güçlendiren ekinazya çayı, soğuk algınlığını gidermenin yanı sıra kişinin soğuk algınlığı ve gribe yakalanma olasılığını da düşürüyor.

  Kış aylarında günde birkaç bardak ekinazya çayı tüketerek, solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmaktan kurtulabilirsiniz.

  Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer?

  • Bu süreçte portakal, mandalina gibi bol bol C vitamini içeren besinler tüketin.
  • Gün içerisinde en az 2 litre su tüketmeye özen gösterin.
  • Evinizin ve gece kaldığınız odanın yeterince nemli olduğundan emin olun. Kuru ortamlarda zaman geçirmeniz, hastalığınızı ve öksürüğünüzü şiddetlendirebilir.
  • Gün içerisinde sık sık dinlenin. Mümkünse işten izin alarak, evde yatarak istirahat edin.
  • Burun tıkanıklığını gidermek adına eczanelerden temin edebileceğiniz ve okyanus suyu içeren ürünlerden kullanın.
  • Vücut direncinizi arttırmak adına bol bol temiz hava teneffüs edin.
  • Tam anlamıyla antibiyotik etkisi gösteren tavuk suyu çorbasına öğünlerinizde sıklıkla yer verin.
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.