Stres Egzaması Nedir

24.04.2019
1.593
Stres Egzaması Nedir

Stres Egzaması Nedir Stres egzaması olarak duyabileceğimiz yaralar, sağlığımız üzerinde endişelerin ve düşünceli halimizin ne gibi etkilere yol açtığının aslında en somut göstergesidir. Vücutta aniden beliren bu kızarıklıklar, kişinin tempolu, stresli, endişe ve kaygı dolu hayatının yine kendi sağlığına yansıyan olumsuz bir göstergesi. Siz de cilt hastalıkları ve psikoloji ilişkisi hakkında şaşıracağınız gerçekleri öğrenmek için hemen şimdi aşağıda yer alan yazımızı okumaya başlayabilirsiniz.

Stres Egzaması Nedir?

Stres egzaması, kişilerin genelde 30 ve 50 yaş aralığı dönemlerinde ortaya çıkar ve her iki cinsiyet de bu rahatsızlık için eşit risk taşır. Daha çok obsesif kişilik bozukluğu olan kadınların risk altında olduğu söylenebilir. Kendini ilk etapta şiddetli kaşıntılarla gösteren bu rahatsızlık, vücudun farklı pek çok bölgesinde kızarıklıklara, yaralara ve kaşınmaya neden olur. Sanılanın aksine oldukça yaygın karşılaşılan bir tür deri hastalığıdır.

Simpleks kronikus adıyla tıp dünyasında da yerini almış olan bu rahatsızlık, alerjisi olan kişiler de daha da sık görülmekte ve bazı tablolarda, nadir de olsa, vücutta çıkan iltihaplı yaralar şeklinde de kendini gösterebilmektedir.

Stresin neden olduğu yaraların ve deri kızarıklıklarının genel bir adı olarak bu tabiri kullanmak mümkündür.

Virüslerden kaynaklanan ve yine deride kaşınma, kızarıklıklarla kendini gösteren bir rahatsızlık olan zona, sıklıkla bu hastalıkla karıştırılır. Ancak stres egzaması zona gibi viral değil stresle alakalı bir durumdur.

Stres Egzaması Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın ilk dönemlerinde belirti ve şikayetler çok ciddi bir şekilde seyretmez ve belirgin değildirler. İlk etapta kaşıntılar gün içinde yer yer rahatsız eder ve hafif bir şekilde seyreder. Ancak hastalığın ilerleyen zamanlarında durum kronikleşir ve kaşıntılar can sıkıcı boyutlara ulaşır.

Alerjisi olan kişilerde kaşınma şikayeti daha da alevli bir şekilde görülür ve vücutta çıkan sivilce benzeri yapılar üzerinde pul şeklinde dökülmeler, deri kalınlaşmaları görülür. Çünkü kişi kaşınmakla egzamanın yol açtığı yaraları tahriş eder.

Kaşıntıyı yaralar takip eder ve yaralar kabuk bağlasa dahi pek çok hastada kaşıntı şikayeti artarak devam eder. Bu yaraların bazıları iltihaplı, açık yaralar şeklinde görülür. Sonrasında şikayetler bir kısır döngü sürecine girer.Örneğin elde çıkan yara çeşitleri kaşındıkça diğer bölgelere de sıçrar. Bunun neticesinde vücudun geneline yara ve kızarıklıklar yayılır.

En Çok Etkilenen Bölgeler Nerelerdir?

Kaşıntı şikayetinin duyulduğu bölgeler oldukça değişkendir. Bacakta çıkan kaşıntılı yaralar haricinde elin değebildiği hemen her bölgede kızarmalar ve kaşıntılar yaşanabilir. Ancak sırtta kürek kemiği, ensenin saçlara doğru uzanan kısmı, makat çevresi en sık kaşınan yerlerdendir.

Kaşıntılar, özellikle gece saatlerinde artış göstermekte, gece stresli bir olayın yaşanması halinde sabah saatlerinde de devam etmektedir.

Stres Egzaması Tedavisi Nasıldır?

Stresin yol açtığı bir hastalık olduğundan tedavi sürecinde antibiyotik ya da antiviral bir ilaç kullanılmaz. Sorunu ortadan kaldırmak, yani stresi kontrol altına almak rahatsızlığın tedavisinin temelini oluşturur. Bu çerçevede psikolojik destek almak, gerekli görülürse psikiyatrik destek almak ve antidepresan kullanımına başlamak en yaygın tedavi yaklaşımıdır.

Kişinin kendi yaşamından stresi uzaklaştırması, kendisini endişelendiren ya da tedirgin eden durumlardan uzaklaşması yani yaşam biçimini gözden geçirmesi tüm tedavinin en önemli adımıdır. Sorunun nedenini ortadan kaldırmadan deri üzerinden yapılacak herhangi bir uygulama yeterli olamamaktadır.

Stres egzaması görseller açısından can sıkıcı olabilir ve yeni bir stres nedeni halini alabilir. Bu kısır döngüden korunmak adına elbette cilt sağlığının da çeşitli şekillerde desteklenmesi mantıklı olacaktır. Açık yaraların enfekte olmaması adına antibiyotik içerikli kremler uygulanabilir, kaşıntı için hem oral tedavi hem de kaşıntı yatıştırıcı nem destekli kremler uygulanabilir. Yaralı bölgelerin enfeksiyon riskinden korunması için temiz tutulması oldukça önemlidir.

Stres faktörünü en aza indirmek için meditasyon, yoga, müzik terapi gibi farklı yöntemlere başvurmayı deneyebilirsiniz. Resim yapmak, yemek yapmak gibi farklı ancak kolay hobiler edinerek kendinize zaman ayırın ve böylece sizi strese sokan düşüncelerden uzaklaşmayı deneyin.

Sık duş almak ciltte nem dengesi sağlarken yaraların da temizlenmesini sağlayacaktır. Bu nedenle günde 2 defa ılık duş almayı bir süreliğine alışkanlık haline getirebilirsiniz. Ancak suyun fazla sıcak olmamasına, duş esnasında kesinlik lif, kese vb. kullanmamaya, duşun 15 dakikayı geçmemesine ve sonrasında cildin çok iyi bir şekilde kurulanmasına dikkat etmelisiniz.

Stres Egzaması Tedavisi için Kullanılabilecek Kremler Nelerdir?

Geçici de olsa hastalığın yol açtığı kaşıntı can sıkıcı olabileceğinden giderilmesi ve yatıştırılması pek çok hasta için kurtarıcı bir etkiye sahiptir. Bunun önüne geçmek için cildinize anestezi etkisi olan krem ya da spreyler uygulayabilirsiniz. Yaralar enfeksiyon kapmamış ve sulu formunda değilse Hametan gibi kızarıklık önleyici kremler kullanabilirsiniz.

Cildinizi nemlendirirken yatıştırmak için aloe vera kullanmayı denemelisiniz. Doğal ve uygun fiyatlı bir yöntem olmasının yanında yan etkisi de bulunmayan aloe vera jeli, kolay emilir ve buzdolabında saklanarak uzun süre tüketilebilir. Egzama kremi niyetine geçebilecek diğer doğal uygulamalar ise papatya suyu ve Hindistan cevizi yağı kremdir. Papatyayı çay gibi demleyip pamukla kompres yapabilir, Hindistan cevizi yağını ise özellikle saç derisine ne uygulama yapabileceğinizi düşündüğünüz zamanlarda kullanabilirsiniz.

Egzama bulaşıcı mı, gibi endişeleriniz olabilmekte ve rahatsızlığın yol açtığı görünüm pek çok hastada yeni bir stres kaynağı oluşturmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki rahatsızlığınızın temeli strestir ve rahatsızlığınızdan dolayı stres olmak, süreci daha da uzatacak bir hatadır. Bunun yerine çevrenizdeki stres faktörlerinden kurtulup doktorunuzun yönlendirmeleri takip etmeli, kendinize ve sevdiğiniz ilgi alanlarınıza daha çok zaman ayırmalısınız. Bahsettiğimiz doğal yöntemlerle şikayetlerinizi en uygun fiyatlı ve risksiz şekilde azaltabileceğinizi unutmadan sakin kalmaya çalışmalısınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet