Strese Bağlı Vücut Lekeleri Nasıl Geçer?

25.05.2019
1.165
Strese Bağlı Vücut Lekeleri Nasıl Geçer?

Strese Bağlı Vücut Lekeleri Nasıl Geçer? Stresin neden olduğu ve farklı bölgelerde görülebilen lekeler, sizin de canınızı sıkabilir, hatta farklı hastalıklardan şüphe etmenize neden olabilir. Ancak stres, pek çok hastalıkta olduğu gibi cilt lekelenmelerinde de önemli bir faktör olabilir ve siz endişelenerek bu lekelenmenin tetiklenmesine yol açabilirsiniz. Strese bağlı lekeler nasıl oluşur, nasıl tedavi edilir gibi konularda tüm merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Stres Lekeleri Nelerdir?

Hem vücudunuzun genelinde hem de yüzünüzde beliren kahverengi lekelerin önemli nedenlerinden biri de strestir. Gündelik yaşamın stresi içerisinde vücudun maruz kaldığı gerginlik, kendini cilt problemleri olarak ortaya koyabilmektedir. Ayrıca stres, zona gibi başka cilt hastalıklarının da temelini oluşturmaktadır. Kaşınan deri kabarcıkları şeklinde görülen zonada, kişiler tek bir gün ya da gece içerisinde maruz kaldığı yoğun stresten etkilendiğini ifade eder. Bu durum da stresin bünyeye olan görülür etkilerini ispatlar niteliktedir.

Stresten çıkan lekeler ise zonadan farklı olarak bir süreç içerisinde ortaya çıkabilir. Vücudun mekanizması oldukça karmaşık ve ilginç bir düzende çalışmaktadır. Melanin adı verilen ve cilde rengini veren madde ise vücudun maruz kaldığı etmenlerden direkt olarak etkilenmektedir. Melaninin dengesiz ve fazla salgılanması neticesinde ciltte koyu renkli lekelenmeler meydana gelmektedir. Stres ise melanin dengesinin ortadan kalkmasındaki en belirleyici faktörlerden biridir. Strese bağlı olarak salgı mekanizması değişen melanin nedeniyle cildin genelinde renk koyulaşması, sararma/kararması ve elbette lekelenmeler meydana gelir.

Yani tüm bu bilgiler ışığında stresten kaynaklı lekelerin temelde melanin dengesinin bozulmasından dolayı gerçekleştiğini düşünebiliriz. Melanin dengesinin bozulmasına yol açan stres, ikincil bir neden halini alabilir. Yani bazı hastalık etmenleri ile stresin bir araya gelmesi, kendini lekelerle gösteren hastalıklara yol açabilir. Cilt lekeleri neden olur sorusunun diğer tetikleyici role sahip olanları ise şu şekilde sıralanabilir:

Güneş ışınları

Güneşten gelen UV ışınlar, vücudun hem yüz hem de omuz, boyun gibi güneşe maruz kalan diğer bölgelerinde lekelenmede rol oynuyor. Ayrıca ten yapısına bağlı olarak leke gibi çillerin oluşmasına da neden olabiliyor. Stres altında olan kişilerin güneş ışınlarının zararlarına karşı hassasiyeti ve tabi gördüğü olumsuz etkiler ise çok daha fazladır. Stres faktörlerine maruz kalmasıyla birlikte mekanizması da değişen cilt için güneşten gelen ışınlara karşı bünyeyi korumak daha zor olacaktır.

Yağlı ve sivilceye meyilli cilt tipi

Pek çok kişiden stres altında olduğu, ruh halinin olumsuz etkilendiği dönemlerde akne ve sivilce sorununun arttığını duyabilirsiniz. Bunun nedeni ise sivilceleri oluşturan doğal nedenlere stresin eklenmesiyle cildin gücünün zayıflamasından ileri geliyor. Yani stresli bünyelerin yağlı cilt tipine sahip olması ve sivilce gibi cilt sorunları yaşaması aslında yakın bir ilişki içinde bulunuyor. Cildi sivilcelenmeye meyilli kişilerde, stres kendini direkt olarak cildin yağ dengesinin bozulması ve görsel olarak da sivilcelerin oluşması ile yansıtır.

Egzama

Deride kabarıklıklar, kaşıntılar, dökülmeler ve kuruma şeklinde görülen egzama, aslında yine stresle yakından ilişkili bir cilt problemidir. Stres egzaması gibi bir kavramın varlığı da bu durumu açıkça göstermektedir. Stresten ileri gelen cilt yapısı değişimleri ile stresin daha çok tetiklenmesi söz konusu olmaktadır. Bu durumda bir kısır döngü yaşanmakta, egzamanın hafiflemesi için soruna soğukkanlılıkla yaklaşmak gerekmektedir. Egzama bazı kremlerle de semptomları hafifletilmesi gereken ve kişinin stres durumuna bağlı olarak yayılma alanı genişleyebilen bir rahatsızlıktır. Farklı türleri olan bu rahatsızlığın neticesinde hangi ürünleri kullanmanız gerektiği konusunda doktorunuza danışmanız gerekecektir.

Herpes Simplex virüsü

Uçuk virüsü olarak bilinen Herpes Simplex, vücutta çoğu zaman kendine yer bulmakta, ancak stresle birlikte ortaya uçuk şeklinde çıkmaktadır. Kişinin korktuğunda ya da üzüldüğünde aniden uçuk çıkardığını dile getirmesi de bu durumu desteklemektedir.

Melazma

Melazma olarak adlandırılan ve cilt lekelenmelerine yol açan bir rahatsızlık, yine bilimsel olarak direkt streste etkilendiği tespit edilen bir hastalıktır. Görüldüğü gibi stresin neden olduğu vücutta yara çeşitleri oldukça fazladır.

Vitiligo

Vitiligo adı verilen bir diğer rahatsızlık ise vücut genelinde beyaz renkli lekelerin ortaya çıkmasıyla tespit edilen bir durumdur. Aslında kalıtsal olarak geçen bu rahatsızlık vücutta pasif olarak saklanmaktadır ancak stresin devreye girmesiyle birlikte kendin gösterir. Bu kendini gösterme yer yer alevlenerek kişiyi rahatsız eder. Yani anlaşılacağı üzere kişide bir rahatsızlığın ortaya çıkmasında tek başına olmasa bile, stres, büyük bir yüzdeyle neden olmaktadır.

Stres Lekeleri Nasıl Tedavi Edilir?

Adından da anlaşılabileceği üzere, lekelerin asıl nedeni stres olduğu sürece, tedavinin en önemli parçasını stres faktörünü ortadan kaldırmak oluşturacaktır. Vücudun çalışma mekanizmasını bozan stresin ortadan kaldırılması, elbette her zaman mekanizmanın yeniden kazanılması için yeterli olmaz. Özellikle şiddetli lekelenmeler için krem ya da ilaç tedavisi gerekebilir, konuyla ilgili güzellik merkezlerinin uygulamaları hakkında da bilgi sahibi olunabilir.

Egzama, melazma gibi rahatsızlıklar öncelikle tedavi için uzman bir doktora danışılmasını gerektiren hastalıklardandır. Cilt sorunlarının oluşumunda ve gözle görülür boyut kazanmasında stres önemli bir faktör olsa da hastalıkların tamamen giderilmesinde stresin ortadan kaldırılması tek başına yeterli olmayabilir. Süreç boyunca vücudun ilaç kadar bağışıklığının yüksek tutulmasına da ihtiyacı vardır. Bunun için düzenli beslenmeye dikkat ederek ve spor yaparak hem stresi azaltmak hem de bağışıklığı güçlendirmek gerekecektir.

Stresi yenmek ve bağışıklığı güçlendirmek adına kendiniz için en doğru yaşamsal alışkanlıklarını belirlemeniz strese bağlı vücut lekeleri nasıl geçer sorusunun birincil yanıtıdır. Ancak unutulmamalıdır ki rahatsızlığınızın ne olduğu konusunda kesin tanıyı koyup gerekli yönlendirmeyi yapacak en yetkin kişi uzman doktorunuz olacaktır. Doktorunuzun tavsiyeleri ile kullandığınız türlü oral ya da harici kullanımlı ilaçlar ile sorunun ortadan kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Stresi hayatınızdan çıkararak başlatmanız gereken tedavi sürecinizde siz de kısa sürede olumlu sonuçlar göreceksiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Yardım Başvurusu Bedava İnternet Bedava İnternet