Su Çiçeği İzleri Nasıl Geçer?

  19.06.2019
  11.370
  Su Çiçeği İzleri Nasıl Geçer?

  Su Çiçeği İzleri Nasıl Geçer? Su çiçeği rahatsızlığının en belirgin sonuçlarından biri su dolu kabarcıklardır. Bu kabarcıklar ciddi şekilde kaşınır ve kaşındığı takdirde kopabilir. Kopan kabarcıklar sonrasında ciltte hoş olmayan leke ve izlerin kamasına neden olur. Peki su çiçeği izleri nasıl geçer?

  Su çiçeği kabuklarını koparmak yara izlerine neden olsa da bu izlerin tedavisi mümkündür ve endişe edilmemesi gerekir. Peeling ya da kremler ile hücrelerin yenilenmesi, dokuların onarılması sağlanmakta, yara izlerinin tedavisinin yanı sıra daha güzel bir cilde sahip olmak mümkün hale gelmektedir. Siz de izlerin geçmesi ile aydınlık ve istediğiniz gibi pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

  Su Çiçeği İzleri için En Etkili Yöntemler

  Kaşındığı için kopardığınız su çiçeği kabarcıkları sizin için ömür boyu yüzünüzde taşıyacağınızı sandığınız anılar olabilir. Ancak estetik açıdan kaygılanmanıza neden olabilecek bu izleri, memnun olmadığınız takdirde tedavi etmeniz basittir. Özellikle 30 yaşından sonra bu rahatsızlığı yaşayanların yüzünde iz kalma ihtimali daha yüksek olmakta ve yaş itibariyle cildin onarılması güçleşmektedir. Bu hoş olmayan izlerin tedavisi için deneyebileceğiniz farklı yöntemler ise sizin için listemizde derlenmiştir.

  Su Çiçeği İzi için Kremler

  Tıpkı sivilce izleri gibi yara izlerinin de tedavisi için akla ilk gelen, en pratik yöntem hücre yenileme özelliği olan kremlerdir. Su çiçeğinin geride bıraktığı izlerin tedavisinde hücre onarıcı kremler yaygın kullanılan bir yöntem olmakta, bu nedenle içinizin rahat olması gerekmektedir.

  Su çiçeği nasıl geçer sorusunun ilk cevabı olan kremleri birlikte tanıyalım:

  • Madecassol krem: Sivilcelerden yanıklara, güneş lekelerinden ameliyat dikişi izlerine kadar ciltteki sayısız kusuru onaran Madecassol, mevzu bahis olan su çiçeği izlerinin de tedavisine yardımcı olmaktadır. Hücrelerin yenilenmesiyle birlikte çok daha sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlayan Madecassol, bu alandaki kremlerin en ünlü ve başarılı olanlarındandır.
  • Expigment Krem: Cildi soyarak yenileme etkisine sahip olan, bu nedenle temkinli şekilde kullanılması gereken Expigment, içerisindeki hidrokinon isimli madde sayesinde cildin gerçekten yepyeni bir katman oluşturmasını sağlar. Fazla doz kullanıldığında kızarıklıklar, hatta yanıklara neden olabilen bu kremin uygun doza kullanımı oldukça önemlidir. Doğru şekilde kullanıldığında sağladığı faydalar ise mucize değerindedir.

  İçeriğinde E vitamini ve Retinol yani retinoik asit bulunan hücre onarı kremlerin, bu sorun için kullanımı uygundur. Yani bahsetmiş olduğumuz bu etkili kremlerin haricinde su çiçeği izi nasıl geçer sorusuna yanıt oluşturabilecek diğer kremler şu şekilde listelenebilir:

  • Fito krem
  • Contractubex jel
  • Hametan krem

  Su Çiçeği İzi için Bitkisel Yöntemler

  Hemen hemen hepimizin evinde bulunan bazı doğal ürünler ile cilt bakımını çok daha ucuz ve pratik bir şekilde halletmek mümkündür. Bu nedenle bitkisel ürünler çoğumuzun ilgilisini çeker. Ayrıca genel faydaları ve güvenilir olması nedeniyle bitkisel yöntemler genelde kimyasal yöntemlerden daha çok tercih edilir. Bazı kişiler kimyasal içerikli ürünlerin daha hızlı ve derin etkilerinden memnun olsa da bitkilerin şifalı dünyasını keşfetmek isteyenlere özel su çiçeği izi için doğal yöntemler listesini bir araya getirmiş bulunuyoruz.

  Evinizde kullanabileceğiniz su çiçeği izi bitkisel çözüm önerileri şu şekildedir:

  • Aloe vera jeli
  • Kakao yağı
  • Yulaf
  • Shea yağı
  • Limon suyu
  • Kabartma tozu
  • Zeytinyağı
  • Hindistan cevizi yağı
  • Argan yağı
  • Jojoba yağı
  • Bal

  Bu ürünleri cildinize suyla seyrelterek ya da direkt olarak uygulayabilir, hatta maske tarifi içerisinde yer vererek cilt bakımını da destekleyebilirsiniz. Kremlerin etkilerini desteklemek için gün içinde de kullanılmaları mümkündür.

  Su Çiçeği İzi için Kimyasal Peeling

  Trikloroasetik asit adı verilen özel bir bileşen ile cildin tamamen soyulmasını ve böylece yeni bir derinin oluşturulmasını sağlayan bu yöntem, izler üzerinde oldukça etkilidir. TCA kimyasal peeling olarak da anılan bu yöntemin riskli olması nedeniyle uzman ellerce yapılması ve yönlendirmelere uyulması oldukça önemlidir. Yalnızca su çiçeği izleri için değil, hemen her cilt kusuru için kullanılabilir olan bu yöntem başarıyla uygulandığında riskli olduğu kadar etkilidir.

  Su Çiçeği İzi için Lazerle Tedavi

  Su çiçeği izleri tedavisi için deneyebileceğiniz en etkili yöntemlerden olan lazer tedavisi, lekelerden tamamen kurtulmanızı vaat edemese de büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Teknolojik yöntemlerin en güvenirlerinden biri olması nedeniyle tercih edilebilir bu yöntem, sivilce izleri üzerinde de etkilidir.

  Su Çiçeği İzi için Kortizon İğnesi

  Steroid enjeksiyonu ile su çiçeği izi dolgusu yaptırmak, oldukça popüler ve merak konusu olan bir yöntemdir. Derideki çukurlaşan ve tedavisi kremlerle güç olan izler için deneyebileceğiniz bu yöntemin zaman içerisinde yenilenmesi gerekebilir. Ancak küçük izlerin aksine endişe yaratan ciddi ve derin yara izleri için en çok tercih edilen yöntem olan dolgu, ciltteki diğer sivilce oluklarını da aynı anda iyileştirmiş olmaktadır.

  Bahsetmiş olduğumuz bazı su çiçeği izleri tedavi yöntemleri hassas ciltler için uygun olmayabilir. Özellikle güzellik salonlarının reklam amacıyla cilt kontrolü yapmadan bu riskli yöntemlerden herhangi birine başvurması, güzelleşmek isterken sağlığınızdan olmanıza neden olabilir. Kremler ise en güvenilir yöntemler gibi dursa da bu ürünlerin de etkileri şikayetinizin ciddiyetine bağlı olarak etki edecektir.

  Tüm bu nedenlerle siz de kendiniz için en doğru yöntemi bulmak adına öncelikle cilt uzmanınıza danışabilirsiniz. Su çiçeği izleri için çözüm yöntemi olarak hangi yöntemin size uygun olacağına, bir cilt uzmanı tarafından yapılan değerlendirmenin ardından karar verebilirsiniz. Bu süreci desteklemek için hangi yöntemi tercih etmiş olursanız olun bitkisel ürünlerle cildinizi yatıştırabilir ve süreci destekleyebilirsiniz.

  Siz de su çiçeği izleri için tedavi uygulamalarından hangisini tercih ettiğinizi ve sonuçlarını bizimle paylaşabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.